ATA ve SATA2 hard diski anakarta bağlamak

qwertsdf
04-08-2008, 19:49   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
23 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2007

 

Bende 40 gb ATA hard disk var.Geçen gün 500 gb SATA2 hard disk aldım.Anakartım modeli Mercury P4VM800M 'dir.
Anakartımda SATA2 girişi bulunuyor.Ben SATA2'ye Windows Vista'yı kuracağım.Bir de bilgisayarımda CD-RW ve DVD-RW var.Hepsinin aktif olması için jumper ayarlarını nasıl yapmam gerekir?

Cevap yazanlara teşekkürler...

MSN'em nikefootball@windowslive.com.Herkes ekleyebilir.

viking20
04-08-2008, 20:14   |  #2  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2006


Jumper;IDE kablosuna takılmış olan donanımları birbirinden ayırmak için yapılan bir ayardır.
---


HDD'nin arka tarafında jumper dediğimiz devreyi tamamlayıcı mini aparat vardır bununla ayar yapılır. Bu ayarların nasıl yapılacağı HDD üzerindeki etikette de yazar.
Windows kurulu HDD'yi master yap yani ide kablosunun en ucuna tak diğer HDD'yi slave olarak kablonun ortasındaki uca tak buna göre Hddnin üzerindeki etikette belirtilen uçlara jumper i tak.Windows yüklü olan hdd ni master olarak kullanacaksın.Diskin üzerine bakarsan master yapmak için jumper takabileceğin bölme görünüyor.Diğer hdd ni de cd-rom ile primary ve secondary slave yaparsan (onun jumper hanesi de hdd nin üzerine gösteriliyor) sağlıklı kullanabilirsin.
----
(bilgi)
SATA harddiskler; anakart üzerindeki sata yuvalarına teker teker bağlanırlar, Master/Slave ayarına gerek yoktur (zaten bunun için jumper'de yok). Sadece yeni SATA2 harddisklerin, ilk çıkan sata destekli anakartlarda kullanılmalarını sağlamak için SATA2 özelliklerini kapatıp SATA1 olarak çalışmalarını sağlayan jumper bulunur.Tek kablo ile iki harddisk bağlandığında birincisi Master, diğeri Slave olarak ayarlanır. Windows'un kurulu olduğu harddisk "Primary-Master" (Birinci kanal-birinci harddisk) olarak bağlanması gereklidir, Master olmak şartıyla ikinici (Secondary) olarak da bağlanabilir.Yedekleme için kullanılan ikinci harddisk aynı kabloya "Slave" olarak bağlanır. Eğer CD-RW veya DVD-RW cihaz varsa en iyi performans için diğer kanala "Master" olarak bağlanması uygun olur.

1-Master
2-Slave
3-Cablo Select
Harddisk ve cd sürücülerin Jumper ayarları vardır.Bu 4 şekilde olabilir. Primary Master, Primary Slave, Secondary Master, Secondary Slave. Birincil harddisk Primary Master olarak ayarlanır ve birinci IDE portuna takılır. Bundan emin olun. Aynı kabloya başka bir HDD takılacaksa bu ikinci HDD'nin jumper'ı slave'e ayarlanması gerekir.Jumper ayarları HDD üzerinde şekille gösterilmiştir.
Bir IDE kablosuna 2 tane donanım takılabilir.Bunları birbirinden ayırmak için birinin master, diğerinin ise slave olması lazım.Çünkü işletim sistemimiz bunlardan birine yükleme yapar ve ondan başlatma yapar.Ya da Cablo Select yapılmalıdır.
Her donanımın arkasında Jumper ayarlarının nasıl olduğunu gösteren bir klavuz vardır.
Cablo Select’e ise kablonun ucuna takılan master, ortasına takılan ise slave olur. Bunu yapabilmek içi iki donanımın da Jumper ayarlarının Cablo Select olması gerekir.HDD'in üzerine her üreticinin HDD hakkında bilgisi dışında jumperların nasıl takılması hakkında bilgi de vardır.Dikkatli incelerseniz görürsünüz.MA=master,SL=Slave,CS=Cable Selekttir.İde kablonun ucuna takıyorsn Hd yi .Jumper master olacak;ortaya takıyorsan ,Slave.Emin olmayanlar CS yapar.Bu dururmda bilgisayar kendisi tanır.Cd sürücü ,Dvd sürü cü de de aynı ayarlar geçerli.
Eğer İde Kablosu iki tane ve iki kabloda da tek alet varsa o zaman jumpr ayarı yapmaya  gerek yok.Yalnız işletim sisteminin bulunduğu hd 1.ide kanalına master olarak bağlanmalı.Yoksa bilgisayar açılmaz.


buna diyoruz jumper diye baştan ikincisi slave sende CDROM'u buna göre yapacaksın, yani slave'e getireceksin,o mavi küçük şey sende hangi renk bilmiyorum, bir cımbızla çıkar ve slave bölümüne tak CDROM'da , HDD de master da olmasına dikkat et.Kolay gelsin.
----
Edit:bazı donanımların jumper ayarları nasıl olmalı sorusu için,


Jumper ayarları ile ilgilli genel teknik bilgiler!


---


----------------------------------
Jumper ayarlarıVeri kablosu ve güç kablosu arasında jumper anahtarını göreceksiniz. Atlatıcı olarak da bilinen bu bölüm, sabit diskin ana (master) veya ikincil (slave) olarak çalışacağını belirler. Bir bilgisayara birden çok sabit disk bağlanabilir. Bu yüzden ufak plastik bir başlık, bu ara bölgede yapılan ayarla hangi sabit diskin öncelikli olduğunu belirlemektedir.
------------------------------
Hardiskler İçin Jumper Ayarı:
Jumper’ları Ayarlama
Kablo Seçimi Disk, fabrikada kablo seçimi ayarıyla yapılandırılmıştır. Bu durum diskin kablo üzerinde kullanılan konnektörü (aşağıdaki Ultra ATA kablosu şekline bakın) temel alarak master veya slave görevini üstlenmesini sağlamaktadır. Kablo seçimi ayarının iyi çalışması için, kullandığınız kabloların kablo seçimi özelliğini kullanması gerekmektedir. 3 renk konnektöre sahip mevcut Ultra ATA kabloları bu özelliği destekler.
Master veya tek disk. Seagate sabit diskinizi sistemde mevcut bulunacak tek bir disk olarak kuruyorsanız veya sistemin birinci açılış diski olacaksa, jumperlar 7. ve 8. pimlerde takılı olmalıdır.
Diski slave olarak takma. Sabit diski sisteminizde yer alacak ek bir disk olarak kuruyorsanız, tüm jumperlar çıkartılarak diskin slave olarak tanımlanması gerekmektedir. Orijinal diski master konuma getirmeyi unutmayın (Kurulumunuz için kapasite sınırlama jumper’ı gerekiyorsa, bu jumper’ın yerinde kalması gerekecektir).
ATA uyumlu olmayan slave diske sahip master (Yalnızca Seagate® diskleri). 5. ve 6. ile 7. ve 8. pimlere bir jumper takın. Bu jumper ayarını yalnızca diskin master olarak çalışmadığı durumda kullanın.
Disk kapasitesini sınırla/Kapasite Sınırlama Jumperı (CLJ). Bu ayarı bilgisayarınızı açtığınızda “Sabit disk kontrol birimi arızası” mesajını gördüğünüzde, bilgisayarınızın yeni takılan sabit diski tanımaması veya yeni disk takıldıktan sonra açılış işlemleri sırasında sisteminizin yanıt vermemesi durumunda kullanın. Bu jumper gerekiyorsa sisteminiz bu büyüklükteki bir diski destekleyemez. Ancak sistem, PCI kontrol birimi ile güncellenebilir.
*Seagate ürünleri için ilave bilgi
Aşağıdakiler Disk Kapasitesini Sınırlama ayarı kullanıldığında karşılaşabileceğiniz farklı jumper ayarlarıdır:
Kapasite Sınırlamalı Tek Master

[ :] : : [:]

Kapasite Sınırlamalı Slave

: : : [:]

ATA Uyumlu Olmayan Slave Diske Sahip Master
Bu, genellikle Kapasite Sınırlamalı CD-ROM’lar gibi ATAPI aygıtlarıdır.

[:] [:] : [:]

Bu durum yüksek kapasiteli diskleri desteklemeyen bazı bilgisayarlarda meydana gelebilir. Bu soruna bir yanıt oluşturmak amacıyla, gösterildiği şekilde yeni sabit diskinize kapasite sınırlayıcı jumper takın (diskinizin depolama kapasitesini etkilemeyecektir).
UltraATA kabloları
Yeni Seagate sabit diskinizden en iyi performansı elde edebilmek için en yeni Ultra ATA 66/100 kablolarını kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu Ultra ATA kabloları 3 renkte konnektöre sahiptir ve her konnektörün özel bir amacı vardır. Doğru konnektörü doğru aygıta taktığınızdan emin olun.
* Mavi konnektör host bus adapter (ana kart üzerindeki konnektör kullanılır) içindir.
* Diğer uçtaki siyah konnektör genellikle sistemi açan sabit disk olan master aygıt içindir.
* Gri konnektör ise, ikinci bir sabit diskiniz varsa, isteğe bağlı slave aygıt içindir.
CD-ROM sürücüler, teyp sürücüler ve CD yazıcılar gibi diğer aygıtlar genellikle ana karta bağlanan farklı bir kabloya takılır.
Sata II 3.0Gb/s diskler için 1.5Gb/s Hız sınırı jumper ayarı
Neden Jumper ayarına gerek duyulur !
Bazı durumlarda ,SATA 1.5Gb/s arabirim protokolü sorunları nedeniyle Sata II 3.0Gb/s disklerde SATA Arabirimi bağlantısı kuramaz. Bu durumda jumper ile Sabit Diskin SATA 1.5Gb/s hızına uyumunu sağlamak için jumper ayarı gerekir. Diskimize uygun bölüme jumper takarak bu uyumu sağlayabiliriz. Bazı disklerde nasıl yapıldığını aşağıdaki resimlerde görebiliriz.
Kaynak::
alıntıdır
Hardisklerde anakarta bağladığımız ıde kablolarında bildiğimiz gibi 3 adet konnektör bulunmaktadır
Bu konnektörlerden mavi olanını anakartımıza bağlarız, hardiskmizin ıde kablosunun diğer ucunda bulunan siyah konnektörü diskimizn arkasunda bulunan kontrol kartının arkasındaki pinleri kırmayacak şekilde kertisinin olduğu bölüme takarız
Ide kablomuzun ortasında bulunan gri konnöktöre ise elimizde eyer 2 adet hardiskmiz bulunuyorsak onu slave konumunda gine bir diğer diskimize takarız.Birde pratik bilgimizde olsun sıyah konöktörü herzaman için diskimizn arkasına takmayı tercih edelim ki performasn düşüsü yaşanmaması için.Tekrar belirtiyorum eyer 2 diskimiz varsa gri konnektöre slave olarak bağlamamız gerekmektedirbu bizm için koleylık sağlayacaktır.Hardiskimizi sistemi görmesi açısından;Eğer yeni bir disk aldıysanız burda yapmamız gereken diskimizin arkasında bulunan şemaya bakarak diskimizi slave veya master olarak ayarlamılıyız.Ide kablolarına normal olarak 2 tane en fazla hardisk bağlamamıza olank sağlıyor bu 2 tane hardiskimizden birini master diğerini slave olarak sistemimize bağlamalıyız
Her hardisk jumper konumları farklıdır biz en iyi yapmamız gerekn arkasında bulunan jumper ayarı için tabloya göre hareket etmektir
Cable Select ise aslında çok kullanışlı bir seçenektir diskimizin master slave ayarıyla oynamak yerine, kablololardaki konnektörleri değiştiriyoruz
bu işlemi pc kapalı(daha sonra BIOS’ a girerek IDE aygıtları Auto Detect yapmamız iyi olacaktır)iken yapıyoruz güç kablosunu bağlıyoruz.
Kasaya hardiskimizi monte ederken yalıtımı iyi yapmaya çalışalım ses sorunun olmaması için imkan varsa vıda ile monte ettiğimiz panel arasına plastık conta koyabiliriz.
------------------------

Jumper Ayarı Çizimleri
ATA Sabit Diskler
SATA Sabit Diskler
SCSI Sabit Diskler
1-ATA Jumper Ayarları


2-Serial ATA Jumpers and Cabling


Seagate® Products


Maxtor®/Quantum Products


3-SCSI Jumper Ayarları

Son Düzenleme: viking20 ~ 05 Ağustos 2008 12:03
cerci
19-08-2008, 14:03   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

teşekkürler işime yarayacak bu bilgi