Ati Catalyst 9.11 Driver sorunu

Firat982
19-11-2009, 11:19   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
162 mesaj

Herkese Selamlar..Dün bir sorunla karşılaştım.Ve 2 gündür bilgisayarımla sinir harbi yaşıyorum..:))

1 gb 4850 ekran kartım var..Driverim sürümlerini sürekli güncel tutarım..Dün Ati resmi sitesinden En son sürüm 9.11 indirip yükledim..Driveri güzelce yükledi..Fakat catalyst control centeri bir türlü yüklemedi..Daha önceki sürümlerinde bir problem yaşamadığım şey şimdi sorun olarak karşıma çıktı..Catalyst programı yükleyemiyorum...Nette araştırdım.Driveri komple sildim..CD'sinden tekrar kurdum.Ayrıca .Net frameworkları sildim tekrar yükledim.Olmuyor.Son çare ..Eski driveri 9.10 u tekrar kurdum.Driver yüklendi fakat Catalystii çalıştıramadım(PİRİNCE GİDERKEN ELDEKİ BULGURDAN OLDUM.Eskiden ne güzel çalışıyordu).İmgesi var catalystin başlat menüsünde.Fakat çalışmıyor..

Daha öne böyle bir sorunla karşılaşan ve çözümünü bulan arkadaşlardan destek istiyorum

Son Düzenleme: Firat982 ~ 19 Kasım 2009 11:27
OSMAN BAĞÇEVAN
19-11-2009, 11:34   |  #2  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj

verdiği hata nedir ?
yada hata veriyor mu ?

ekran kartınızın bütün herşeyi sildikten sonra  , ekran kartınızı sisteminiz algıladı mı ?(aygıt yöneticisinde bilinmeyen aygıtlar falan varmıydı yani)

Banned
19-11-2009, 11:34   |  #3  
Banlandı
300 mesaj

Bak güzel kardeşim beni iyi dinle;
Önce şu 48 mb lik 9.11 driver var ya onu indir.Sadece  o 48 mb lik ingilizce driverı.
Şimdi denetim masasından ati catalyst e gelip değiştir seçeneği var onu seç ,tüm bileşenleri kaldır işaretle ve özel seç hepsini işaretle sonra kaldırır .Bu kaldırma işlemi bitince bir seçenek daha çıkacak onuda kaldır de sonra sonra yeniden başlatmanı isteyecek başlat.Pc açılınca program fileste ati klasörü varsa sil "C"de ki olan dosya yı da ! sil tamam mı? Sonra çalışan bütün programları kapat virüs pro,media player vs..ne varsa
9.11 e gel yönetici olarak çalıştır yükle 
Dikkat:Yükleme yaparken hiçbir uygulama yada program çalıştırma

GameRMan
19-11-2009, 12:08   |  #4  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

Bu, Dil probleminden kaynaklanıyor. Örnegin Ben win7 de English, Vista Ultimate De Turkish Seçimini yapıyorum. Yani driveri indirirken bu dil seçimini yapıyorsunuz bildiginiz üzre.

Firat982
19-11-2009, 12:25   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
162 mesaj
Alıntı: OSMAN BAĞÇEVAN  
verdiği hata nedir ?
yada hata veriyor mu ?

ekran kartınızın bütün herşeyi sildikten sonra  , ekran kartınızı sisteminiz algıladı mı ?(aygıt yöneticisinde bilinmeyen aygıtlar falan varmıydı yani)

Aygıt tanımıyla ilgili bir problem yok....Sorun yazılımsal..Bir şeyler çakışıyor ama ne ?

freekid_54
19-11-2009, 12:57   |  #6  
freekid_54 avatarı
Yıllanmış Üye
189 mesaj

Ati Catalyst 9.11 yuklemesi ile yaşanan sorunlar cözülmüştür...

Öncelikle indirdigimiz driveri yukluyoruz eger son surume yuklenip duzgun çalısıyorsa sorun yoktur.Eger calısmıyorsa driveri silmeden asagıdaki işlemleri gercekleştiriyoruz.Özellikle AGP kartlar icin % 100 cozumdür.

AGP Kartlar icin driver linki :  http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/CatalystAGPHotfix.aspx

Windows XP için :

Driverinizi yuklediniz ama hala eksi driveri veya sadece CCC yi yuklemiş ise yapmanız gereken Aygıt yoneticisinden gorüntu bagdastırıcılarından ekran kartınıza sag tıklayıp surucuyu guncellestir secenegini seciyoruz. yukleyecegımız dosyayı bilgisayarımızdan secıyoruz otomatik yukleme yapmıyoruz Göz at kısmında "C:\ATI\Support\9-11_agp-hotfix_xp32_dd_ccc\Packages\Drivers\Display\XP_INF" seciyoruz ve ileri diyoruz.Engelleme gelirse eger devam et secenegine basıyoruz.Surucumuz yuklendikten sonra pc ye reset atarak işlemimizi tamamlıyoruz.Aygıt yoneticisinden tekrar baktıgımız zaman zaman ekran kartımızın adı VisionTek Radeon HD 2600 XT olması lazım isim sizi yanıltmasın Catalyst Control Center'dan bilgilere baktıgımız zaman  Sürücü Paket Sürümü : 8.671-091104a-091530E-ATI    ve   Catalyst™ Sürümü : 09.11 oldugunu gorecegiz.

Vista ve Win7 iciinde aynı işlemleri uyguluyoruz sadece Göz at dedigimiz zaman sececegimiz klasor adı 9-11_agp-hotfix_vista32_dd_ccc (benimki Agp oldugu icin boyle Yazıyor) yani 9-11 yazan klasoru secıyoruz ve ileri diyoruz.

Kesinlikle alıntı degildir.Deneme yanılma yontemleri ile sorun cozulmustur.Umarım yukleyemeyen arkadaslara yardımcı olabilmişimdir..  Saygılar

Firat982
19-11-2009, 13:50   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
162 mesaj
Alıntı: freekid_54  
Ati Catalyst 9.11 yuklemesi ile yaşanan sorunlar cözülmüştür...

Öncelikle indirdigimiz driveri yukluyoruz eger son surume yuklenip duzgun çalısıyorsa sorun yoktur.Eger calısmıyorsa driveri silmeden asagıdaki işlemleri gercekleştiriyoruz.Özellikle AGP kartlar icin % 100 cozumdür.

AGP Kartlar icin driver linki :  http://support.amd.com/us/kbarticles/Pages/CatalystAGPHotfix.aspx

Windows XP için :

Driverinizi yuklediniz ama hala eksi driveri veya sadece CCC yi yuklemiş ise yapmanız gereken Aygıt yoneticisinden gorüntu bagdastırıcılarından ekran kartınıza sag tıklayıp surucuyu guncellestir secenegini seciyoruz. yukleyecegımız dosyayı bilgisayarımızdan secıyoruz otomatik yukleme yapmıyoruz Göz at kısmında "C:\ATI\Support\9-11_agp-hotfix_xp32_dd_ccc\Packages\Drivers\Display\XP_INF" seciyoruz ve ileri diyoruz.Engelleme gelirse eger devam et secenegine basıyoruz.Surucumuz yuklendikten sonra pc ye reset atarak işlemimizi tamamlıyoruz.Aygıt yoneticisinden tekrar baktıgımız zaman zaman ekran kartımızın adı VisionTek Radeon HD 2600 XT olması lazım isim sizi yanıltmasın Catalyst Control Center'dan bilgilere baktıgımız zaman  Sürücü Paket Sürümü : 8.671-091104a-091530E-ATI    ve   Catalyst™ Sürümü : 09.11 oldugunu gorecegiz.

Vista ve Win7 iciinde aynı işlemleri uyguluyoruz sadece Göz at dedigimiz zaman sececegimiz klasor adı 9-11_agp-hotfix_vista32_dd_ccc (benimki Agp oldugu icin boyle Yazıyor) yani 9-11 yazan klasoru secıyoruz ve ileri diyoruz.

Kesinlikle alıntı degildir.Deneme yanılma yontemleri ile sorun cozulmustur.Umarım yukleyemeyen arkadaslara yardımcı olabilmişimdir..  Saygılar

Hımm..Oradan deneyeceğim fakat benim ekran kartı PCI Ex...Off..Diğer arkadaşlarında dediklerini yaptım..Sonuç yine aynı..:)))

freekid_54
19-11-2009, 14:18   |  #8  
freekid_54 avatarı
Yıllanmış Üye
189 mesaj

PCI olması sorun degil aynı yontemi uygulayın siz ama tam olarak uygulamalısınız en ufak yanlıslıkta sonuca ulaşamassınız.İşletim sisteminizide yazarmısınız daha iyi sonuca ulaşmak için...

Firat982
19-11-2009, 14:45   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
162 mesaj

İŞLETİM SİSTEMİN XP 32 BİT..SP3 YÜKLÜ NET FRAMEWORK 3.5 +TRK DİL PAKET UPGRADELİ...HAYIR ANLAMADIĞIM BİR ÖNCEKİ SÜRÜMÜNE KADAR CATALYSTİN 1 YILDIR 1 KERE BİLE BÖYLE BİR PROBLEM YAŞAMAZKEN..ŞİMDİ NEOLDUĞUNU ANLAMADIĞIM BİR SEBEPTEN TAKILDIM..FORMAT ATTIRCAK EN SONUNDA..BU DA ZAHMETLİİ.BOŞ VAKTİM YOK.:))..Neyse belki bu sürümü sorunludur.Bende 9.12 yi beklerim :))

freekid_54
19-11-2009, 15:06   |  #10  
freekid_54 avatarı
Yıllanmış Üye
189 mesaj

Artık benden son olur yolu var ama benim gelmem lazım oraya :)
http://www.sapphiretech.com/pres ... ex_01.aspx?psn=0006
Bu linkte ekran kartının en ince ayrıntısına kadar secebilyorsun ekran kartının ozellıklerine gore sec pc deki ati'ye ait ne varsa sil aygıt yoneticisindende kaldır hic bir sey kalmasın sonra buradan indirdigin driveri yukle driver yuklenip CCC yuklenmesse sen yine ekran kartının performansından yararlanabılırsın o kadarda onemli degil CCC son surum yuklu olsun yeter :)

Edit: Ekran kartın Radeon HD 4850 1 Gb ise bu kart icin 9.11 surumunu yayınlamamıs sapphire tech oradaki 9.10 surumunu yukle gelişmeleride oradan takip et bence dogru adımları izlersen yuklenmemesi imkansız bu sitede kolay gelsin.

Son Düzenleme: freekid_54 ~ 19 Kasım 2009 15:13
Firat982
19-11-2009, 15:24   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
162 mesaj
Bu linkte ekran kartının en ince ayrıntısına kadar secebilyorsun ekran kartının ozellıklerine gore sec pc deki ati'ye ait ne varsa sil aygıt yoneticisindende kaldır hic bir sey kalmasın sonra buradan indirdigin driveri yukle driver yuklenip CCC yuklenmesse sen yine ekran kartının performansından yararlanabılırsın o kadarda onemli degil CCC son surum yuklu olsun yeter :)

Edit: Ekran kartın Radeon HD 4850 1 Gb ise bu kart icin 9.11 surumunu yayınlamamıs sapphire tech oradaki 9.10 surumunu yukle gelişmeleride oradan takip et bence dogru adımları izlersen yuklenmemesi imkansız bu sitede kolay gelsin.

Vakit ayırdığın için saol birader.....Ne yapalım..Dediğin gibi zaten driver son sürümde problem yok..Catalyst control kurulmadı sadece...En kötü bu ay kullanmam onuda olur biter...Neyapalım..Formatla falan hiç uğraşamam..

freekid_54
19-11-2009, 15:33   |  #12  
freekid_54 avatarı
Yıllanmış Üye
189 mesaj

Rica ederim.Ama sapphiretech.com'u takip et orada 9.11 yayınlanırsa denemende fayda var kolay gelsin..

OSMAN BAĞÇEVAN
19-11-2009, 22:38   |  #13  
Denetmen
Teşekkür Sayısı: 5
6,606 mesaj
Alıntı: Firat982  
Vakit ayırdığın için saol birader.....Ne yapalım..Dediğin gibi zaten driver son sürümde problem yok..Catalyst control kurulmadı sadece...En kötü bu ay kullanmam onuda olur biter...Neyapalım..Formatla falan hiç uğraşamam..
control panel i herhangi bir ati sürücüsünden yükleyebilirsiniz...yükleme ekranında
özel i seçip , ilerleyeceksiniz..karşınızı gelen ekran da kutucuklar ve tikler olacak ve oradan da istediğinizi
işaretleyip ,ilerleyeceksiniz..Yani siz orada sadece control panel i seçiceksiniz..

Firat982
20-11-2009, 11:40   |  #14  
OP Yıllanmış Üye
162 mesaj

HELE ŞÜKÜR SORUNU ÇÖZDÜM...FİKİR VEREN HERKESE TEŞEKKÜRLER..SORUNU ŞÖYLE ÇÖZDÜM.VE BU TİP SORUNLA KARŞILACAK ARKADAŞLARA ÇÖZÜM YOLUNDAN BAHSEDEYİM.
(NOT:  DRİVER YÜKLENEMEME PROBLEMİ VARSA)
1. Program ekle kaldırdan Ati ile ilgili ne varsa kaldırın hemde hepsini
2. C: de Ati ile ilgili ne varsa silin(KOMPLE).Çakışma olmaması için(BİLGİSAYARINIZDA ATİ'NİN A SI BİLE OLMASIN :)) )
3. Yeni Driver ve Catalysti yükleyin..

KOLAY GELSİN

Son Düzenleme: Firat982 ~ 20 Kasım 2009 11:43
ahmetbkaraman
20-11-2009, 19:00   |  #15  
Yeni Üye
32 mesaj

Olmuyor Olmuyor :@ dediklerinizin hepsini yaptım catalysti yüklerken hep res atıyor :(

Firat982
20-11-2009, 19:13   |  #16  
OP Yıllanmış Üye
162 mesaj

Çift işletim sistemi kullanıyormusun.?

ahmetbkaraman
20-11-2009, 19:23   |  #17  
Yeni Üye
32 mesaj

Hayır tek işletim sistemi kulllanıyorum:S
Kardeş sistem şu

Amd Phenom II x4 955
Anakart Asus M4a785TD-v EMO
İşletim sistemi 32 bit Xp
Ekran Kartı da Sapphire HD4890 Vapor-x gb

Kafayı yicem hep catalysti yüklerken aynı seyi yapıyor.Herşeyi kaldırmama ragmen:S

Son Düzenleme: ahmetbkaraman ~ 20 Kasım 2009 19:24
Firat982
21-11-2009, 00:32   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
162 mesaj
Alıntı: ahmetbkaraman  
Hayır tek işletim sistemi kulllanıyorum:S
Kardeş sistem şu

Amd Phenom II x4 955
Anakart Asus M4a785TD-v EMO
İşletim sistemi 32 bit Xp
Ekran Kartı da Sapphire HD4890 Vapor-x gb

Kafayı yicem hep catalysti yüklerken aynı seyi yapıyor.Herşeyi kaldırmama ragmen:
Ekran kartının driverini sildinmi komple..Bir yerlerde bir uzantı kalmış olabilir.sildikten sonra restart atmayı unutma.Ayrıca senin indirdiğin dosyanın verdiğim linkteki ilk 2 dosya olduğuna dikkat et(ingilizce seç) http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=xp/radeonxip-xp .. ilk olarak driveri kur..Orada daha sonra catalysti kur..

ahmetbkaraman
21-11-2009, 11:43   |  #19  
Yeni Üye
32 mesaj
Ekran kartının driverini sildinmi komple..Bir yerlerde bir uzantı kalmış olabilir.sildikten sonra restart atmayı unutma.Ayrıca senin indirdiğin dosyanın verdiğim linkteki ilk 2 dosya olduğuna dikkat et(ingilizce seç) http://game.amd.com/us-en/drivers_catalyst.aspx?p=xp/radeonxip-xp .. ilk olarak driveri kur..Orada daha sonra catalysti kur..

Tamam dostum eve gidince denicem.Fakat sunu sorucam driverleri kaldırıyorumya.kalıntı dosyaları silmek için ati isminde tüm dosyaları arıyorum.Windows/system32 dosyasının içinde de içinde ati geçen doyalar var.Onlarıda silicekmiyim.Yoksa sadece klasörleri silmem yeterlimi

Firat982
21-11-2009, 13:19   |  #20  
OP Yıllanmış Üye
162 mesaj
Alıntı: ahmetbkaraman  

Tamam dostum eve gidince denicem.Fakat sunu sorucam driverleri kaldırıyorumya.kalıntı dosyaları silmek için ati isminde tüm dosyaları arıyorum.Windows/system32 dosyasının içinde de içinde ati geçen doyalar var.Onlarıda silicekmiyim.Yoksa sadece klasörleri silmem

Ati'nin A sı bile kalmasın...Zaten yeni driveri yüklediğinde otamatik tekrar system dosyasına aktarılacak..Çakışma yaşayabilirsin.Ama sen ilk olarak system dosyasına dokunma program ekle kaldırdan kaldır C ve program files'te ne kadar ati varsa komple sil.Yeniden kur..Şayet yeniden aynı uyarıyı alırsan system dosyalarından da atiyi komple kaldır..Ve aynı işlemleri bir daha dene

Son Düzenleme: Firat982 ~ 21 Kasım 2009 13:21
ahmetbkaraman
21-11-2009, 19:19   |  #21  
Yeni Üye
32 mesaj

Şu an evdeyim.Dediklerini bir daha yapıcam bakalım.Deneyince tekrar dönerim

ahmetbkaraman
21-11-2009, 20:10   |  #22  
Yeni Üye
32 mesaj

Ati'nin A sı bile kalmasın...Zaten yeni driveri yüklediğinde otamatik tekrar system dosyasına aktarılacak..Çakışma yaşayabilirsin.Ama sen ilk olarak system dosyasına dokunma program ekle kaldırdan kaldır C ve program files'te ne kadar ati varsa komple sil.Yeniden kur..Şayet yeniden aynı uyarıyı alırsan system dosyalarından da atiyi komple kaldır..Ve aynı işlemleri bir daha

Kardeşim saolasın,yüklendi sayende ;)

Firat982
21-11-2009, 20:55   |  #23  
OP Yıllanmış Üye
162 mesaj

Geçmiş olsun

Z1mBaBwE
21-11-2009, 21:00   |  #24  
Yıllanmış Üye
2,674 mesaj

Denetim masasından driverı silseniz bile programfiles ta ATI isimli bir klasör kalıyor onuda silin driverı baştan kurun bunları yapmadığınız zaman sorun çıkıyor malesef.

freekid_54
21-11-2009, 23:17   |  #25  
freekid_54 avatarı
Yıllanmış Üye
189 mesaj
Bu linkte ekran kartının en ince ayrıntısına kadar secebilyorsun ekran kartının ozellıklerine gore sec pc deki ati'ye ait ne varsa sil aygıt yoneticisindende kaldır hic bir sey kalmasın sonra buradan indirdigin driveri yukle.

:):):)