ATI HD3870X2 ekran kartım kilitleniyor..

HPQ-User
16-03-2009, 22:01   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

CthulhusCrow sormuş:
Merhabalar,

Ben yaklaşık iki hafta önce yukarıda özelliklerini verdiğim bir PC topladım. Önce Windows XP 64 bit kuruldu ama hiçbir oyun ve program düzgün çalışmayınca Vista 64 bit kuruldu. Fakat sorunlar devam etti. Önceleri ekran kartının driverlarını yüklediğimde ekran kararıyordu ve sistem kendine kendine reset atıp duruyordu. (Windows bir türlü başlamıyordu) Aldığım yere götürdüğümde Vista için jumper ayarının yapılması gerektiğini öğrendim (anakartda mı yoksa ekran kartında mı bilmiyorum) Daha sonra eve geldiğimde Oblivion adlı oyunu kurdum ve 2-3 saat kadar sorunsuz oynadım. Sonra "Empire Total War" kurdum fakat oyun çalışmadı. Direct x güncellemesi yapmam gerektiğini öğrendim. Yaptıktan sonra Empire Total War'ı açtım veyaklaşık 10-15 dakika sonra önce görüntü gidip gelmeye başladı sonra da windows'un programı kapatmak zorunda kaldığına dair bir hata aldım. Daha önce de XP 64 bit'de oyun açtığımda aynısı oluyordu ve "ATI sürücülerinin komutlara yanıt vermediği"ne dair bir uyarı alıyordum. Zannederiyorum ki ekran kartım bir sebepten ötürü fazla ısınıyor ve kendini korumak için programı kapatmak zorunda kalıyor. Ama bu ısınmaya neyin neden olabileceğini bilmiyorum. Ayrıca bilgisayarın onarıldığı yerdeki çocuklar jumper ayarı yapıldıktan sonra NFS'yi kurduklarını ve uzun bir süre hata mesajı almadan sorunsuzca oynadıklarını söylediler. Empire Total War oynarken karşılaştığım sorun üzerine NFS'yi açtım ve yaklaşık 3-4 dakika sonra yine aynı sorunla karşılaştım.

ATI driverlarını yükledim, updateleri yaptım. Vista Service Pack 1'i kurdum bütün güncelleştirmeleri yaptım. En son Direct X'leri kurdum fakat sonuç değişmedi.

Ayrıca masaüstü çözünürlüğüm 1680*1050 olarak ayarladığım halde masaüstü imgeleri PC onarımdan geldikten sonraki büyüklüklerinden daha büyük olarak karşıma çıktı. Yani çözünürlüğü en sona ayarladığım halde imgeler büyük gözüküyor.

Bu arada Riva Tuner adlı bir program kurdum ekran kartının sıcaklığını ölçmek için ve NFS'yi kilitlenene kadar oynadım. Kilitlenme olduktan sonra reset atmak zorunda kaldım ve Vista tekrar açıldıktan sonra Riva Tuner'ı çalıştırdım ve GPU0 sıcaklığını 53 derece ve GPU1 sıcaklığını  54 derece olarak okudum. Ayrıca yine Riva Tuner programında "ati2evxx.dll external event utility" adlı bir dll dosyasının "not found" olarak tanımlandığını gördüm.

Ekran kartım ile ilgili sorunumda bana yardımcı olabilirseniz gerçekten çok memnun olacağım.

İlgilenecek herkese teşekkürler, saygılar..

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
INTEL Q6600 C2QUAD 2.4 Ghz 1066 Mhz 8 MB
GIGABYTE EP45 DS3R P45 DDR2 S+GL+PCIX
ATI HD3870X2 1 GB (256 BIT) DDR3 DVI HDTV PCIX
4 GB DDR2 1066 A-DATA Overclock Kit (2*2GB)
750 GB SAMSUNG 32 MB SATA2 NCQ 7200 RPM
AOPEN ES50-E02 ATX KASA
700 WATT AOPEN POWER SUPPLY
25 IN 1 CARD READER
LG 22X IDE/SATA DVD-RW
22" LG 2234S-BN 5MS 1680*1050 LCD
MICROSOFT S82 M.M KLAVYE+OPTIC MOUSE
CREATIVE A300 2+1 HOPARLÖR

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; WOW64; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; .NET CLR 3.5.30729; .NET CLR 3.0.30618)

Banned
16-03-2009, 22:26   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sorunuzun cevabı çok basit.

1. si kart boştayken ısının 53-54 derece olması o kart çin çok yüksek. Acaba kasada yeteri kadar havalandırma yokmu? Kasa kapağını açık bırakın bakalım

2. si PSU gerçekten 700 watt veriyormu, dandik birşey olmasın. Bana vermiyormuş gibi geldi. O kartı çalıştıracak bu sistemde en az %80 verimle çalışan 700 wattlı PSu olması lazım, aopenin bunu sağlayabildiğini zannaetmem.

3. sü yukardaki ikisinden değilse sisteminizde overlok yapaılandırılması olma ihtimali yüksek, overlock yapan oldumu?

4. sü birde 32 bit sistem kurup denemeye ne dersiniz. Sorun 64 bitlik sistemde 32 bitlik oyunları kullanmaya çalıştığınız için olmasın!!!!!!!!!!

CthulhusCrow
18-03-2009, 13:54   |  #3  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Cozum olarak bana soyledikleri bilgisayarin fisinin takildigi prizin toprakli olup olmadigini kontrol etmemdi!! Eve geldim ve prizi kontrol ettim gercektende priz toprakli degildi ama bu durum bilgisayarin oyun oynama esnasinda kilitlenmesine sebep olabilir mi? Normal calisirken herhangi bir sorun olmuyor da neden oyun oynarken kilitleniyor? Bilgisayar daha fazla elektrik mi harciyor oyun oynarken. Hem oyle bile olsa PC'nin kilitlenmesi yerine PC'nin ariza vermesi gerekmezmi?

Sonuc olarak PC'yi aldigim yerdekiler prizi topraklamami ve sorunun devam etmesi halinde bir regulator ya da UPS almami tavsiye ettiler. Yorumlarinizi paylasirsaniz gercekten cok mutlu olacagim, tesekkurler..