ATI Mobility Radeon HD 5470 Aşırı ısınma

KSHMR
10-03-2021, 12:17   |  #1  
KSHMR avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

İyi günler öncelikle 2-3 hafta önce kedim bilgsayarı yere düşürdü dizüstü olduğu için ayrıca bilgisayarın ısınmaması için fan kısmının birazını masanın dışında bırakıyordum o gün kedim o kısmına basınca bilgisayar yere düştü o günden sonra sadece oyun oynarken 30 dk sonra bilgisayar gücü kesiyordu sanki fişini çekmişsin gibi kapanıyordu bilgisayarı zorlayınca değil sadece oyun oynarken bu sorunla karşılaşıyordum bu sorunun kaynağı güç kaynağı olmadığından %100 emindim ısınmanın neden olabileceğini düşünüp inceleldim fakat işlemci sıcaklığı yüksek değildi belki ekran kartı sıcaklığıda olabilrdi orasını kontrol etmedim ancak işimi tehlikeye atmamak için laptop u söküp fan temizliği işlemci/ekran kartı termal macun yenilemelerini yaptım ardından pc i açtım fakat o ara birşeyi fark ettim oyunu açınca fan yüksek sesle çalışıyordu ki ayrıca bu daha önceden olmuyordu sıcaklık kontrollerini yaptım bilgisayar eski olduğu için fan temizliği ve termal macun yenilemesi yapınca işlemci sıcaklığı aşırı derecede düştü fakat ekran kartı ufak yüklerde 75-80 derece görürken oyunlarda 107 dereceye sabitliyordu sorunun donanımsal olduğundan emindim uygulamadan ne kadar güç aldığını inceledim fakat gerekli voltajı alabiliyordu ekran kartı güç kaynağı ile ilgili problem olduğunu anlamak için laptop bataryasını çıkarıp takarak test ettim sorun ondada değildi laptop un güç aldığı bölgeyi incelediğimde bir kablonun lehiminin çıktığını gördüm fakat sorunun o olacağını sanmıyorum çünkü bilgisayar gerekli gücü alıyor bataryada rahatlıkla  şarj oluyor ayrıca o kablonun başından beri çıkık olma ihtimalide var laptop u sökerken hatayı kendim yapmış olup olmama ihtimaline karşı birdaha açıp dikkatli bir şekilde tekrar taktım fakat sorun devam ediyordu ayrıca laptop da yedek olarak intel HD Graphics (Güç tasaruflu GPU) da vardı onunla test ettim fakat onda hiç ısınma olmuyordu sorunun ekran kartında olduğuna karar verdim fakat şu ihtimal kafamı karıştırdı ekran kartının sıcaklığını ölçen entegrelerde sıkıntı olabilir mi? çünkü ekran kartı 107 derece iken herhangi bir performans düşüklüğü yaşamıyorum anca fan deli gibi çalışıyor verya sorunun kaynağı ne olabilir?

Ayrıca BIOS ve güvenli moodda başlattığımdada bi süre sonra kapanma ile karşılaşıyorum fakat normal modda böyle bir hata yok

Bu bilgisayarı uzun zamandır kullanıyorum ilk defa böyle bir hata ile karşılaştım.

Son Düzenleme: KSHMR ~ 10 Mart 2021 13:41 Neden:
excel_mustafa
10-03-2021, 14:00   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,445 mesaj

imkanın varsa şarj soketinin lehimlerini yenile veya bir elektronikçiye yaptır. düşmenin etkisiyle anakartta çatlak oluşmuş olabilir.