ATI RADEON 9100 SORUNU !

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
comrade23
08-02-2004, 02:16   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

bende ATI radeon 9100 128MB ekran kartı var.
tam oLarak caLıştıramıyorm. meseLa buyuk bi metin beLgesi fALan acınca,
ekran kararıyo sonra tekrar geliyo, yazıLar mazıLAr kayıyo.
ne yapmam gerekiyo bu konuda biLgisi oLan varsa Lütfen bana bişeyLer söyLesin .
şimdiden iLgiLenen herkese teşekkürü borç biLirim..saoLun dostLar
(XP - 256mb DDR - ASUS via P4p800 - p4 2.4 )SoruSoru

hasanyasin
08-02-2004, 03:21   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,100 mesaj

Bu ekran kartı sürücünle ilgili bir problem. Ekran kartı sürücünün, doğru yüklenmiş olduğundan emin olmalısın. Ekran kartı üreticisinin web sitesine girip güncellemeler varsa onları da yükle...

Büyük bir metin belgesi falan açınca "ekran kararıyo" demenden, ekrandaki tüm görüntünün gidip geldiğini anlıyorum. Eğer öyle değilse, Denetim Masası>>Performans ve Bakım>>Görsel Efektleri Ayarla [Control Panel>>Performance and Maintanance>>Adjust Visual Effects] dediğinde karşına çıkan pencereden, tüm seçenekleri dikkatle okuyarak ayarlamalarını yapmaya çalış.

Eğer ekran tamamen kararıp açılıyorsa, bu metinlerle alakasız olarak, rastgele gerçekleşen bir durum olmalı. Bu sorun ekran kartından da kaynaklanıyor olabilir ve garantiye vermen önerilir...

Yaşadığım benzer bir sorundan bahsetmek istiyorum, yararı olması açısından: Fujitsu Siemens Amilo D c-23 dizüstü bilgisayar aldım. Ekran çalışma sırasında kapanıp açılıyordu rastgele. Bu günde 20 kere oluyordu en az. Sorunu garantiye bildirdim; bilgisayarımı teknik servise teslim ettim; fakat bir sorun olmadığını, yaptıkları BIOS update'inin büyük ihtimalle bu sorunu da ortadan kaldırdığını söylediler. Aynı sorun devam edince tekrar teknik servise döndüm ve bana bilgisayarımı teslim edip, hiçbir yerde eşini bulamadığım şu an hatırlamadığım bir uzak doğu ülkesinde üretildiği belirtilen bir sürücü gönderdiler. Sürücüyü bilgisayarıma indirip download ettim ve bu sorun halloldu. Şu sorum ise hala yanıtsız: "Bu bilgisayarı benle birlikte yüzlerce insan satın aldı. Anladım ki benim donanımımda bir problem var. Sürücüde bir sorun olsa herkes sorun yaşamaz mıydı?"

Bana sonradan gönderilen sürücüye gelince: Ekran kartım normalde 1600x1200 çözünürlüğe kadar destek veriyordu. LCD 1024x768 olduğu için, daha yüksek çözünürlükler de ekran kaydırılabilerek kullanılabiliyordu. Şu anki sürücüde en yüksek çözünürlük değeri 1024x768 pixel. Her ne kadar bu içime sinmese de, büyük bir problem olmadığı için sorun çıkarmadım firmaya... Gülümseme Ben 'iyi' müşteri olduğum için, daha sonra ortaya çıkan pixel sorununa çözüm olarak beni hiç üzmeden LCD'mi değiştirdiler...