Ati radeon HD4850 dalgalanma !!

razorr
24-12-2009, 18:25   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
267 mesaj

Merhaba arkadaşlar ben 1 ay önce ati radeon HD4850 1gb 256bit ddr3 ekran kartı aldım ve problem yaşıyorum.Oyun oynarken birkaç dk sonra ekran dalgalanmaya başlıyor hafif ama rahatsızda etmiyor değil çünkü yazıları ve grafikleri dalagalı olarak görüyorsunuz. Son güncelleme de yaptım sıcaklığıda normal ama problemi hala yaşıyorum.
    Bilgisi olan arkadaşların yardım etmesini rica ediyorum..

WolfTurk
24-12-2009, 20:31   |  #2  
WolfTurk avatarı
Yıllanmış Üye
215 mesaj

1.Ekran yenileme sıklığını ayarlarında "Bu monitorün görüntüleyemeyeceği modları sakla" seçeneğini seçip kalan modları teker teker dene

2.Kasanın veya Monitorun yakınlarında manyetik bir şey varsa onu uzaklaştır.

3.PSU OCZ sanırım.OCZ da gibi bir markada olmaması gerekir ama psu da güç dalgalanması olabilir.Sistemine yetecek başka kaliteli bir PSU ile bilgisayarını çalıştır.

4.Driver cleaner programıyla ekran kartının driverlerini tamamen kaldırıp Sapphire in sitesinden ekran kartının en güncel driverını indir.(İmzandaki kart sapphire olduğu için sapphire dedim.Başka bir üreticiyse onun sitesinden indir.)

5.Eğer bu oyun sadece oyunda oluyorsa oyun ayarlarında ki ekran yenileme sıklığını değiştir.Birde Vsync ı kapalı ise aç,açık ise kapat.

6.Pek ihtimal vermiyorum ama Bios güncellemeside işe yarayabilir.

7.Monitorün LCD ise HDMI veya DVI kablosundan dolayı olabilir.Onu değiştirip dene.Birde monitorun birden fazla girişi varsa diğerleri dene(HDMI,DVI,D-Sub)

8.Bunada pek ihtimal vermesemde format atıncada gerçebilir.

9.Bunlar olmazsa bildiğim kadarıyla ekran kartını değiştirmekten başka bir çağren kalmıyor.Eğer PSU dan kaynaklı değilse.

Son Düzenleme: WolfTurk ~ 24 Aralık 2009 20:37
razorr
24-12-2009, 21:05   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj
Alıntı: WolfTurk  
1.Ekran yenileme sıklığını ayarlarında "Bu monitorün görüntüleyemeyeceği modları sakla" seçeneğini seçip kalan modları teker teker dene

2.Kasanın veya Monitorun yakınlarında manyetik bir şey varsa onu uzaklaştır.

3.PSU OCZ sanırım.OCZ da gibi bir markada olmaması gerekir ama psu da güç dalgalanması olabilir.Sistemine yetecek başka kaliteli bir PSU ile bilgisayarını çalıştır.

4.Driver cleaner programıyla ekran kartının driverlerini tamamen kaldırıp Sapphire in sitesinden ekran kartının en güncel driverını indir.(İmzandaki kart sapphire olduğu için sapphire dedim.Başka bir üreticiyse onun sitesinden indir.)

5.Eğer bu oyun sadece oyunda oluyorsa oyun ayarlarında ki ekran yenileme sıklığını değiştir.Birde Vsync ı kapalı ise aç,açık ise kapat.

6.Pek ihtimal vermiyorum ama Bios güncellemeside işe yarayabilir.

7.Monitorün LCD ise HDMI veya DVI kablosundan dolayı olabilir.Onu değiştirip dene.Birde monitorun birden fazla girişi varsa diğerleri dene(HDMI,DVI,D-Sub)

8.Bunada pek ihtimal vermesemde format atıncada gerçebilir.

9.Bunlar olmazsa bildiğim kadarıyla ekran kartını değiştirmekten başka bir çağren kalmıyor.Eğer PSU dan kaynaklı değilse.

Çok teşekkür ederim yorumun için. Dediklerini harfiyen uygulayacağım ama psu kaliteli 600 w stealthxstream SLI ondan olacağını sanmıyorum. Birde sisteme ne kadar psu yterli olacağı konusunda herhangi bir program veya site varmı?

WolfTurk
24-12-2009, 21:07   |  #4  
WolfTurk avatarı
Yıllanmış Üye
215 mesaj
Alıntı: razorr  
Çok teşekkür ederim yorumun için. Dediklerini harfiyen uygulayacağım ama psu kaliteli 600 w stealthxstream SLI ondan olacağını sanmıyorum. Birde sisteme ne kadar psu yterli olacağı konusunda herhangi bir program veya site varmı?
http://www.be-quiet.net/calculator.php?websiteLang=en bu site işine yarar sanırım.

razorr
24-12-2009, 21:41   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj
Alıntı: WolfTurk  

Tekrar teşekkür ederim,sistem için ideal olan watt bu

Qromodynmc
24-12-2009, 21:48   |  #6  
Qromodynmc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 127
4,184 mesaj

arkadaşım bence bunun tek nedeni vertical snyc, oyunlarda vertical snyci açık tutarsan sorunun gideceğini dşünüyorum.

razorr
24-12-2009, 22:05   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
267 mesaj
Alıntı: punisher123  
arkadaşım bence bunun tek nedeni vertical snyc, oyunlarda vertical snyci açık tutarsan sorunun gideceğini dşünüyorum.

Bazı oyunlarda vertical snyc seçeneği olmadığı halde yine dalgalanma söz konusu..

Banned
25-12-2009, 00:40   |  #8  
Banlandı
300 mesaj

bütün sistemi ayrıntılı olarak yaz buraya herşeyi detaylı...

steal_32
25-12-2009, 17:18   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar bende aylardan beridir uğraşıyorum. Aynı sorun bende de var. Donanım:
ATI 4650 HD 1GB
AMD ATHLON  64 X2 5600+
4GB RAM
ASUS VW193D geniş ekran monitör

2 İşletim sistemi kurulu
Dalgalanma WINDOWS XP de 1440x900 çözünürlükte olmuyor.
Fakat WINDOWS 7 de tüm geniş ekrana uygun çözünürlüklerde dalgalanma oluyor. Fakat bir 1024x768 de dalgalanma olmuyor. Bilgisayarın ilk açılışında dos ekranında da bu dalgalanma var. Sorunu aylardan beri araştırıyorum yaptıklarım şunlar:
Isınmada problem yok.
Son sürüm sürücüleri her iki işletim sisteminede yükledim
Şase den kaynaklanır düşüncesiyle topraklama hattını gözden geçirdim.
Kasanın yanıbaşında hiçbir cihaz yok.
Hatta TV kartının slotunu bile değiştirdim ekran kartına yakın olmaması için
Data kablosunu değiştirdim.

Sorun hala çözülemedi. Hadi ekran kartında sorun var desem XP de sorunsuz çalışıyor. Monitörde sorun var desem, ekran kartını iptal edip onboarda taktığımda sorun gözükmüyor.

Bunların dışında sorun ne olabilir arkadaşlar? Şimdiden teşekkürler