Audigy 2 ZS kullananlar DİKKAT!!!

musti868
20-04-2007, 17:45   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
225 mesaj

Merhaba değerli CHIP forum üyeleri. Aranızda eminim CREATIVE AUDIGY 2 ZS ses kartını VİSTA altında kullananlar vardır benim gibi. Fakat hepinizde biliyorsunuz ki Vista bu karta donanımsal EAX desteği vermiyor ve XP den daha düşük kalitede 5.1 ses desteği veriyor. En azından bende öyle oldu. Fakat bu problemi çözdüm. Nasıl mı?

1) Denetim Masası / Donanım ve Ses / Ses i seçin.
2) Açılan pencerede Hoparlörler başlıklı bölgede Yeşil Tik işaretini göreceksiniz. Bu hoparlörlerin Varsayılan Aygıt olduğunu gösterir. Tabii ki bu analog çıkıştır.
Bu pencerede bir de SPDIF Out başlıklı bir bölge daha var. Fakat burda Yeşil Tik işareti yok.
3) Bu SPDIF Out başlıklı bölgenin üzerinde sağ tuş yapın ve "Varsayılan Aygıt Olarak Ayarla" yı seçin.
4) Ardından Yeşil Tik işareti artık SPDIF Out üzerine gelecektir.
5) Buradayken SPDIF Out bölgesi üzerinde sağ tıklayıp Özellikler deyin.
6) Desteklenen Biçimlerden DTS Audio ve Dolby Digital seçeneklerini aktif hale getirin.
7)Örnek Hızlarında ise 44,1-48,0-88,2-96,0 Khz seçeneklerini aktif hale getirin.
8) Gelişmiş sekmesine gelin ve burada Varsayılan Biçim altından "2 kanallı,24 bit,96000 Hz (Stüdyo Kalitesi) seçeneğini seçin.
9) Özel Kullanım Modu altındaki diğer 2 seçeneğide aktif değilse aktif hale getirin

Bütün bu ayarlardan sonra bir sına deyin. sadece 2 kanaldan ses gelecektir. Ama bunu da Creative Audio Console seçeneği ile CMSS yi aktif hale getirerek çok kaliteli bir 5.1 ses alacaksınız. En son sürücüleri www.creative.com adresinden indirip kurmayı unutmayın
Bunu deneyin ve sizde de işe yararsa lütfen foruma cevap yazın. Teşekkürler. Umarım sizde de işe yarar. Çünkü gerçekten daha önce Vista da bu kadar gelişmiş bir 5.1 ses alamamıştım Beğendim

Son Düzenleme: musti868 ~ 20 Nisan 2007 17:52
Borga-x
20-04-2007, 17:50   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Tebrik ediyorum arkadaşım. Eğer bu şekilde çalışıyorsa Audigy ses kartı benim eksik bilgimi tamamladın.
Teşekkür ediyorum.

musti868
20-04-2007, 17:57   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
225 mesaj

rica ederim Borga-x. Uzun uğraşlar sonucu bu meseleyi çözdüysem ne mutlu bana. Fakat şunu belirtiyim bu Audigy 2 ZS de işe yaradı ama Live serisi kartlarda nasıl olur bilmiyorum. İşin tuhaf tarafı Borga-x ses sistemim karta analog bağlı. Nasıl oldu da digital çıkış üzerinden ses aldım bilmiyorum. Hani demiştim X-Fi kartlarda 5.1 ve EAX OpenAL sürücüleri üzerinden veriliyo diye. Belki de Audigy kartlarda da SPDIF Out üzerinden 5,1 ve EAX veriliyodur. Neyse tekrar rica ederim keyfine bak...

veterdem
21-04-2007, 11:34   |  #4  
Yeni Üye
21 mesaj

ya benim ses kartı audigy value diye bi modeli ben baktım bende de olurmu diye ama spdıf out yok bende :D spdıf in var sadece

veterdem
21-04-2007, 11:43   |  #5  
Yeni Üye
21 mesaj

Hımm spdif out dediğin bende dijital ses arabirimi olarak gözüküyor ve dediklerin oldu tabi benimki çok gelişmiş olmadığından studyo kalitesi açılmıyor sadece 2 kanal dvd modu var en de onu seçtim hepsi tamam da cmss yi aktif hale getirin dediğin nedir mp3 dinlerken bütün hoparlörleden ses alabiliyorsan şanslısın sanırım stüdyo kalitesne getirdiğin içindir ben bu ayarları yaptım dvd filmlerde 5.1 olayı daha kaliteli hale geldi

musti868
21-04-2007, 23:58   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
225 mesaj

veterdam son sürücülerle birlikte Creative Audio Console diye bir araç yükleniyo. Bu araı Başlat/ TÜm Programlar/Creative altında bulabilirsin. Bu aracı çalıştırdığında CMSS3D sekmesine gelip oradan  CMSS Modes altından CMSS yi seçiyosun. Bu şekilde CMSS aktif oluyo. Hatta bu araçta EAX efektlerini de çalıştırabilirsin. Ayrıca haklısın DVD filmlerde 5.1 olarak bariz bir kalite artışı oluyo değilmi? CMSS yi açtığında sen de bütün hoparlörlerden ses alabilirsin. Hatta CMSS ayarının yapıldığı bu sekmede Stereo Focus kaydırma çubuğuyla sesi arka hoparlörlere ya da ön hoparlörlere doğru istediğin oranda verebiliyosun.