Avast'a zerre kadar güvenim kalmadı...

Roadrunnner
11-04-2010, 10:24   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
694 mesaj

Arkadaşlar dün akşam Jdownloader yardımıyla(Rapidshare'in 2 dakika engelini aşmak için) bir dosya indirdim ve o dosyayı Avast ile tarattıktan sonra Avast bana dosya temizdir raporu verdi.Bu arada Avast Free Antivirus 5 sürümünü kullanıyorum.Dosyayı açtım ve PC kendi kendine bir şeyler yapmaya başladı.HDD aktivitesi arttı ,CPU kullanımı 2-3 dakika %100'den aşağıya inmedi.Daha sonra Avast bağırmaya başladı:Bilgisayar Malware saldırısına uğradı diye...Ama sadece bağırdı,engellemek için hiçbir şey yapmadı.Afedersiniz ama öküzün trene baktığı gibi malware'in sisteme kendisini kurmasını izledi sadece...Daha sonra karşıma XP Antimalware adlı bir program açıldı.Bu kendi kendine taramalar yaptı,uğraştı falan ,baktım olacak gibi değil Avast'ı bekleyeceğime ethernet kablosunu çektim.Bunun nedeni ave.exe adlı virüs-malware karışımı bir zaralıymış.Aslında o XP Antimalware programı da XP'nin Security Center'ının ele geçirip sahte bir güvenlik merkezini ekranda gösteren bir programmış,yani kısacası kullanıcıyı kandırmaya çalışıyormuş.Biraz inceleme yaparsanız bu malware ile ilgili daha çok bilgi edinebilirsiniz.Bu virus-malware karışımı zararlıya dikkat etmenizi tavsiye diyorum...Bu arada bu zararlıyı Malwarebytes Anti Malware programı ile temizleyebilirsiniz...

Şimdi asıl soruma dönecek olursak,başlıkta da belirttiğim gibi Avast'a zerre güvenim kalmadı.Aslında tam benim PC'ye uygun bir antivirus'tü(benim sistemi bilen biliyordur, zaten kişisel sayfamda da mevcut) sistemi hiç kasmıyordu ama dünkü akşamki olaydan sonra artık bir daha Avast kullanacağımı zannetmiyorum.Şimdi sizlerden Avira ve AVG'nin ücretsiz sürümleri hakkında biraz bilgi edinmek istiyorum.Hangisi sistemi daha çok yorar,hangisi daha güvenilirdir,hangisi tarama-temizleme konusunda daha iyidir vs. vs...Bana bu konuda yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkür ediyorum...

Herkese iyi forumlar...

a.ozcan
11-04-2010, 10:32   |  #2  
a.ozcan avatarı
Yıllanmış Üye
1,013 mesaj

Sistemini birdaha alabilirsek yardımcı olabilirizi.

IceManF1
11-04-2010, 10:41   |  #3  
IceManF1 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
3,546 mesaj

AVG kullandım.Çok RAM tüketiyor.

Avira en iyi ücretsiz antivirüslerden.Kesinlikle Avira yükle.
http://www.free-av.com/en/downlo ... free_antivirus.html

Roadrunnner
11-04-2010, 10:42   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
694 mesaj

İntel Celeron 567 Mhz işlemci,512 MB Ram,32 MB İntel 82810 onboard grafik belleği,GVC DR/DL72 anakart,100GB HDD,250W PSU sahibiyim...

Y.İ.Ğ.İ.D.O.
11-04-2010, 11:07   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 14
3,152 mesaj

Daha yeni mi anladın Avast'ın saçma sapan bir antivirüs olduğunu. Hatta antivirüs bile değil o canı isterse virüs buluyor. Kendi kurulum dosyasında bile virüs bulduğu oluyor bazen. Bencede Avira nın ücretsiz sürümünü kullan çok etkili. Hatta benden sana birde tavsiye sistemini ara ara Norman Malware Cleaner ilede tarat çok süper bir program valla kendim denedim hep ilaç gibi geldi ama aktif koruması yok sadece virüsü bulur siler. Aktif olarak Avirayı kullan. Norman Malware Cleaner i burdan indir. Gerçekten süper bir program:http://normanasa.vo.llnwd.net/o2 ... Malware_Cleaner.exe

fbg
11-04-2010, 11:17   |  #6  
Yeni Üye
20 mesaj

arkadaşlar aviranın sitesinde 1 aylık pro key ini bedava veriyor , aviraya geçecek olanlar 1 boşuna free kullanmasınlar

Mert_06
11-04-2010, 11:23   |  #7  
Mert_06 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,082 mesaj

Avira antivir ve micrososft security essentialsı önerirm. İstediğini seç kur.

Roadrunnner
11-04-2010, 13:05   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
694 mesaj

Öneriler için teşekkürler.Avira'yı kurdum.Kaynak tüketimi açısından gayet başarılı.Norman Malware Cleaner programını da indiriyorum şu anda.Onu da deneyeceğim.Herkese tekrar teşekkürler...

Daha önce Avast'ı çok övmüştüm ama gerçekten haklıymışsınız Avast hakkındaki düşüneleriniz konusunda.Dün akşam sinir krizleri geçirttirdi bana yahu...

"Avast kullanmayın,kullananları uyarın!" diyorum ve daha da hiçbir şey demiyorum...

Son Düzenleme: Roadrunnner ~ 11 Nisan 2010 19:41
perfect life
11-04-2010, 17:11   |  #9  
Yıllanmış Üye
799 mesaj

AVG kullanabilirsin.Sisteminde biraz kasma yapabilir . Çünkü Ram'in oldukça düşük.Daha doğrusu bir çok free antivirüste kasma yapabilir.antivirüsler ağır programlardır çünkü.

Fox Mulder
11-04-2010, 17:39   |  #10  
Yıllanmış Üye
111 mesaj

avg dandik :D antivir + spybot + adaware(yada daha iyisi var ama adını unuttum araştır :D)

Banned
11-04-2010, 19:46   |  #11  
Banlandı
688 mesaj

ilk önce güzelce bir format çak makineye daha sonra sürücelirini yükle tertemiz yap ondan sonra git kayspersky bul 2010 onu yükle daha sonra usb disk securty yükle  birazda bilgisayrdan çakıyorsan sistemine sızacak her türlü açığı kapattın mı bak bakalım sisiteme senden başkası bağlanabilir mi

secrex
11-04-2010, 20:44   |  #12  
Üye
78 mesaj

Arkadaşım ilk çıktığı günden beridir, İmmunet isimli web tabanlı bir antivirüs programını kullanıyorum, şuanda hala beta aşamasında ama inanırmısın en ufak bir sorun ile karşılaşmadım. Bilgisayarda sadece o yüklü, varlığını bile unutuyorum. O kadar hafif, sistem dostu ki anlatamam. Yakında final sürüme geçecek ve ücretsizdir. Netten indirmeyi sık yapıyorsan tam sana göre.
http://www.immunet.com/

Programın sahipleri yıllarca Kaspersky gibi firmalarda güvenlik uzmanı olarak görev yapmış kişiler. Öyle boş bir şey değil.

Son Düzenleme: secrex ~ 11 Nisan 2010 20:45
feanorking
12-04-2010, 01:53   |  #13  
feanorking avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 91
1,688 mesaj

gerçekten avastın beleş sürümü çok saçma. benimde başıma gelmişti bir kaç ay önce. truva atı bulundu diye alarm verdi sil dedim silemem dedi karantinaya al dedim olmaz yetki yok dedi. çaktım formatı başka çare kalmadı. ama yine avast kullanıyorum. gerçi çoğu zaman kapalı. en güzeli d: bölümünde sakla verileri önemli şeyleri sanal alame aktar kafan bozuldukça çak formatı.

Karub
12-04-2010, 09:15   |  #14  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Siz biraz geç anlamışsınız :)
Avast kendi dosyalarını bile virüs olarak görüyor...
Şimdilik Eset Smart Securty 4 kullanıyorum ve memnunum :)

Roadrunnner
12-04-2010, 09:30   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
694 mesaj
Alıntı: Karub  
Siz biraz geç anlamışsınız :)
Valla aynen öyle oldu...Daha önceleri işimi gayet iyi görüyordu ama beni öyle bir anda yarı yolda bıraktı ki...

Dediğim gibi bir daha asla Avast kullanmam.Ve bu olayı da her yerde anlatıp en azından 10-15 kişiyi daha bu baş belasından kurtarmaya çalışacağım...

"Avast kullanmayın,kullananları uyarın!"

abuzettin kıllıbacak
12-04-2010, 09:56   |  #16  
Taze Üye
17 mesaj

arkadaşım avast internet security kullan bu antivirüs çok iyi kaspersky ın ve aviranın bulamadığı 156 virüsü tanıyo bence avast internet security 5.0.377 en iyi ben microsoft un güvenlik bölümünde pasif koruyucuyum sana bunu öneririm http://www.gezginler.net/modules ... -security&lid=11207

Roadrunnner
12-04-2010, 10:29   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
694 mesaj
Alıntı: newsims  
arkadaşım avast internet security kullan bu antivirüs çok iyi kaspersky ın ve aviranın bulamadığı 156 virüsü tanıyo bence avast internet security 5.0.377 en iyi ben microsoft un güvenlik bölümünde pasif koruyucuyum sana bunu öneririm http://www.gezginler.net/modules ... -security&lid=11207
Hocam maalesef güvenlik programlarına verecek param yok...Nihayetinde öğrenci adamız.Ona vereceğim para ile ihtiyacım olan bir kitabı almak bana daha mantıklı geliyor...Ama yine de öneri için sağol...

Hem sistemimin içinde de öyle ahım şahım dosyalar,gizli bilgiler falan yok...İnternet bankacılığı da kullanmıyorum.Bu nedenle çok kapsamlı bir antivirüse de gerek yok.Zaten sistemime de bakmışsınızdır.Öyle her programın altından kalkacak bir şey değil...

Benim bir antivirüste aradığım;sistemimi kasmasın,ücretsiz olsun,azıcık da olsa bana güven versin ve başımı ağrıtmasın yeter...Avast sadece 1,5 saatte başımı yeterince ağrıttı ve ben de arkadaşların tavsiyesiyle Avira'ya geçtim...

"Avast kullanmayın,kullanaları uyarın!"

Karub
12-04-2010, 10:39   |  #18  
Karub avatarı
Yıllanmış Üye
2,652 mesaj

Zararın neresinden dönülse kârdır.. :)
Geçen sene Avast'ı denemek için kurmuştumtum. Sonra aradan birkaç gün geçti ve birden bir uyarı çıktı..
Bir Truva Ati Bulundu !.. Endişelenmeyin vs vs.. yazısı çıktı.. > Sonra dosya adına baktım " Avast.exe " çıktı :)
O gün bu gündür asla kullanmadım.

perfect life
12-04-2010, 19:17   |  #19  
Yıllanmış Üye
799 mesaj
Alıntı: Fox Mulder  
avg dandik :D antivir + spybot + adaware(yada daha iyisi var ama adını unuttum araştır :D)
:) Herkesin kendi görüşür uzun zamandır AVG İnternet Security kullanıyorum hiç virüs bulaşmadı.<

emre__
12-04-2010, 19:48   |  #20  
emre__ avatarı
Yıllanmış Üye
1,519 mesaj

nekadar ücretsiz antivirüs kullandıysam işe yaramadı ne zaman para verip notron ürünü aldım o zaman sorun kalmadı boşuna demiyolar ucuz etin yahnisi yavan olur diye. ben avastı bırakalı 4 sene oldu arkadaşım sen daha yenimi anlıyorsun :D sadece gürültü yapıyo :D

feerleas
12-04-2010, 21:36   |  #21  
Taze Üye
13 mesaj

Verdım parasını aldım lısanslı kıs2009 kafamda rahat pc ımde

Banned
14-04-2010, 13:12   |  #22  
Banlandı
688 mesaj

kardeşlerim neden kayspersky kullanmıyorsunuz çözemedim en sğlamı o

perfect life
14-04-2010, 18:33   |  #23  
Yıllanmış Üye
799 mesaj
Alıntı: stalker35ugh  
kardeşlerim neden kayspersky kullanmıyorsunuz çözemedim en sğlamı
Çünkü dostum kaspersky bir çok kullanıcın bilgisayarında kasma yapıyor.3 gb ram 2.50 3.00 işlemci var fakat yinede kasıyor.Bunun gibi sebepler bir de kaspersky lisansı ucuz değil.Genellikle öğrenci olduğunu düşünrsek Türkiyedeki aktif internet kullanıcılarının harçlıklarını antivirüs yazılımlarına yatıracaklarını sanmıyorum.

Mustafa Can
15-04-2010, 15:37   |  #24  
Mustafa Can avatarı
Yıllanmış Üye
2,248 mesaj

Gülümseme benim bunu anlamam daha uzun sürmüştü Kahkaha

atomcan
21-04-2010, 15:41   |  #25  
Üye
64 mesaj

win32 spyware-gen ikazı alıyorum.Pc'de avast var.Silemiyor.Güvenli kip te denedim . Olmuyor. Sil komutundan sonra kayboluyor ama her yenı pc açılışında (genellikle gün aşırı)  avast ikaz ediyor. Yalnız bu durum  intrnete ie8 ile girersem oluyor. firefoks ta rastlamıyorum. BU VİRÜS ZARARLIMI? Nasıl kurtulurUm?