AVG'den Microsoft'a: Morro bizi bozmaz!

CHIP Online
23-11-2008, 12:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj

AVG, Microsoft'u gelecek yıl piyasaya süreceği bedava anti-virüs Morro konusunda uyardı...

Okumak için: https://www.chip.com.tr/konu/AVG- ... zi-bozmaz_9717.html

AVG,yaptığı bir açıklama ile Microsoft'u gelecek yıl piyasaya süreceği Morro kod adlı anti-virüs yazılımı konusunda uyardı. Bedava anti-virüs yazılımı konusunda tecrübeli olan güvenlik devi, Microsoft'un, ürünün piyasaya çıktıktan sonra yapılacak güncellemeler ve müşteri hizmetleri konularının çok fazla masraf yapması gerekeceğini iddia etti.

Bilindiği gibi Morro, Microsoft tarafından gelecek yıl ücretsiz olarak piyasaya sürülecek. AVG CEO'su J.R. Smith tarafından yapılan açıklamada dikkat çeken en önemli detaylardan biri de, Morro'nun Microsoft'un güncelleme politikasından zarar göreceği iddiası. Smith'e göre Microsoft, eğer yazılımını aylık yama paketleri ile güncellemeyi düşünüyorsa, bu durum büyük güvenlik riski anlamına geliyor.

CHIP Online yorumu:
AVG CEO'sunun yaptığı açıklama biraz da "Morro bizi bozmaz" tadında... Ama dünyanın en büyük yazılım devi Microsoft'un ücretsiz bir anti-virüs sunması bizce diğer bedava anti-virüs üreticileri için olabilecek en kötü durum. Bunun yanında Microsoft'un, Morro'yu aydan aya güncelleyecek kadar acemi olacağını da pek düşünmüyoruz.

Tüm konu: AVG'den Microsoft'a: Morro bizi bozmaz!

Kaynak: www.chip.com.tr

Tartışıyoruz: Sizce Morro bedava anti-virüs geliştiren şirketleri ne kadar etkiler?

uGuR.uK
23-11-2008, 12:34   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

Microsoft gibi bir firma(özellikle son zamanlarda yaşananlardan sonra) titizlikle bu işin altından kalkar, ayrıca AVG nerden cıkarmışki ayda bir güncelleme sunacagını. Windows DEfender icin bile 1-2 günde bir güncelleme geliyor windows update'den. ayrıca her halta yanlış alarm veren yine AVG antivirüs degilmiydi, kendileri cok bisey olmus gibi kalkıp Microsoft'a mı akıl veriyorlar???

ntquartex
23-11-2008, 12:35   |  #3  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
85 mesaj

MS bu işe girdiğine göre vardır bir bildiği AVG gibi firmalar tarihe gidebilir.Ama MS'in daha sonra ücretli hizmet vereceğini düşünüyorum.Kimse babasının hayrına iş yapmaz...

frozen
23-11-2008, 13:12   |  #4  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj

Tecrübe farkı konusunda AVG'nin Microsoft'a pek laf söyleme hakkı yok. "elazigli"'nın dediği gibi herşey ortada. Sistemi yapan birinden daha iyi kim tanıyabilir ki? Windows un her alanına hükmedebileceğini düşünüyorum Morro'nun. Tabi bu ciddi bir avantaj.

Yinede beni kaygılandıran birşey var. Bir önceki yorumumda belirtmiştim; Microsoft Windows7'nin güvenli bir ortamda çıkması için elinden geleni yapıyor diye. Win7 ile tam uyumlu ve ona dair bir uygulama olarak çıkacağını düşündüğüm Morro'nun bizleri Win7 çıkana kadar "Test Objesi" olarak kullanacağı ihtimali. Aslına bakarsak, böyle bir projeyi, bu tarz hamlelerle riske atması pek muhtemel değil ama yinede bu çığır açacak değişimin heba olmasını düşünmekten alıkoyamıyorum kendimi.

Unutmadan, AVG'ye bir lafım var.

Üzgünüm, Morro daha gelmeden sizi ve diğer üreticileri bozdu bile. Sen istediğin kadar bozmaz de.

Son Düzenleme: frozen ~ 23 Kasım 2008 13:15
Fattur
23-11-2008, 17:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
5,768 mesaj

bayağı bir etkiler..

Toxic
23-11-2008, 21:45   |  #6  
Yıllanmış Üye
3,600 mesaj

evet bağağı bir şekilde etkiler hatta tarihe bile gömebilir

Aydın Bahadır
23-11-2008, 23:06   |  #7  
CHIP Online Yazar
16 mesaj

AVG hakkında çok bir şey söylemeye gerek yok piyasayı bilen adamlar sonuçta ve ücretsiz antivirüs programının getireceği zararı Microsoft'a anlatmak istemişler o kadar..

Bu arada ben Microsoft'un, Windows7 ile tümleşik bir antivirüs yazılımı için taban oluşturduğu kanısındayım (Tekel mi geliyor ne?)

eozenir
25-11-2008, 00:50   |  #8  
eozenir avatarı
Yıllanmış Üye
406 mesaj

avg yide gördük. avg kendine çok güveniyorsa cevap verme zahmetinde bile bulunmazdı. ama korktuğu için maalesef cevap vermek zorunda kalmış ve kendisi biliyor pazar payı %50 den fazla azalacaktır.

bykush
01-12-2008, 10:12   |  #9  
Üye
67 mesaj
eozenir
avg yide gördük. avg kendine çok güveniyorsa cevap verme zahmetinde bile bulunmazdı. ama korktuğu için maalesef cevap vermek zorunda kalmış ve kendisi biliyor pazar payı %50 den fazla azalacaktır.
katılıyorum ...

Ozan Can
13-12-2008, 09:11   |  #10  
Yıllanmış Üye
913 mesaj

avg nin %50 pazar payımmı varmışki

Hiper£l£v£nKids
13-12-2008, 10:09   |  #11  
Yıllanmış Üye
2,310 mesaj
ntquartex
MS bu işe girdiğine göre vardır bir bildiği AVG gibi firmalar tarihe gidebilir.Ama MS'in daha sonra ücretli hizmet vereceğini düşünüyorum.Kimse babasının hayrına iş yapmaz...
Katılıyorum.Hatta Microsoft bu tarayıcıyı Windows 7'ye bile entegre edebilir diye düşünüyorum.Bunlada kalmayım ilerde Morro Profosienal Premium Morro Home Ultimate    diye sürümler çıkarabalir bu cin gibi Microsoft'tan her şey beklenir way....

Ozan Can
13-12-2008, 10:52   |  #12  
Yıllanmış Üye
913 mesaj

avg nin kendisi bozuk morronun bozmasına gerek yok

frozen
14-12-2008, 16:11   |  #13  
frozen avatarı
Yıllanmış Üye
776 mesaj
Aydın Bahadır
AVG hakkında çok bir şey söylemeye gerek yok piyasayı bilen adamlar sonuçta ve ücretsiz antivirüs programının getireceği zararı Microsoft'a anlatmak istemişler o kadar..

Bu arada ben Microsoft'un, Windows7 ile tümleşik bir antivirüs yazılımı için taban oluşturduğu kanısındayım (Tekel mi geliyor ne?)

Yapma.. Tekel de tekel tutturmuş gidiyor millet. Tekel olsa ne olacak? AVG mi daha iyi? Şu anda piyasada bulunan antivirus adı altında bulunan yazılımların yarısı işe yaramaz. Her gün dünyanın insanı geliyor bana abuk subuk şeyler kurmuş. Herkes ne bilsin hangisi iyi? Windows ile birlikte bütünleşik ve kaldırılabilir bir antivirus gelmesi gerekli bana göre.

Bu sitede yazarsın sen. Bir bak bakalım kaç kişi bu sitede varlık gösteriyor? Kaç kişi bilinçli? Birde toplam bilgisayar kullanıcılarını düşün. Oranla anlarsın ne olması gerektiğini.

Böyle bir değişimin neresi tekel olabilir? Sen ben ya da bir başka site sakini kullanır mı onu? Yine bildiğini kurup onu kullanmaya devam eder. Tekeli kime işler? hiç kimseye.. Ek gelir elde ediyor mu? Hayır? Ücret talep ediyor mu? Hayır? E o zaman neyine itiraz ediyorsun anlamıyorum ki? Adam ücretsiz sunar kızarsınız, ücret ister kızarsınız.

Ms ücretsiz AV çıkartacak. Sonucu ne olacak? Diğer ücretsizler onunla rekabet etmek zorunda kalcak. AVG gibi gereksiz yazılımlar tekrar gözden geçirilecek. Norton, Kasp., Eset çok daha iyilerini yapmak zorunda kalacak. Bu kime yarayacak? Bize!

Hal böyle olunca bende yaşasın MS tekeli derim! Nasıl bir tekelse bu...

Kapalı Hesap (91855)
15-12-2008, 00:48   |  #14  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 27
2,006 mesaj

avg bozulacağı kadar bozulmuş zaten KahkahaKahkahaKahkahaKahkaha