Ay yapay mı?

MertBJK1903
16-11-2010, 16:21   |  #1  
MertBJK1903 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,020 mesaj

İnternetten dolaşırken aynı sayıda çok konu buldum:Ay yapay mı?Diğer konuların aksine gereğinden fazla kanıt var.Kanırlar şöyle:
1-Ayın içi boş.
2-Ay ölü bir uydu fakat zaman zaman üstünde ışıklar gözlemleniyor.
3-Güneş tutulmasında ay güneşi tam olarak kapatabiliyor bu ince detay nasıl oldu?
4-Ayın güneş sisteminin dışından geldiği söyleniyor ve her yıl Dünyadan 3.8 cm uzaklaşıyor.
5-Ay Dünya gibi bir gezegenin uydusu olamayacak kadar büyük.
6-Gezegenine tek yüzünü gösteren tek uydu.
7-Aydan getirilen taşlar 10 milyar yaşındadır fakat ay 7 milyar yaşındadır,Dünya ise sadece 4 milyar 600 milyon yaşındadır.
8-Kraterler sadece bir yüzündedir fakat evrende tam tersi olup dünyaya ters olan yüzüne çarpmış olması gerekir.
9-Daha büyük çekim kuvvetine sahip dünyamız varken niye aya daha çok krater çarpmıştır?

Arkadaşlar düşüncelerinizi bekliyorum şu yazdıklarımdan kesin olan bir şey var ay bizden uzaklaşıyor ve çekim etkisi kayboluyor Dünya daha hızlı dönmeye başlıyor ve günler daha çabuk geçiyor.10.000 yıl sonra bir gün 8 saat olacakmış.

hamann7725
16-11-2010, 17:05   |  #2  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
1,837 mesaj

Bütün sorular değişik ama 8 ve 9 da duralım. 8. sorudaki tespite nereden varılmış?  9. sorunun net bir cevabı var.Fizikte hava sürtünmesi denen olay ile dünyaya doğru gelen şeyler atmosferi geçemeden toz oluyor.

MertBJK1903
16-11-2010, 17:13   |  #3  
MertBJK1903 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,020 mesaj

8 şöyle dünyaya sadece bir yüzü gözüküyor o gözüken yüze çarpma olasılığı daha az çünkü dünya o yüze daha yakın olduğu için Dünyaya çarpması gerekiyor 
9.Soru ise aya çarpan yüzlerce göktaşı var bunlardan birçoğu atmosferde yanmayacak kadar büyük fakat dünyada göktaşı izi çok az sayıda ayrıca ayın kabuğu dünyadan 2 kat daha kalın ve dünyada depremler 4-5 saniye sürerken orda küçücük bir titreşim bile 50-55 dakika sürüyor bu birtek ayda var

hamann7725
16-11-2010, 17:28   |  #4  
hamann7725 avatarı
Yıllanmış Üye
1,837 mesaj

Valla bilmiyorum aslında zamanında uzayla ilgili olarak insanlara birçok şeyi resmen giydirmişler.bir bilgi kirliliği oluşmuş.bence biraz enteresan şeylerde var birilerininde çıkıp bazı sorulara cevap vermesi gerekli.işlerine gelmeyenler olacaktır. o yüzden sorular muallakta kalabilir.

bosluk
16-11-2010, 18:11   |  #5  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Bunu ilk işleyen aslında bilimadamları değil de Gırgır'da sanıyorum 15-20 sene önce Galip Tekin'di. Süper bir çizgi roman yazmıştı haftalık "Ay Sarıydı" diye. Sanıyorum internette bulduğunuz kaynaklar da o öyküden etkilenmişler :)

O öyküde Ayımızın içi boş yapay bir uydu olduğu ve içinde yaşam varlığı bahsediliyordu. Aynı şekilde dünyamızın içinin de magma'dan oluşamayacağı, ayın gelgit etkisi ve binlerce derecelik ısıyla yanan magma sıvısının teorik olarak dünyanın içinde duramayacağı tezi yer almıştı. Mevcut teknolojimiz ile de ne ay'ın içi/dışı, ne de dünyamızın içi anlaşılabilmiş değil. Belki bir 50 sene sonra daha fazla bilgimiz olacaktır ama şu an için bahsettiklerimiz; aynı Tekin'in çizgi romanında 15-20 sene önce geçtiği gibi hala kuramsal...

Selçuk İslamoğlu
16-11-2010, 20:35   |  #6  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 73
4,133 mesaj
Alıntı: MertBJK1903  
İnternetten dolaşırken aynı sayıda çok konu buldum:Ay yapay mı?Diğer konuların aksine gereğinden fazla kanıt var.Kanırlar şöyle:
1-Ayın içi boş.
2-Ay ölü bir uydu fakat zaman zaman üstünde ışıklar gözlemleniyor.
3-Güneş tutulmasında ay güneşi tam olarak kapatabiliyor bu ince detay nasıl oldu?
4-Ayın güneş sisteminin dışından geldiği söyleniyor ve her yıl Dünyadan 3.8 cm uzaklaşıyor.
5-Ay Dünya gibi bir gezegenin uydusu olamayacak kadar büyük.
6-Gezegenine tek yüzünü gösteren tek uydu.
7-Aydan getirilen taşlar 10 milyar yaşındadır fakat ay 7 milyar yaşındadır,Dünya ise sadece 4 milyar 600 milyon yaşındadır.
8-Kraterler sadece bir yüzündedir fakat evrende tam tersi olup dünyaya ters olan yüzüne çarpmış olması gerekir.
9-Daha büyük çekim kuvvetine sahip dünyamız varken niye aya daha çok krater çarpmıştır?

Arkadaşlar düşüncelerinizi bekliyorum şu yazdıklarımdan kesin olan bir şey var ay bizden uzaklaşıyor ve çekim etkisi kayboluyor Dünya daha hızlı dönmeye başlıyor ve günler daha çabuk geçiyor.10.000 yıl sonra bir gün 8 saat olacakmış.

1. Ayın içi boş değil. İçi boş olan bir maddenin çekim gücü olamaz. (ki ayın çekim gücü var, yerçekimiyle karıştırma)

2. Ay ölü bir uydu değil, ay bayağı bir uydu, üzerinde ışıkların gözlemlenmesi tamamen güneş yansıması...

3. Buna basitçe perspektif deniyor. Güneş çok uzakta olduğu için küçük görünüyor. Eğer gözüne yakın bir madeni para da tutsan güneşi kapatabilirsin mesela ;)

4. Buna merkezkaç kuvveti denir. Sadece ay değil, dünya da güneşten uzaklaşıyor. Her gök cismi diğerinden uzaklaşıyor seneler içerisinde... Merkezkaç kuvveti çekim kuvvetinden büyükse oluyor bunlar. Şimdi bir düşünün... Ayla dünya arasında 384.000 km ortalama mesafedir (bu değişiyor tabi duruma göre) dünyanın çapı 12756 km'dir ekvatorda, düşün kaç tane dünya sığar araya 30 tane! Çok da yakın değil yani...

5. Çünkü ay dünya ile başka bir gezegenin, henüz dünya kabuğu soğuk değilken çarpışması sonucu oluşan bir gök cismi, sağdan soldan geçen bir gezegeni dünyanın yakalaması değil ...

6. Çünkü kendi etrafındaki dönüş süresiyle, dünyanın etrafındaki dönüş süresi aynı... Kısacası insanın göz yanılmasından başka bir şey değil.

7.  Ayın yüzeyi pek çok meteor yağmurundan kalan artıklarla doludur. Atmostferi olmadığı için çarpan tüm cisimler ayda kalır.

8-9.  Dünyanın atmosferi ve sürtünme kuvveti var + yerçekimi kuvvetli olduğu için oksijen sağlam yakıyor... bir çok şeyi... Artı dünyaya aydan çok daha fazla meteor ve kuyruklu yıldız çarpmıştır. Dünyadaki tüm "SU" okyanuslar dahil, kuyruklu yıldızların içeriğindeki sudan dolayı birikti, sen hesap et nasıl çarptığını... (tabi atmosfer oluşmadan önce)

Açıkçası bu iddiaları çok komik buldum ne yalan söyleyeyim.

MertBJK1903
17-11-2010, 11:29   |  #7  
MertBJK1903 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,020 mesaj

hepsini geçtim 1.madde ne olacak o zaten ayrı bir tartışma konusu ayın içinde sıcak bir çekirdek yok fakat hala nasıl çekim gücü olabiliyor?

viking20
18-11-2010, 11:42   |  #8  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

MertBJK1903
Sayın Arkadaşım biz fıkralardan sonra :(genelde)
Kahkaha

gibi smiley veririz.
-------

Alıntı: Selçuk İslamoğlu  
Dünyadaki tüm "SU" okyanuslar dahil, kuyruklu yıldızların içeriğindeki sudan dolayı birikti, sen hesap et nasıl çarptığını... (tabi atmosfer oluşmadan önce)
Güneş yerinde duruyor ve üstelik atmosferde henüz oluşmamış diyoruz(çünkü yeryüzüne ulaşamazlardı);peki her çarpma sonrası yeryüzünde biriken,oluşan su miktarı buharlaşıp kaçma fırsatı(zamanı) bulamadan (bugünkü su miktarını da düşünecek olursak)çarpmaların bir 2.si,3.sü,4.sü...peşi sıra meydana gelmiş olması gerekmez mi?.Yani aslında düşündüğümüzün bile çok üstünde çarpma olayı söz konusu olsa gerektir,diye düşünüyorum.Tabi ,o zamanki (atmosfer de olmadığı için)yeryüzünde ki sıcaklık değeri çok fazla olsa gerektir.
DÜNYA'YA SU: KUYRUKLU YILDIZLARDAN GELDİ
 http://www.yaklasansaat.com/dunyamiz/hayatioz_su/su3.asp
[Yaklaşık olarak yeryüzünün  %71'i okyanuslarla çevrilidir. Dünya'daki suyun toplam hacmi; 1.398.898.300  km³'tür. Buna buzullar, nehirler, göller, yeryüzü suları ve atmosferik su da dâhildir](Alıntı).
[Yeryüzü, yeterince soğuduktan sonra Dünya gezegeni, su getiren göktaşları kuyruklu yıldızlar tarafından bombalandı. Bu bombalama gezegenimiz üzerinde her gün devam etti](Alıntı).
-----------
bu da ilginç,
http://www.iski.gov.tr/Web/statik.aspx?KID=1001916

Son Düzenleme: viking20 ~ 18 Kasım 2010 14:24
Selçuk İslamoğlu
18-11-2010, 13:20   |  #9  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
Alıntı: MertBJK1903  
hepsini geçtim 1.madde ne olacak o zaten ayrı bir tartışma konusu ayın içinde sıcak bir çekirdek yok fakat hala nasıl çekim gücü olabiliyor?
Ayın içinde sıcak çekirdek yok mu? Kim nereden çıkardı, kim nerede kazdı aydı?

Tabii ki ayın içinde sıcak çekirdek var... Üstelik çekirdek olsun olmasın HER gökcisminin HER KÜTLENİN çekim gücü vardır.

Selçuk İslamoğlu
18-11-2010, 13:25   |  #10  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj
Alıntı: viking20  
Güneş yerinde duruyor ve üstelik atmosferde henüz oluşmamış diyoruz(çünkü yeryüzüne ulaşamazlardı);peki her çarpma sonrası yeryüzünde biriken,oluşan su miktarı buharlaşıp kaçma fırsatı(zamanı) bulamadan (bugünkü su miktarını da düşünecek olursak)çarpmaların bir 2.si,3.sü,4.sü...peşi sıra meydana gelmiş olması gerekmez mi?.Yani aslında düşündüğümüzün bile çok üstünde çarpma olayı söz konusu olsa gerektir,diye düşünüyorum.Tabi ,o zamanki (atmosfer de olmadığı için)yeryüzünde ki sıcaklık değeri çok fazla olsa gerektir.
DÜNYA'YA SU: KUYRUKLU YILDIZLARDAN GELDİ
 http://www.yaklasansaat.com/dunyamiz/hayatioz_su/su3.asp
[Yaklaşık olarak yeryüzünün  %71'i okyanuslarla çevrilidir. Dünya'daki suyun toplam hacmi; 1.398.898.300  km³'tür. Buna buzullar, nehirler, göller, yeryüzü suları ve atmosferik su da dâhildir](Alıntı).
Atmosfer olmaması demek, kuyruklu yıldızların "YANARAK" parçalanmadığı anlamına geliyor, yerçekimi ile alakası yok. Zaten o taşınan sular atmosferi de oluşturuyor. Zaten bu oluşum milyonlarca yılda oluyor. Arka arkaya...

viking20
18-11-2010, 13:58   |  #11  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

[Bu yeni senaryoyu savunan gökbilimciler, yaklaşık 4 milyar yıl önce, Dünya'nın henüz çok genç olduğu bir  dönemde gerçekleşmiş ve Ay'ın  çukurlu yüzeyine büyük katkısı olduğu düşünülen bir ''yıldız bombardımanına'' dikkat çekiyorlar. Aslında, bombardımanda Dünya, Ay'dan çok daha fazla vuruş almıştır. Ancak Ay, çarpışmalarla kazandığı buzu, uzaya teslim ederken, Dünya, sahip olduğu daha büyük kritik kütleyle, bu buzun büyük bölümünü elinde  tutabilmişti](Alıntı).

MertBJK1903
20-11-2010, 14:23   |  #12  
MertBJK1903 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,020 mesaj

neyse bu kadar yeter sonuçta bunlar teori doğruluğunu yada yanlışlığını zaman gösterecek

Selçuk İslamoğlu
20-11-2010, 14:40   |  #13  
Selçuk İslamoğlu avatarı
CHIP Online
4,133 mesaj

Mert, söylediklerin teori felan değil, ispatlanmaya bile gerek duyulmadan olmadığı kesin olan şeyler... ;)

censez41
20-11-2010, 15:04   |  #14  
censez41 avatarı
Yıllanmış Üye
1,705 mesaj

ben bir bilim adamı olarak açıklıyorum
milyon milyon yıl önce dünyadaki bir patlamayla ay dünyadan kopmuştur ve dünyanın GEOİD şeklini almasına neden olmuştur ve ay milyon yıl sonra dünyadan ayrılarak güneş yörüngesinde diyer gezegenler gibi bağımsız olarak dönmeye devam edecektir.

Son Düzenleme: censez41 ~ 20 Kasım 2010 15:06
MertBJK1903
21-11-2010, 15:23   |  #15  
MertBJK1903 avatarı
OP Yıllanmış Üye
1,020 mesaj
Alıntı: censez41  
ben bir bilim adamı olarak açıklıyorum
milyon milyon yıl önce dünyadaki bir patlamayla ay dünyadan kopmuştur ve dünyanın GEOİD şeklini almasına neden olmuştur ve ay milyon yıl sonra dünyadan ayrılarak güneş yörüngesinde diyer gezegenler gibi bağımsız olarak dönmeye devam edecektir.
thea ile çarpışmıştı değil mi?

turbocat
24-11-2010, 13:03   |  #16  
Yıllanmış Üye
269 mesaj

kütlesi olan her cismin bir çekim kuvveti vardır.bir elmanın bile.bence herkes bir newton yerçekimi yasalarına bir baksın.sorularınızın cevabı orda.elmanın bile dünyayı çektiğini biliyormuydunuz.? ama elmanın kütlesi yere göre çok küçük olduğundan yeri yerinden oynatmak için yetersiz kalır.insanların vücutlarının bile bir kütle çekimi vardır.bir de erkeklerin kızları çekme kızlarında erkekleri çekme gücü vardır hehehehehhehe.buda genel kütleli aşk kanununu yasası.

Kapalı Hesap (154666)
24-11-2010, 16:28   |  #17  
Kapalı Hesap
Teşekkür Sayısı: 16
4,901 mesaj

Daha birkaç kez gidilmiş bir komşu hakkında ne tür sağlam bilgilerimiz olabilir ki.
Önce oturup, yatıya kalmalıyız, yemeğini yemeliyiz, sohbet etmeliyiz :D