ayda 30 bin tlye geçinemeyen insan!

raziel34
09-11-2015, 14:26   |  #1  
raziel34 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 25
204 mesaj

bir arkadaşım geçenlerde bundan şikayet ediyordu. hesap çıkarttı;

2.200 tl ev kirası
500 tl ev aidat
2500 tl ofis kirası
500 tl ofis aidat
400 tl ev temizlik yardımcı gideri
400 tl ofis temizlik gideri
500 tl ev elektrik, telefon, internet, tv. vs. genel gider
500 tl ev elektrik, telefon, internet, tv. vs. genel gider
2000 tl ev mutfak gideri
1000 tl ofis mutfak gideri
1000 tl 1 nolu araba gideri (yakıt+bakım+sigorta vs)
1000 tl 2 nolu araba gideri (yakıt+bakım+sigorta vs)
1000 tl motosiklet gideri (yakıt+bakım+sigorta vs)
2000 tl 1 nolu çocuk özel okul taksidi
1000 tl 2 nolu çocuk özel okul taksidi
1000 tl toplam çocuk kitap+kırtasiye+giyim kuşam vs. masrafı
1500 tl ebeveyn giyim kuşam+sosyalleşme vs masrafı
8.000 tl maaşlar

27.000 tl toplam

daha vergi ve ssk giderlerini, kredi ödemelerini falan hesaba katmadığını söyledi.

ben de dedim ki sen aylık geliri yanlış hesaplıyorsun. bir defa ofisin kirasını, maaşları, vergiyi, sgk'yı falan en baştan gelirinden çıkartacaksın, artan paraya gelirim diyeceksin. niye dedi. çünkü onlar sabit gider zaten dedim. evin giderleri, çocukların okul taksitleri, arabaların giderleri falan da sabit, tıkır tıkır her ay ödüyorum, onları da çıkartayım o zaman en baştan dedi. diyorsan ki ofisin giderleri zorunlu, diğerleri de bana göre zorunlu, napayım gidip gecekonduda mı oturayım diye sordu. hem dedi, ben gidip gecekonduda otursam veya çocukları özel okulda değil de devlet okulunda okutsam daha yüksek gelirli bir insan haline mi geleceğim? hatta aynısı ofis için de geçerli, 500 tl'ye de ofis var, çalışanların sayısını da azaltabilirim, onların yapacağı işleri de ben yaparım, vergiden, ssk priminden kısmanın da yolları var ama uygularsam huzursuz ve mutsuz olurum, bunlara harcadığım para da benim yaşam konforu mu arttırmıyor mu, daha mutlu ve daha huzurlu bir birey olmama hizmet etmiyor mu diye ekledi.

ne desem bilemedim. kardeşim ben bunu ekşiye bi yazayım, orada gelir hesabının nasıl yapılması gerektiğine dair evrensel normlara vakıf bir sürü insan var, mutlaka bir çözüm önereceklerdir, senin gerçek aylık gelirini hesaplayacağız inşallah, hiç merak etme sen dedim ve hızla yanından ayrıldım. biraz daha konuşsak kesin benden borç isteyecekti çünkü, gidişat onu gösteriyordu.

Son Düzenleme: raziel34 ~ 09 Kasım 2015 14:28 Neden:
theironman
09-11-2015, 14:27   |  #2  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

yuh diyorum bi yandanda herkesin borcu maaşına göedir lafı geliyor aklıma duruluyorum. böyle bu hayat işte. 30 binde iyiymiş bu arada!

ttbpc
10-11-2015, 13:14   |  #3  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj

allah sabır versin bence :)