Aygıt yöneticisi ses kartını görmüyor

rapboyz
09-12-2012, 17:06   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Merhabalar 1 haftadır uğrasıyorm bi türlü ses alamadim bilgisayardan XP win8 win7 yükledim anlayın halimi 3 ündede aynı sorun.. Sorun su Aygıt yöneticisine tıkladıgımda ses kartı hiç yokmus gibi gösteriyor aygıt ekleyemiyorm. Suan bende win7 yüklü Anakartım Asus A8N-E Onboard ses realtek ALC-850 Fakat tüm driverları indirip kurmama rağmen aygıt yok gösteriyor. Cünkü Ses chipini görmüyor. Chipsetten tut tüm driverlari yükledim fakat yok . Sanırım yazilimsal bir sorun değil donanımsal ama nasil bi sorun olmus olabilir. Ses entegresi felan yanmıs olabilirmi ?

RashRh
10-12-2012, 10:39   |  #2  
RashRh avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
30 mesaj

Başlat - çalıştır - services.msc - windows ses - sağ tuş - hizmeti başlat

Bunu bir dene düzelmesi gerekiyor.

rapboyz
10-12-2012, 20:40   |  #3  
OP Taze Üye
7 mesaj

Hocam hizmet başlatılmış görünüyor zaten.. Ve biraz kurcaladım Pc realtek Ac97 donanımını buluyor 1 dk sonra mavi ekran hatası veriyor resetliyor...

ilkhancopoglu
10-12-2012, 22:08   |  #4  
Taze Üye
5 mesaj

Benim tahminim problemin ses kartının girişinde bir problem olması yerinden oynamış olabilir , kablolarda bir problem olabilir.Bu kadar yazılım yüklemişsiniz denemişsiniz işletim sistemini dahi değiştirmişsiniz yazılımsal bir problem olduğunu zannetmiyorum.Eğer bilgisayar bilginiz varsa içini açıp bi kontrol etmenizi tavsiye ederim.İyi forumlar duruma göre ö.m atabilirsin.

RashRh
11-12-2012, 10:06   |  #5  
RashRh avatarı
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 2
30 mesaj

Arkadaşım mavi ekran hatası alıyorsan eğer ses kartı driver'ını yanlış kurmuş olabilirsin. Ses kartın Onboard mı ? Yoksa Pcı mı ? http://www.vazgec.net/download/s ... ation-20100714.html  Siw System İnformation'u indir kur onu sol taraftan PCİ'ı seç ve Ses kartının modelini öğren. Ona göre kur driver'ını :) Anakartın üzerinden'de öğrenebilirsin. Aygıt yöneticisinden ve denetim masasından kaldır ses ile ilgili kurulumları. 

rapboyz
16-12-2012, 13:52   |  #6  
OP Taze Üye
7 mesaj

Sorun çözüldü. Meslegim gereği elektronik devrelerle uğrasıyorum. Anakartta soğuk lehim olcagi aklıma gelmemişti sonradan çaktım. Aldim anakartı iş yerine götürdüm güzelce temizledim ve Ses cipini güzelce ısıttım lehimledim tertemiz yaptıktan sonra calistirdim canavar gibi calisiyor su an hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim..

propheat87
02-12-2017, 18:31   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

konuyu tekrar açalım aynı sorunu yaşıyorum ses kartı aldım ama görünmüyor