Aynı disk üzerindeki iki bölümü birleştirmek...

Der Metzgermeister
02-06-2006, 17:12   |  #1  
OP Üye
Teşekkür Sayısı: 0
74 mesaj

arkadaşlar merhaba... çok ciddi bir problemim var. ayni sabit disk üzerinde söz gelimi C ve D olmak üzere iki partisyonum var ve D'yi C ile birleştirip tek bölüm haline getirmek istiyorum. fakat işin kötüsü; windows açılmıyor. kurulu olduğu C'de sanırım 1 MB boş alan var ve açılmayışının nedeni de bu. bu noktaya nasıl geldiğimse oldukça karışık, bahsetmeye değmez. şu an tek amacım o sistemi yeniden çalştırabilmek ki bunun için boş olan D bölümününi C'ye katmam gerekiyor  ve bunu elbette windows açılmadan önce CD ya da disketten boot eebileceğim bir yazılımla yapmam şart. amacım, kesinlikle veri kaybına uğramadan windows'u tekrar açabilmek. format ya da yeni kurulum yapamam. disk içinde asla kaybedemeyeceğim şeyler var. bunu yapabilecek bir yazılım biliyorsanız, lütfen söyleyin. çok zor durumdayım. şimdiden teşekkürler...

make-believe
02-06-2006, 19:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Başka bir harddiskle  sistemini başlatacaksın. Yeni harddiske windows XP'yi CD'den boot ederek kur. Şu an açılmayan diskini de slave olarak tanıtacaksın bilgisayarına. Bu şekilde verilerini kurtarabilirsin. Özetle bir disk edinmek zorundasın verilerin çok değerliy se...

(Safe (Güvenli) modda da windows XP açılmıyor mu?)

Not: Şu anki diskinin partisyonu NTFS ise, yeni diski de NTFS'le bölümlendirerek Windows XP'yi kur.

Bilgilendir lütfen...

Umarız çözersin.

Son Düzenleme: make-believe ~ 02 Haziran 2006 19:38
Der Metzgermeister
02-06-2006, 20:22   |  #3  
OP Üye
74 mesaj

yardımın ve ingin için çok sağol. aslınta tüm bunlar, diskimde linux da kullanırken, yeni bir sistem kurulumu için disk bölümlendirme işleminin ters gitmesi (ki sebep elbette benim dikkatsizliğim) ve devamında yanlış bölümlenmiş birkaç  disk partisyonula birlikte, önceden stabil olan fakat artık boot edemeyip kapanan bir windows'la ortada kalmamdan ibaret. ve malesef, güvenli modda da çalışmayıp çöküyor sistem. veriler sıradan olsa gerçekten dert etmez temiz bir format atardım da olmuyor, gözüm kesmiyor :( yeni bir HDD temin edip söylediğini yapacağım başka yol bulamazsam. çaresiz... internette biraz araştırdım ve sanıyorum senin de bahsettiğin yöntemi fiziksel hasara uğramış ya da hiç nedensiz açılamayan sistemler için tavsiye ediyorlar. ama şunu söyleyebilirim; tahminimce, benim sistemin açılmamasının nedeni, windows'un kurulu olduğu disk bölümünde birkaç MB toplam yer oluşu ve bu douluk yüzünden windows'un boot edemeyişi, buna sebepse bahsettiğim gibi yanlış bölümlendirmiş olmam. yani HDD'de fiziksel bir sorun olduğunu sanmıyorum ama tabi kesin birşey söyleyemem. ya da belki, açılış için hayatı öneme sahip bir sistem dosyası bozulmuş olabilir, bilmiyorum... bir de windows CD'sinden eski kurulumu onarmayı denediğimde gelen uyarı da; windows'un bu işlemi yapamayışının nedenleri olarak; o bölümün bozuk oluşu, farklı bir dosya sisteminde formatlanmış olabilceği ya da aşırı dolu olduğunu falan söylüyor. bona istinaden benim düşüncemde öyle. diyorum ki, bu ayırdığım disk bölümlerini eski kuruluma zarar vermeden bootable olarak çalışıp birleştirebilecek bir program olsa; yeniden, en azından eski kurulumu onararak da olsa çalıştırabilir miyim?.. yani prensipte bu dar alan sorununu halleder tabi sebep farklı değilse. biraz daha program araştırması yapıp olmazsa senin önerdiğin yönteme başvururum.

Yardımın için tekrar teşekkürler.

Der Metzgermeister
03-06-2006, 03:51   |  #4  
OP Üye
74 mesaj

sorunu çözdüm. sistem, yeniden sorunsuz boot ediyor kendini. acronisi isimli firmanın disk director suite 10 yazılımı. içerisindeki bootable media builder fonksiyonuyla yarattığım CD üzerinden sistemi boot edip tıka basa dolu olan bölümü biraz boşalttım ardından chkdsk c: konumutuyla bir de hata taraması yaptırdım. sonraki açılışta sistem sorunsuz yüklendi :) bahsettiğim yazılımı, benzer durumlarla karşılaşması olası tüm arkadaşlara tavsiye ederim.

make-believe
03-06-2006, 06:05   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,836 mesaj

Çok sevindim bu habere.

selenn
16-06-2006, 11:47   |  #6  
Taze Üye
1 mesaj

pardon ama bişey sorucam nickinin anlamı nedir bana yazabilirmiisn[:I]