Ayrılmamış alan sorunu

hell_01
28-06-2009, 17:14   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
131 mesaj

Arkadaşlar Bende xp kuruluydu windows 7 kurarken format atma ekranında normalde sadece C ve Dolan hdd 3 tane göründü C ve d duruyor birde extradan 101 mb lık yarılmamış bir alan var üstünde işlem yapmama izin vermiyor.. Hdd yi komple sildim yeniden bölüm oluşturuyorum kendiliğinden tekrar çıkıyor bu alan bende bu şekilde c ye win7 kurudm sonra disk yönetiminden bakınca aşağıdaki gibi bir yer var onu nasıl silip c ye ekleyecem sadece C ve D  bölümlerinin olmasını istiyorum lütfen yardım....

[URL=http://img269.imageshack.us/i/hddp.jpg/][/URL]

mgyazılım
28-06-2009, 17:41   |  #2  
Yeni Üye
28 mesaj

ayrılmamış bölümler bilgisyara format attığn zaman gelir  onu yok etmenin yolu d yi sil sildiğin zaman d yle ayrılmamış alan bir araya gelecektir ve yeniden bölüm oluştur o alan gidecektir bunları extended f disk programıyla yapabilirsin ya da paragon manager le

Süleyman.
28-06-2009, 18:11   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

C veya D bölümünü sağ fare tuşuyla seçerek "Birimi Genişlet" işaretlerseniz, o 101 MB olan bölüm eklenecektir.

hell_01
28-06-2009, 20:42   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj

@eltahir=> C veya D ye sağ tıkladığım zaman Birimi Genişlet kısmı soluk renkte yani tıklanamıyor..

@mgyazılım=> Senin dediğinide format atarken deneyeceğim... Sorun kesin düzelir umarım bu yöntemle..

Yardımlarınız için sağolun arkadaşlar....

Süleyman.
28-06-2009, 20:52   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj
Alıntı: hell_01  
@eltahir=> C veya D ye sağ tıkladığım zaman Birimi Genişlet kısmı soluk renkte yani tıklanamıyor..

@mgyazılım=> Senin dediğinide format atarken deneyeceğim... Sorun kesin düzelir umarım bu yöntemle..

Yardımlarınız için sağolun arkadaşlar....
O 101 MB'lık kısmı önce biçimlendirin. Sonra "Birimi Sil" işaretleyin. Yeniden ham birim olup rengi diğerleriyle aynı olacak. Daha sonra genişlet seçeneği aktif olur. Gerek yok formata filan.

hell_01
28-06-2009, 21:21   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
131 mesaj

Yok kardeş dediklerini yaptım ama yine aktif olmuyor genişlet kısmı.. Ben zaten birazdan format atacam sırf bu iş için değil buda aradan çıksın die bu konuyu açtım şimdi format atarken d i sildiğim zaman bu bölüm kaybolurmu ben daha önce tüm bölümleri silip ayırdım yine çıkmıştı format atarken nasıl yapacam onu bir açıklarsan sevinirim...