Babylon sözlük konusunda önemli uyarı

hatipoglu
18-12-2009, 23:44   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
20 mesaj

Babylon sözlük yazılımını zannederim duymayan pek yoktur. Ben yazılımı uzun süredir lisanslı olarak kullanıyorum. İlk olarak 2005 yılında Babylon 5 için "sözde" ömür boyu lisans satın aldım. 2007 yılında ise Babylon 6 upgrade için ayrıca ücretli upgrade lisansı satın aldım. Hatta bu upgrade sırasında "lisans kurtarma" gibi ne olduğundan tam emin olamadığım bir özelliğe bile ekstra ücret verdim.

Babylon'u kullanırken evimde birden fazla bilgisayar olmasına rağmen eş zamanlı olarak yalnızca bir adet bilgisayarda kullandım. Geçen süre zarfında onlarda kez bilgisayarıma format attım, bir kaç bilgisayar değiştirdim, şimdiye kadar bir problem çıkmadı.  Babylon 7'ye ücretli upgrade için sürekli reklam mesajları aldım, ama upgrade yapmadım. Uzun bir süredir ise Babylon 8 versiyonu var, sürekli bana satmaya çalışıyorlar ama zaten Babylon 6'dan 8'e upgrade olmuyor.

Derken iki hafta önce bir kaç kez  "overused license" uyarı mesajları çıktı. Geçen hafta da aniden "licence expired" dedi ve yazılımı kullanamamaya başladım.

Babylon destek hattına bir kaç kez mesaj yazdım, telefon ettiler ama telefonla sağlıklı iletişim olmadı. Bana son gelen e-posta ise aynen şu şekilde:

"I’m sorry but the version 6 isn’t fully compatible with windows 7.
In order to keep enjoying working Babylon you need to upgrade your version to version 8, please use the link below:
https://buy.babylon.com/index.php?trid=SUPPORT&sp=1322&lang=1&voucher=SUP30P208TC&disableredirect=1 "

Yani ben onlara Babylon 6 lisansım niye iptal oldu diye soruyorum, onlar bana "Babylon 6, Windows 7 ile tam uyumlu değil, o yüzden Babylon 8 satın alın" diyor.

Ben Babylon'u beğendiğim ve kullanacağım için satın almıştım, şimdi ise bir çok kullanıcının yaptığı gibi "cracklı" kullanmadığım için Babylon beni cezalandırıyor görünüşe göre. Büyük hayal kırıklığına uğradım ve üzüldüm. Bu yazılımı satın almak isteyenler olursa bu durumu dikkate alsınlar diye burada paylaşıyorum.

Yurtdışı başka bir forumda benzer şekilde problemler yaşayan Babylon mağdurlarının mesajlarını da gördüm. Merak edenler aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirler
http://www.proz.com/forum/software_applications/122294-babylon_overused_licenses.html

eolos
19-12-2009, 00:18   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,036 mesaj

siz windows 7 kullanıyorsanız ve kullandığınız sürüm desteklemiyorsa sorun teşkil edebilir

hatipoglu
19-12-2009, 00:22   |  #3  
OP Yeni Üye
20 mesaj
Alıntı: eolos  
siz windows 7 kullanıyorsanız ve kullandığınız sürüm desteklemiyorsa sorun teşkil
Ben Windows 7'de uzun süredir sorunsuz kullanıyordum, sorunun Windows 7 ile alakası yok. Durduk yere lisansımı iptal ettiler. Adamlar lisansımı neden iptal ettiklerine cevap bile vermiyorlar, "zaten Windows 7 ile tam uyumlu değil size Babylon 8 satalım" diyorlar. 

Son Düzenleme: hatipoglu ~ 19 Aralık 2009 00:26
gurhan36
22-12-2009, 12:36   |  #4  
Taze Üye
8 mesaj

İşte böyle insanı zorla kendi elleriyle korsana teşvik ediyorlar.

hatipoglu
22-12-2009, 18:53   |  #5  
OP Yeni Üye
20 mesaj

Son mesajımdan sonra bir kaç kez daha yazıştık Babylon support ile.

Önce Windows 7 ile uyumsuzluğu öne sürüp sorunun bu nedenle olduştuğunu ve bu yüzden yeni lisans satın almam gerektiğini yazdılar. Ben cevaben Windows 7 ile Babylon 6'yı uzun süredir kullandığımı, yeni lisans satın almayı düşünmediğimi, eski lisanslarımı tekrar kullanılabilir hale getirmelerini istedim.

Nihayet adıma tekrar bir lisans kodu oluşturdular ve az önce sorunsuz şekilde geri yükledim. Bekleyip göreceğiz bakalım bir daha lisansımı iptal edecekler mi.