Backtrack sonrası siyah ekran ve fan sorunu

cihataydin
02-05-2013, 16:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Arkadaşlar backtrack isimli programı sitesinden indirdim cd ye attım sonra bilgisayarı cd den başlattım startx vs o gibi komutları yazdım masaüstüne geldim. kurulum dosyasını açtım dil seçeneğini falan geçince malumunuz kurulum baya uzun sürüyo. Gece geç saatte yaptığım için beklemek istemedim uyudum. uyumadan önce de kimse gelip pc ye bakmasın diye fn+f7 yaptım yani ekranı kararttım. bikaç saat sonra uyandığımda tekrar fn+f7 yapıp görüntüyü açmaya çalıştım ama açılmadı. fareyi oynattım tıkladım falan yine açılmadı ama bilgisayar çalışıyodu ışıklar falan yanıyo yani. Bi yere gitmem gerekiodu cd yi çıkarıp kapama tuşuna basılı tuttum kapattım. Daha sonra bilgisayarı normal çalıştırdım açılırken bi anda fan yüksek sesle çalışmaya başladı. Ve soğuk üflüyo sıcak da değil. Neyse bilgisayarı kapatcaktım kapat dedim kapattı gibi ama siyah ekran geldi fan hala çalışıyo ışıklar yanıyo. ne kadar beklediysem kapanmadı. Sadece kapama tuşuna basılı tutarak kapanıyo. Ve iki buçuk haftadır bu şekilde kullanıyorum bilgisayarı. Bi sorun çıkaracak diye korkuyorum. Biraz araştırma yaptım biosla ilgili falan dediler. Benim bios saçma sapan bişey. Fazla seçeneği yok. Advanced kısmında tek seçenek var mesela. Fan ayarı ile ilgili de birşey yok. bilgisayarın ve biosun özellikleri şöyle:

casper nirvana nb 15.6''
ana kart: PEGATRON CORPORATION model: H36FF
bios versiyon: American Megatrends Inc. 200, 8.9.2010

Bilgisayarın diğer özelliklerini yazmaya gerek var mı bilmiyorum faydası olcaksa yazim
İntel(R) Core(TM) i5 cpu işlemci 2.40GHz
4 gb ram 64 bit
Windows7 home premium kullanıodum bu hata çıktıktan sonra hem format attım ama windows 8 kurdum formatın hiçbir faydası dokunmadı

Konuyu yanlış yere açtıysam affola...

murat5038
02-05-2013, 23:06   |  #2  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Windows 8 de bu problem olmaması için bios güncellenmesi gerekiyor.Tekrar win7ye dönder isen iyi olur.

Backtrack yani linux sistem kullanması bilmiyorsan hiç bulaşma hatadan başka birşeyle karşılaşmazsın.

orhantatar
03-05-2013, 22:46   |  #3  
orhantatar avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 58
902 mesaj
Alıntı: murat5038  
Backtrack yani linux sistem kullanması bilmiyorsan hiç bulaşma hatadan başka birşeyle karşılaşmazsın.
linux kullanmak zor bir şey değildir.önemli olan doğru sürümü kurabilmektir.Linux hakkında hiç birşey bilmiyorsanız ubuntu ya da mint kurun.alışırsanız windowsa dönmezsiniz;emin olun.

Son Düzenleme: orhantatar ~ 03 Mayıs 2013 22:49
murat5038
04-05-2013, 01:13   |  #4  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Alıntı: orhantatar  
linux kullanmak zor bir şey değildir.önemli olan doğru sürümü kurabilmektir.Linux hakkında hiç birşey bilmiyorsanız ubuntu ya da mint kurun.alışırsanız windowsa dönmezsiniz;emin olun.

Bunu bana değil konu sahibine söyleyeceksin.Deneyimsiz kullanıcılar zaten 1. adımda takılı kalabiliyorlar göründüğü üzere bundna adolayı linux üzerindeki komut ve terminali kullanması gerektiğinde zorda kalacakdır.

cihataydin
06-05-2013, 00:22   |  #5  
OP Taze Üye
4 mesaj
Alıntı: murat5038  
Windows 8 de bu problem olmaması için bios güncellenmesi gerekiyor.Tekrar win7ye dönder isen iyi olur.

Ama bu problem windows 8 varken olmadı. Zaten windows 7 kullanıodum format atarken bari win8 kuruyum dedim. Ayrıca backtrack yada linux bilmemek de sorun değil çünkü kurulum yaparken böyle birşeyle karşılaştım. terminalde oynarken değil.

murat5038
06-05-2013, 02:04   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Win8 varken nasıl olsun kurduğun sistem linux altyapılı ve kurarken uykuya geçmiş bu sistem dosyalarının tam yüklenmediği sonucuna gelebilir. Tekrar kurup dene Ve backtrackdan başka bir sistem yüklü olmasın.

cihataydin
07-05-2013, 02:19   |  #7  
OP Taze Üye
4 mesaj

İyi de ben backtracki tekrar yüklemek istemiyorum sadece bilgisayarım düzelsin istiyorum :) Benim en başta yapmaya çalıştığım şey aynı anda 2 işletim sistemini birlikte kullanmaktı sanırım. Oysa sadece cd den çalıştırsam böle bir şeyle karşı karşıya olmayacaktım :/

murat5038
07-05-2013, 16:10   |  #8  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Düzelsin istiyorsan bactrackı boşverceksen, Ya win7 kur yada bios güncelle win8 yükle.

BOR31
10-05-2013, 06:42   |  #9  
Yeni Üye
31 mesaj

backtrack i live cd kullan veya vmware sürümünü indir windows üzerinde kullan tek dezavantajları kayıt yapmıyolar.Zaten backtrack ı çoğu insan şifre kırıcı olarak kullanıyor bunun içinde live cd yeterli.