Bad sector - veri kurtarma hakkinda yardim..

macayedi
23-09-2012, 15:38   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
29 mesaj

slm arkadaslar, 

kisaca dun basima gelen olayi ve devamini anlaticam,

yeni format attigim laptopa, 640gb samsung marka external hdd den backuplarimi koyacakken, windows 7 hdd ye checkdisk yapmak istedi, yaptim ve sorunsuz tamamlandi ancak daha once bi problemi olmayan hdd yi bir anda windows gormemeye basladi. hdd distan sorunsuz gozukuyor, isik yanmasi normal, garip sesler yok, extra isinma yok. hdd yi farkli pclerde de denedim.

-hdd yi usbden taktiginiz anda, bilgisayarimda detaysiz sadece simge olarak goruyor (erisilemiyor) bir muddet sonra `need to format disk before use` hatasi cikiyor. bunu yapamam cunku icinde degerli dosyalar mevcut.

-Disk management kisminda, windows hdd yi goruyor, ne kdr dolu oldugunu vs. ancak dosya sistemi RAW olarak gorunuyor.

*biraz arastirmadan sonra, 

hdd nin driverlarini silip yeniden yukledim, sonucsuz

usb lerin driverlarini silip yukledim, sonucsuz

disk management tan, hdd nin disk letter ini degistirdim, sonucsuz

command prompt ta, check disk denedim, sonucsuz, erisemiyor

bir program yardimiyla, fix boot denedim, sonucsuz, sorun gozukmuyor

recovery partition programlarini denedim, sonucsuz-takiliyor-erisemiyor

hdtune diske erisemiyor

bunlardan sonra farkettim ki hdd de bad sector mevcut, bunun icin bad sector fix yapan bir program buldum

hdd generator-forumda ve sitede bilgiler de mevcut ancak;

denedigimde, 1 saatte 50mb de 100e yakin bad sector buldu ve onardi, duyduguma gore bu sure 2-3 hafta dahi surebiliyormus, ve bazi soylentilere gore hdd ye ciddi zarar verir gibi bilgiler var. bu yuzden durdurmak zorunda kaldim, 

sorularim sunlar:

1-herhangi bir yolla icindeki bilgiler kurtarilabilir mi?

2-hdd generator ile gunlerce beklesem, bir cozum olabilir mi?

yardimlarinizi bekliyorum..

bosluk
23-09-2012, 15:48   |  #2  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Sürücüyü kutusundan çıkartın ve üzerindeki modeli aratın samsung sitesinde. Firmware sürücüsü varsa hdd bios'unu güncelleyin. Eğer yoksa "low level format" aracı tarzında üreticinin kendi sıfırlama yazılımı vardır, onunla tamamen sıfırlama yapın diskte.

Tabi bu dediğim işlemleri sürücüyü harici olarak değil, kutusundan çıkartıp kasa içine/dizüstü destekliyorsa 2.cil sürücü kısmına takıp dahili olarak yapın.

Şayet sorun hala devam ediyorsa ve kötü sektör durumu gerçekse yapacak çok fazlaca birşey yok, çöpe gitmesi olası.

macayedi
24-09-2012, 12:19   |  #3  
OP Yeni Üye
29 mesaj
Alıntı: bosluk  
Sürücüyü kutusundan çıkartın ve üzerindeki modeli aratın samsung sitesinde. Firmware sürücüsü varsa hdd bios'unu güncelleyin. Eğer yoksa "low level format" aracı tarzında üreticinin kendi sıfırlama yazılımı vardır, onunla tamamen sıfırlama yapın diskte.

Tabi bu dediğim işlemleri sürücüyü harici olarak değil, kutusundan çıkartıp kasa içine/dizüstü destekliyorsa 2.cil sürücü kısmına takıp dahili olarak yapın.

Şayet sorun hala devam ediyorsa ve kötü sektör durumu gerçekse yapacak çok fazlaca birşey yok, çöpe gitmesi olası.

yardiminiz icin tesekkur ederim, 

cihaz ve icindeki veriler bana ait olmadigi icin cok fazla riske giremiyorum acikcasi, ozellikle donanimsal olarak, yapilabilecekler icinde soncare gibi goruyorum, ama demek istediginizi anladim. low level format olayinda bilgilerin kaybolma riski var mi? cunku temel sorunum icindeki bilgiler, cihaz onemli degil.

acikcasi fiziksel olarak bad sector sikintisi oldugunu dusunmuyorum ama durum oraya dogru gidiyor..

bosluk
24-09-2012, 15:02   |  #4  
bosluk avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 39
1,894 mesaj

Rica ederim, ancak malesef kötü sektör işin içine girdiğinde veri kaybı kaçınılmaz bir durum. Low level de geri dönüşümsüz olarak yavaş format atmak zaten diske. Yanlız durdukça eğer kötü sektör gerçekse kendi kendine bozulmaya devam edecek zaten disk. O yüzden partisyon geri getirici programları (Easus, acronis gibi) deneyebilmek için bile sürücüyü sisteme harici değil direkt olarak takmanız gerekmekte. Bir ihtimal de harici güç yuvasının bozukluğu olduğundan, diski direkt olarak güç kaynağından besleyip hızlı veriyolu olan sata'dan sisteme bağlamak oldukça mantıklı şu anda.

verikurtarma06
27-03-2017, 10:17   |  #5  
Üye
61 mesaj

Yanlışlıkla silinen verilerinizi yapısı bozulmadan tekrardan kurtarmak için profesyonel destek almalısınız. Silinen veya formatlanan cihazlarda herhangi bir işlem yapmadan gelindiği takdirde verilerin tamamı geri gelebilir

Daha fazla bilgi için 0312 431 01 44 Acil 0533 607 43 45