Bağlanabilecek hard disk sayısı

HPQ-User
09-11-2008, 12:27   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

m_ali812002 sormuş:
Merhaba, benim bilgisayarımın 4 adet sata hard disk giriş yuvası var,  en fazla kaç adet sata hard disk bağlayabilirim?
Ben daha önce 160 GB,400 Gb, 500GB, kapasiteli olmak üzere 3 adet hard disk bağlamıştım. Hepsi sorunsuz çalışıyordu, bir gün bilgisyarımı yeniden başlattığımda açılmakta çok zorlandı ve sonunda açıldı. Açıldıktan sonra 400 GB'lı hard diski açtığımda bir süre sonra mavi ekran hatası verdi sisitemi yeniden başlattım. Başlama esnasında 400 GB'lık hard diskimin kesinlikle  gözden geçirilmesi gerektiği yazıyordu. Ben de gözden geçirilmeyi başlattım aşamalar bir süre ilerledikten sonra durdu uzun bir süre sonra  bekledikten sonra bilgisayarı yeniden başlattım. Bilgisayar açıldıktan sonra tekrar 400 gb lık hard diskimi açıp oradaki bir mp3' ü dinlemeye başladım bir süre sonra bilgisayar dondu ve mavi ekran hatasından sonra sistemi yeniden başlattım. Bios karşılama ekranından sonra birt ilerleme olmadı. Bios ayarlarına girmek istedim giremedim. Bilgisayarı yeniden başlattım ve bios ayarlarına girdim, girerken " PCI IRQ routing table error (F8:0A:04) " diye bir mesj yazdıktan sonra bios ayarları açıldı. Fabrika ayarlarına getirdikten sonra sistemi yeniden başlattım ve başta olduğu gibi 400 GB'lık hard diskimin kesinlikle gözden geçirilmesi gerektiğini söyleyen bir uyarıdan sonra disk gözden geçirilmeye başlandı. Bir süre ilerledikten sonra tekrar dondu ve sistemi yeniden başlattım. Bilgisayar açıldıktan sonra tekrar 400 GB'lık harddiskimi açtığımda tekrar dondu ve mavi ekran hatasından sonra bilgisayarı kapattım. Bu sefer Windows yükleme cd'sini taktıktan sonra başlattım. Birkaç adım ilerledikten sonra windows'un yüklenmesini seçeceğim bölüm geldi. Diğer iki hard diskimin ismileri ve yanlarında boyutları yazarken 400 Gb'lık hard diskimin olduğu sırada isim olarak sadece (-) işareti ve karşısında boyutu yazıyurdu.İşlemi iptal edip bilgisayarı kapattım.  Bilgisayarın kasasını açıp 400 GB'lık hard diskimi söküp yeni 250 Gb'lik hard diskimi bağlayıp diğer 2 hard diskimle birlikte (Toplamda eskisi gibi 3 Hard Dsk)  bilgisayarı yeniden başlattım. Bu sefer de ikinci 500 Gb'lik  hard diskim için aynı hataları verdi. Tekrar kasayı açıp hata verilen 500 GB'lik hard diskimi de söküp sadece yeni taktığım hard disk ve bilgisayarın kendi hard diskini bıraktım. Bu şekilde bilgisayarı yeniden açtığımda herşey sorunsuz çalışmaya başladı.
Daha öncelere böyle bir sorun yoktu, birdenbire oldu. Bunun nedeni ne olabilir nasıl çözebilirim?  En önemlisi 400 Gb'lik hard diskimde çok değerli veriler vardı onlara yada hard diskime birşey oldumu? Format atsam düzelir mi?

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
Anakart: Asus P5VDC MX Soket 775
Intel Pentium D CPU 2.66 Ghz

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; tr; rv:1.9.0.3) Gecko/2008092417 Firefox/3.0.3

son_versiyon
09-11-2008, 13:11   |  #2  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
27 mesaj

benim bildiğim istediğin kadar harddisk bağlayabilirsin
ancak hard disk yuva girişiyle cd sürücünün kini aynı sata sanıyorum
neyse iyi günler

zeki1981
16-11-2008, 14:14   |  #3  
Taze Üye
6 mesaj

psu nuz dayandığı sürece sınır yok her hdd yeni bi yük tür psu ya ona göre davranın

Kapalı Hesap (76993)
16-11-2008, 15:01   |  #4  
Kapalı Hesap
1,382 mesaj

Harrdisk girişine ve işlemci gücünüzün sınırlarına bağlı olarak istediğiniz kadar harddik bağlayabilirsiniz ama işleciniz bana biraz düşük geldi 3 tane harddisk bağlamak yerine 1 TB veya 2 tane 500 GB harddisk kullanmanızı tavsiye ederim hata veren sabit diskinizdeki dosyalarınızı başka bir diske atıp hatalı diske format atarak bu sorunu çözebilirisiniz sanırım ama işlemciniz biraz düşük bana sorarsanız o kadar zorlamayın

uzmanim.net
16-11-2008, 15:14   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
172 mesaj

Merhaba, 8 porta kadar normal baglayabilirsiniz genişletici kullanarak 16 porta kadar çıkarabilirsiniz.

Oncelikle onemli bilgilerinizi yedekleyin. Yedekleme ünitesi harici bir disk olursa cok iyi olur veya DVD.
Kasa içerisindeki sabitdisklerin yerleşimini yenidem gözden geçirin. Sabitdiskler arasında kesinlikle boşluk olmalı ve hava dolaşımı sağlanmalıdır.
Gerekli görürseniz ilave bir fanla diskler arasında hava dolasimini saglayin.
Mümkünse 350W yada üstü bir PSU kullanin.
Birde http://www.uzmanim.net/Sorular/D ... p-hatasi/Q_156.aspx
adresinde bahsettigim disklerin S.M.A.R.T parametrelerini gözden geçirin.
ActiveSmart yazılımı ile bu işlemi basitce yapabilirsiniz.

linda
16-11-2008, 21:18   |  #6  
Yıllanmış Üye
387 mesaj

Ben de okurken aklıma PS ile ilgili bir sorun yaşanmış gibi geldi. Acaba arkadaşımızın PS si kaç watt değerinde bir güce sahip. Eger bir güç sorunu yaşanmışsa bahsedilen sorun çıkma ihtimali yüksek olabilir. Bir disk bakımı gerçekleştirsek yine aynı sorun yaşanacak mı. Bu iş için de 3. parti yazılımlar kullanılabilir. Norton disc doctor , yada System Mechanic Professional kullanılabilir. Ayrıca diskleri biçimlendirme şeklinizi de gözden geçirebilirsiniz.

Banned
16-11-2008, 22:04   |  #7  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 21
5,777 mesaj

Sisteminizde sadece sistem diskiniz ve 400 Gb  lık disk kalsın diğerlerini ve varsa ektra donanımları çıkartın. Dİsk gözden geçirme (CHGDSK) uyarısı gelirse mutlaka izin verip uzun sürsede işlemin bitmesiniz bekleyin. Açılışta sorun yoksa disk gözükecektir veya disk yönetiminden biçimlendirebileceksinizdir.

İyi olasılık büyük ihtimal sorun güçe yetersizliğinden veya, güç kesintisine bağlı veya benzer bir sebeble dosya sistemin zarar görmesinden kaynaklanıyordur CHKDSK bu sorunu çözme olasılığı yüksek işlem tamamlanınca diskinizi sorunsuz kullanabilirsiniz. En azından partitionları biçimlendirip veri kurtarması yapabilirsiniz.

Kötü olasılık güç yetersizliğine, sarsıntıya veya yüksek ısıya bağlı olarak HDD zarar görmüştür (sisteminziden bunların olamsı muhtemel). Bu durumda MBR kısmının zarar görmüş olmaması için dua ederek açmak lazım. CHKDSK sorunu çözemese bile (standart farmatla) formatla ölü sektörler atlanacak ve size hepsi olmasada verilerinizin bir kısmını kurtarma imkanı sunacaktır.

Daha kötü olasılık özellikle yüksek ısı propleminden veya darbeden olabilir. HDD kople zarar görmüştür bir veya birkeç çalıştırmadan sonra disk sistem tarafından algılanmayacaktır.

Blacksmith
17-11-2008, 01:32   |  #8  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

sata destekleyen bir anakart kullandıgına gore sanırım raid destegıde vardır..bir ihtimal dıskerin raid olarak kullanılıyor olabılır bu yuzden dıger dıskı sıstemden ayırınca oburude hata vermıs olabılir.yada obur dıskte hata olunca diger disklerde calısmak ıcın raid ıle baglı oldugu harddıskteki bılgıye ıhtıyac duydugundan problem yaratıyor olabılır.

m_ali812002
23-11-2008, 21:13   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

Arkadaşlar sorunumla ilgilenip cevap yazdığınız için hepinize çok teşekkür ederim. Söylediklerinizi uygulamaya çalışacağım.