başka adrs.lerden alıntı hk.

viking20
26-04-2006, 13:40   |  #1  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

merhabalar , sayın chip/forum arkadaşlarım bir konuyu merak ediyorum ve sizlere danışmak,paylaşmak  istiyorum:diğer yerli adreslerde dolaşırken bazen hakikaten yararlı linklere,bilgilere,arşivlere(dosya,program..)v.s. rastlıyorum.Bu forumun bir üyesi olarakta haliyle burada arkadaşların bilgisine,faydalanmalarına sunmayı da istiyorum.Öyle konular ve çalışmalarda oluyorki şahıs belli  çok emek vermiş mesai harcamış,zaten metnin sonunda da gerekli uyarısını yapmış oluyor.Benim sormak istediğim etik olarak  bu gibi durumlarda o kişi veya o sitenin yöneticilerinden izin almamız gerekiyormu(alıntı vererek dahi olsa) kendi forumumuzda kullanmak için?Chip'in forum kurallarının hepsini okudum bu konuyu bulamadım.Saygl.

Son Düzenleme: viking20 ~ 27 Nisan 2006 04:04
Der Rote BaroN
26-04-2006, 18:07   |  #2  
Der Rote BaroN avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,531 mesaj

Mantıken, başka bir sitenin linkini buraya yazdığında sitenin her clicklenmesinden hiti artacağından buna karşı çıkmaları sözkonusu olmaz. Kaldı ki alıntı yaptığın yeri belirttiğin sürece emeğe zaten saygı göstermiş olursun.

CU_GS7
26-04-2006, 18:48   |  #3  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Link vermek zaten yasak değil..

Alıntı yaptığın yazının altına da "Falancadan alıntıdır.." yazarsan sorun olmaz bence..
Paylaşımlarını bekliyorum..

lazrailefsanesi
26-04-2006, 19:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

Eyice etik olmasını istiyorsan yazının bir kısımını verir gerisi bu linkte denebilir.Bu sefer ama reklamcılıkla suclanabilirsin  ama saka bir yana linki ve yazan kisiyi (mevcutsa) acıkca belirtirsen bu etiktir.Emege saygıdır.
Yanlız soyle birseyde mevcut.Kimi sitelerde acıkca bu siteden herhangi bir yazının izinsiz olarak yayınlanması yasaktır diye bir ibare bulunur.Bunu zaten her yere yazarlar.Bu insanlarınki bazen bencillik bazen haklı bir neden yatar.Buralardan link ve alıntı yapmamak iyi birseydir.
Ayrıca link vermek savını guclendirmek anlamına gelir.Yani senin yararına da birsey.İnsanlara arastırdıgını biliyoruzda konusuyoz deme hakkını dogurur :)))
Son olarak izinsiz olarak yani etik olmayan bir sekilde paylasmıs bile olsan yazının hak sahibi her zaman chip'e basvurarak yazıların kaldırılmasını isteyebilir.Bilgi paylastıkca cogalır diyoruz hep.Bu internetin sloganı bence :)

CU_GS7
26-04-2006, 19:23   |  #5  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Selçuk İslamoğlu ne diyor:

viking20
27-04-2006, 03:55   |  #6  
viking20 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj
CU_GS7
Selçuk İslamoğlu ne diyor:

Bu yazı şimdiki mevcut kurallarda yer almıyor ,önceden verilmiş,sizin sayenizse  benim şimdi okuma fırsatım oldu,teşekkür ederim.Evet dediğim gibiymiş, doğru düşünmüşüm izin almak gerekiyormuş.Buvesile diğer hususlarıda öğrenmiş oldum.Bundan böyle bu çerçeve içersinde kalarak  hareket edeceğiz.saygl.

Son Düzenleme: viking20 ~ 28 Nisan 2006 03:15