başlangıçta explorer.exe çıkıyor.

tutarock
31-12-2007, 11:20   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
21 mesaj

başlat/çalıştır/msconfig/başlangıçta explorer.exe diye bir şey var onu etkisiz yapınca programlarım çalışıyor aktif yapınca bazı programlarım çalışmıyor bu explorer.exe yi komple kaldıramayız mı? etkisiz yapıyorum bilgisayarı yeniden başlatınca geri geliyor.

Borga-x
31-12-2007, 11:35   |  #2  
İlk Maestro
Teşekkür Sayısı: 2
11,767 mesaj

Normalde explorer.exe Windowsun temel taşı oldugundan kaldırma girişiminz Windows'un çökmesi ile son bulur. Ama kaldırmak istiyorsanız cclenaer programını kurun ve ayarlardan başlangıc sekmesıne gıdın ordan bu çalışan uzantıyı sılebılırsınız.
Eger kullandıgınız programları ve hangı wındows'u kullandıgınızı yazarsanız belkı baska cozumler onerebılırız.

Papatyasever
31-12-2007, 14:47   |  #3  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

İlla silmek istiyorsan Your Uninstaller Pro programını indir ve kur. Ücretli bir program ama 21 günlük deneme süresi sana İE'yi sisteminden kaldırma fırsatı verecektir. İE'yi silince sistem hata vermez ama kişisel tavsiyem bu programı silmek yerine başlangıçta çalışmasını engellemek olmalı. Zira bazı web siteleri sadece İE ile açılabilir. Böyle bir durumda, Firefox ya da Opera sürekli sayfa görüntülenemiyor hatası verirken sorunun kaynağını (bkz. İE gerekli) bulana kadar epey bi uğraşabilirsin....

Borga-x
31-12-2007, 14:53   |  #4  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Pki sen explorer.exe dosyasını silmeyi denedinmi? Bence soruyu yanlış anladın veya arkadaş tam anlatamadı. Benim bildigim Explorer.exe dosyasını silersen Windows birçok sorunla beraber bol bol çökme yaşıyor..

Son Düzenleme: Borga-x ~ 31 Aralık 2007 14:53
Papatyasever
31-12-2007, 15:18   |  #5  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Evet yanlış anlamışım özürAğlıyorAğlıyor
Explorer.exe'yi İnternet explorer olarak algılamışım. Düzelteyim... Explorer.exe graphical interface(grafik arayüzü) kullanarak başlat menüsü, gorev çubuğu, masaüstü, klasörler, dosyalar ve içeriklerini görüntülemeye yarayan uygulamadır. Sistemden silinmesi durumunda graphical interface işlersiz bir hale geleceği için ve windows, GUI(graphical user interface) temelli bir işletim sistemi olduğu için o sisteminden artık hayır gelmeyecektir. Dolayısıyla kesinlikle silinmemelidir. (Kendimi affettirmek için biraz da explorer.exe'nin niye önemli olduğunu da yazayım dedim. Umarım  geç olmamıştır...Emin değilEmin değilUtanmaUtanma)

Son Düzenleme: Papatyasever ~ 31 Aralık 2007 15:26
Borga-x
31-12-2007, 15:26   |  #6  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Kahkaha umarım....

XxXDaRKoXxX
31-12-2007, 15:32   |  #7  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj

Bir de ben mi açıklasam ? Gülümseme

tutarock
31-12-2007, 18:45   |  #8  
OP Yeni Üye
21 mesaj

windows xp kullanıyorum ve bu explorer.exe nin aktif olması beinm lks adlı bir muhasebe programımın çalışmasına engel oluyor ama explorer.exe yi kaldırınca program çalışıyor sorun şu explorer.exe yi msconfig/başlangıçtan kaldırıyorum yeni den başlatınca pc yi yine geliyo

Blacksmith
01-01-2008, 15:39   |  #9  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

bu ıste bı bıt yenıgı var benım xpmde baslangıc kısmında explorer.exe dıye bısey yok sanırım sen virus yada trojan yemıs olabılırsın.anti virusune bı tarama yaptırt.sonra windows klasorunun ıcıne gır bır bak bakalım orda kac tane explorer.exe adında dosya var?olmadı arama kısmından c: de explorer.exe dıye arat bakalım karsına neler cıkacak.karsına cıkanlardan c:\windows\ klasoru ıcındekı harıc tum explorer.exe olan dosyaları sılebılırsın.

Blacksmith
01-01-2008, 15:42   |  #10  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

ozr dılerım C:\WINDOWS\$NtUninstallKB938828$ bu yada buna benzer bı dızın altındada explorer.exe cıkıyor eger sp2 varsa.onuda sılme.

Papatyasever
01-01-2008, 16:44   |  #11  
Yıllanmış Üye
448 mesaj
explorer.exe nin aktif olması beinm lks adlı bir muhasebe programımın çalışmasına engel
Kullandığın bu ıks muhasebe programı nasıl bişey yazar mısın? Menüler arasında fare ile mi geçiş yapıyorsun yoksa dos altında çalışan tablo düzenine dayalı bir program mı? Yani program çalışırken fare kullanıyor musun yoksa sadece tab ve yön tuşları mı?

Blacksmith
01-01-2008, 17:41   |  #12  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

evet papatyasever haklı.ayrıyeten nasıl bır engel oluyor.hıc mı acmıyor program yoksa acıyor programı mı kullanamıyorsun? bunları cevaplaman lazım.nasıl bı problem oldugunu anlatmalısın.

tutarock
01-01-2008, 17:49   |  #13  
OP Yeni Üye
21 mesaj

fare kullanamıyorsun dos altında çalışıyor, programa çift tıklıyorum siyah dos ekranı ekrana geliyor gidiyor 1 sn içinde

mcaffee virüs programı ile tarattım bulamadı aramada yaptım ama farklı bir dizinde explorer.exe bulamadı.

Son Düzenleme: tutarock ~ 01 Ocak 2008 17:50
Papatyasever
01-01-2008, 18:18   |  #14  
Yıllanmış Üye
448 mesaj

Yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi explorer.exe graphical interface kullanan bir uygulama. Graphical interface'i kısaca fare kullanılarak işlem yürütülen görsel alan olarak tanımlayabiliriz. Oysa ıks dos altında çalışan bir uygulama olduğuna göre explorer'ın bu uygulamada hata vermesi normal... Ama normalde iks'ye çift tıkladığında sistem'in explorer'ı by-pass ederek direkt dos çalışma penceresi açması lazım. Belki programın varsayılan ayarları değişmiştir. Ya da birlikte aç ayarlarında explorer.exe seçilmiştir. Bunları özelliklerden bi kontrol et. Bu noktada hatanın tam olarak ne olduğunu çözebilmemiz lazım. Program çalışmıyor orası kesin ama süreçleri tam olarak yazar mısın? Yani Çift tıklayınca çalışmıyor, sonra nasıl çalıştırıyorsun? Program çalışırken ya da  kaptattıktan sonra sistem hatalar veriyor mu? Ya da benzeri şeyler...

Borga-x
01-01-2008, 18:28   |  #15  
İlk Maestro
11,767 mesaj

DOS ortamında çalışan programlar XP ve VISTA'da çalışmama gıbı bır durumları var. DOS'u bu ıkı işletim sistem kendılerıne gore degıstıgı ıcın DOS altında calısan bırcok program ve uygulama calışmaz.Bunun ıcın XP ıcıne Vırtualbox programı kurun sanal bılgısayar ıcıne Eın98 kurun bu sekılde kullanabılırsınız programı...98'i kurarken MS-Dos oldugu gıbı korunacagı ıcın hıcbır sorun olmayacaktır.Yanlız prınter ayarlarını Vırtualbox uzerınde yapmanız lazımkı cıktı alabılesınız.

Bır yol daha program ustune sağ tus yapıp ozellıklere gelın burda uyumluluk sekmesıne gelın ve programı Wın95 veya 98 altında çalıştırmayı deneyın.(buyuk ıhtımal çalışmayacak ama deneyın)

Son Düzenleme: Borga-x ~ 01 Ocak 2008 18:30
tutarock
01-01-2008, 21:08   |  #16  
OP Yeni Üye
21 mesaj

msconfig/başlangıç tan explorer.exe yi etkisiz yapıyorum öyle çalışıyor. Bilgisayarda hiç bir hata yok.

Papatyasever
01-01-2008, 22:12   |  #17  
Yıllanmış Üye
448 mesaj
msconfig/başlangıç tan explorer.exe yi etkisiz yapıyorum öyle çalışıyor. Bilgisayarda hiç bir hata yok.
Sistemde başka hiçbir sorun olmadığına göre yaşadığın sorun bu programın kendisiyle alakalı demektir. Yapacak fazla birşey yok. Kullandığın program yapı itibarı ile XP ile uyuşmuyor. Dos ya da başka bir deyişle ms-dos uygulamaları özel durumlar haricinde pek kullanılan uygulamalar değil. Yani Windows'tan önce bilgisayar=Ms-dos idi belki ama artık o devir kapanmak üzere (windows'un işlerliğini yitirdiği ya da pratik olmadığı özel durumlar hariç). Dolayısıyla önünde çok fazla seçenek yok. Yukarıda borga-x'in yazdığı gibi sanal bir işletim sistemi kullanabilirsin. Ya da ikinci yol olarak bu sorunu window'un kendi içinde çözmek isteyebilirsin. Bunun için bazı yöntemler var ama birincisi sonuç kesin değil, ikinsi orta düzeyin biraz üstünde bilgisayar bilgisi gerektirir. (Aşağıya bir link koydum yönergeleri oradan takip edebilirsin). Üçüncü çözüm yolu ve kişisel tavsiyem LOGO yazılımla irtibata geçerek bu programın windows altında çalışan versiyonuna terfi etmeniz. Son seçenek ise bu şekilde devam etmek olabilir... Link:

Son Düzenleme: Papatyasever ~ 01 Ocak 2008 22:14
tutarock
02-01-2008, 10:59   |  #18  
OP Yeni Üye
21 mesaj

herkesin yardımlarından dolayı teşekkürler verdiğin linkden bişeyler yapmaya çalışim olmadı sanal işletim sistemi ile yaparız artık

Borga-x
02-01-2008, 11:13   |  #19  
İlk Maestro
11,767 mesaj

Eger programı kurmak ıstersen Vırtualbox'u yanı. Benım profilimde linki mevcut yazıyı da ben hazırladım.Bır sorun olursa Vırtual box konusunda sana yardım etmeye çalışırım

tutarock
02-01-2008, 11:54   |  #20  
OP Yeni Üye
21 mesaj

link i inceledim dostum ama bir sorun var system gereksinimleri uymuyor benim pc düşük

bendeki sistem :
p4 anakart
intel celeron 2.4 chz işlemci
256 ram ddr
40gb hdd

bu sisteme dediğin sanal işletim sistemi olmaz herhalde

Son Düzenleme: tutarock ~ 02 Ocak 2008 11:59
Blacksmith
02-01-2008, 17:40   |  #21  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

bırde soyle dene programın kısa yoluna sag tıkla acılan pencerede uyumluluk dıye bır yer var orda win 98\me var onları sırayla dene bırınde calısması buyuk ıhtımal eger sorun uyumsuzluktan kaynaklanıyorsa