Bayramda siber suç kurbanı olmamanın 7 yolu

CHIP Online
24-10-2012, 17:30   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,771 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Seyahatlarin arttığı bayram döneminde siber suçlara kurban gitmemek için bu 7 maddeye dikkat edin!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/bay ... n-7-yolu_36595.html

ESET, Türkiye'de Kurban Bayramı döneminde seyahatlerin ve kişisel bilgisayar kullanımının artması nedeniyle kullanıcıların siber suç kurbanı olmaması için uyarılarda bulundu.


"USB gibi taşınabilir hafıza kartlarının böyle dönemlerde paylaşımı artıyor" diyen ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, "Kontrolsüz kullanılan bellekler günümüzün en büyük virüs bulaştırıcıları" açıklamasını yaptı. Akkoyunlu, bu dönemde internette bayram armağanı olarak ulaşan "imkansız" teklifler ve mesajlar konusunda da uyanık olmaya çağırarak bayramda güvende kalmak için 7 öneride bulundu.


Türkiye'de Kurban Bayramı nedeniyle pek kişinin seyahat halinde olduğunu ve kişisel bilgisayarlarını beraberinde götürdüğünü hatırlatan ESET Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Alev Akkoyunlu, "USB'ler hayatı kolaylaştırıyor ve neredeyse herkes tarafından her yerde kullanılıyor. Ancak bu ürünlerle taşınan zararlı yazılımlar internet yoluyla gelen virüslerden bile daha geniş bir yayılmaya sebep oluyor. Tatil ve özel günlerdeki insan hareketliliği burada yayılma çapını artırıyor. Bu nedenle özellikle Kurban Bayramı'nda dikkatli olunmasını öneriyoruz" açıklamasını yaptı. Akkoyunlu, internetten gelen bedava hediye mesajlarına da itibar edilmemesini belirterek, bayramda bilgisayar kullanırken güvende kalmak için şu konularda dikkatli olunmasını önerdi:


1.   USB aygıtları ve diğer hafıza kartlarını virüslere karşı kontrol edin:  Taşınabilir bellekleri kullanmadan önce güncel bir virüs tarayıcı ile tarayın. Ayrıca USB belleği takınca virüslerin bulaşabilmesine sebep olan AutoRun (otomatik çalıştır) özelliğini devre dışı bırakın.


2.   Sistem yamalarını ihmal etmeyin: İşletim sisteminde oluşan açıklar, siber suçlular tarafından önemli bir virüs bulaştırma aracı olarak değerlendiriliyor. Bu nedenle bilgisayarınızdaki güncelleme uyarılarını dikkate alın ve sistem yamalarını yüklemeyi ihmal etmeyin.


3.   Önemli verilerinizi mutlaka yedekleyin ve güvenli bir ortamda saklayın. Böylece bilgisayarınız ya da tabletiniz çalındığı veya kaybolduğu zaman verilerinizi de kaybetmemiş olursunuz.


Tüm Konu: Bayramda siber suç kurbanı olmamanın 7 yolu

Kaynak: www.chip.com.tr