Bedava antivirüs sorun oldu

CHIP Online
12-06-2012, 16:00   |  #1  
CHIP Online avatarı
OP www.chip.com.tr
Teşekkür Sayısı: 26
36,772 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Oca 2004

Microsoft'un Windows 8'le gelen anti-virüsü Windows Defender, aslında büyük bir tehlikeyle geliyor!

Okumak için: https://www.chip.com.tr/haber/bed ... run-oldu_34163.html

Resimlerle: Tarihin en etkili 50 bilgisayar virüsü...

Windows 8'in piyasaya sürülmesi ile birlikte Windows Defender'ın gelişmiş bir sürümü de onunla birlikte ortaya çıktı. Bu da Windows 8'de, önceden kurulmuş bir virüs koruma programı içermesi anlamına geliyor. Ancak diğer antivirüs devleri, bu uygulama nedeniyle Microsoft'a kızgın. Bu kızgınlığın nedeni ise, düşündüğünüz gibi Microsoft'un Windows'a anti-virüs eklemesi değil.


McAfee Pazarlama Müdürü Gary Davis'e göre, OEM PC üreticileri, Windows 8 ile birlikte hangi virüs koruma programını sisteme dahil edeceklerine kendileri karar veriyor. Bunun da nedeni şu: Pek çok üretici, bir deneme sürümüne bilgisayarlarında yer verdiğinde yazılımı geliştiren şirketten komisyon alıyorlar. Windows Defender ise her zaman için ikinci seçenek konumunda. Birden fazla virüs programı birbiri ile düzgün çalışmadığından Microsoft, kullanıcıların sorun yaşamaması için Windows Defender'ı varsayılan olarak devredışı bırakıyor. Yani Yazılım sistemde kurulu olsa da çalışmıyor.


Ne var ki bu strateji bir güvenlik açığı yaratıyor. Eğer bir kullanıcı, makinasındaki deneme sürümünü satın almak istemezse, anti-virüs güncellemeleri durduruyor. Microsoft ise, Windows Defender'ı, diğer anti-virüs yazılımı 15 gün boyunca güncellenmezse devreye girecek şekilde ayarlamış durumda. Kullanıcılar ise, Windows Defender'ın zaten sistemlerini koruduğunu düşünüyor. İşte bu yüzden, sistem 15 gün boyunca korunmasız olarak kalıyor.

Tüm Konu: Bedava antivirüs sorun oldu

Resimlerle: Tarihin en etkili 50 bilgisayar virüsü...

Kaynak: www.chip.com.tr