Beklenenin altında GPU performansı 2

HPQ-User
11-06-2009, 13:10   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

serhat sormuş:
Önceden  hd3850 256mb den aldığım düşük  performansla ilgili bir soru sormuştum cevaplar (PSU 300W Aopen) yetersizliği üzerine yoğunlaşmıştı,yeni Psu almama rağmen pek birşey değişmedi performans düşüklüğü devam etti

bunu üzerine uzun zamandır planladığım terfiyi gerçekleştirip sparkle gtx260 (216) 896 mb ekran kartını aldım eskisi kadare olmasada sanırım yine aynı sorunu yaşamaktayım ekran kartımı tam randımanlı bir şekilde kullanamamaktayım işlemcinin darboğaz oluşiturabileceğini düşünüp iyi bir soğutucu ile işlemciyi 3,6 ghz e kadar çektim stabil bir biçimde günlük 3,6 ghzde kullanabiliyorum,

eski sistemim ile benchmarklarda aldığım sonuçlar açık bir şekilde daha yuksek olsada oyunlarda performansım yeni kartla daha iyi bir durumda

soru,

1//benchmarklarda eski sistemime oranla
(//512 8800gt//q6600@3,2//4 gb pc 6400 ram//)
(3d mark06 14792p)

oldukça düşük skor almamın nedeni ne olabilir? (yeni 11674)
buna rağmen oyunlarda  daha iyi performans alıyorum

2///her ne kadar oyunlarda daha iyi performans alsam da ,aldığım performans reviewlarda 4850@e7200 ile aldıkları performansa ancak denk gelmekte,

sürücülerim güncel ,yeni kartı taktıktan sonra format atıp temiz bir sistem kurdum ,

3///Phsyx açmakla açmamak arasında kararsız kalmış durumdayım performans üzerisindeki etkisi konusunda pek bir bilgim yok tecrübeli arkadaşlar beni biraz aydınlatabilirse çok sevinirim

not;
biraz uzun olsu sanırım ama insan bu krizde onca parayı verip istediğini alamayınca biraz hayal kırıklığına uğruyor :)

cevap vericek arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows XP
Sistem Özellikleri:
e7200@3,6///Thermaltake purepower 500W///Sparkle Gtx260 (216)896 mb///2*2gb Pc6400 ram///500gb +320 Segate sataII Hdd///1*120mm Coolermaster + 80mm Coolermaster (Outtake) fan///92mm (Intake) fan ///Coolermaster hypertx2 cpu cooler///Gigabyte EG43M S2H anakart (PCI Exp 2.0 16x)///Soundblaster Audıgy Value 24 bit PCI///19'' LG W1952S///LG DVDrw

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 5.1; en-US) AppleWebKit/530.5 (KHTML, like Gecko) Chrome/2.0.172.31 Safari/530.5

yas
11-06-2009, 15:55   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
592 mesaj

Bilmen gereken ilk şey; sentetik benchmark programlarının sonuçlarının hiçbir şey ifade etmediği. Son yıllarda oyun performansını en çok etkileyen unsur, oyunların hangi ekran kartına optimize edilerek hazırlandığı. (Bkz. Nvidia - "The way it is meant to be" programı).

Physx olayına gelince. Physx, Nvidia kartların performansını artıran en büyük etken. Physx destekli bir oyunu (Bkz. Mirror's Edge) Nvidia kartlar ile takılmadan, fizik şöleni ile oynabilirken, eşdeğer bir ATI kart, fizik sahnelerinin yoğun olduğu yerlerde 10 fps'nin altına düşüyor. Hem de Nvidia'daki fizik şöleni dahi olmadan. Açmalı mısın? Kesinlikle...

Anakart hakkında bilgi vermemişsin. Eğer anakartının veri yolu kapasitesi darboğaz oluşturmayacak durumda ise, donanımının olması gerektiği gibi çalıştığını söyleyebilirim.

İnternetten farklı kartların değil de kullandığın ekran kartının oyun performanslarına bakarak sisteminde bir sorun olup olmadığını kontrol edebilirsin. Kullandıkları test sistemini de göz önünde bulundurmayı ihmal etme.