Beyler bir türlü çözemiyorum yardım lütfen

gaddarnahra
28-02-2013, 23:12   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 30
504 mesaj

Beyler öncelikle kolay gelsin ben 1 sene önce bir bilgisayar topladım bilgisayarımın parçalarını yazmam gerekirse ;
i7 2700k işlemci
msi gtx560 ti twin force ekran kartı
16 gb corsair 1333 mhz cl7 ram
corsair 90gb ssd
wd 1tb 64 mb önbellek 7200 rpm hdd
cooler master haf 942x kasa
xlence 800w gaming edition power sub

problemim ise şu bilgisayarım bazen hiç bişi yapmasamda sadece skype ve google chrome gibi durumda bile bir anda kendini resetliyor sonra bir daha yapıyor öncelikle vatan computera tekrar götürdüm donanımsal bir problem yok dediler ssd ve hdd yi tamamen biçimlendirip tekrar kurulum yaptım bunu ypatıkdan sonra 2 gün problemsiz çalıştı fakat şimdi tekrar yapmaya başladı aklım almıyor aklıma hiç bir şey gelmiyor artık aklında bir çözüm olan arkadaşlar lütfen yardım edin ... teşekkür ederim kolay gelsin

MegaFreak
28-02-2013, 23:14   |  #2  
MegaFreak avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 55
856 mesaj

format atın virüs bulaşmış olabilir

gaddarnahra
28-02-2013, 23:16   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
504 mesaj
Alıntı: MegaFreak  
format atın virüs bulaşmış

teşekkür ederim ama dediğim gibi ssd yide hdd yide tamamen biçimlendirip kurulum yaptım zaten ama çözüm olmadı :(

DiamondMines
28-02-2013, 23:21   |  #4  
DiamondMines avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 988
10,394 mesaj
Alıntı: gaddarnahra  

teşekkür ederim ama dediğim gibi ssd yide hdd yide tamamen biçimlendirip kurulum yaptım zaten ama çözüm olmadı :(

İlk olarak OC var ise default yap, bu 1. Bios güncellemesi yapmadıysan şart. Güncel bios dan SATA ayarları altında ACHI modu ile format çekmen gerekecek ki anladığım kadarı ile sistem SSD üzerine kuruluyor, ACHI modunu kesinlikle uygulamalısın SSD ile. Windows içinde TRIM modunu ayarla. Bunları yaptıktan sonra sorun devam ediyorsa işlemci ısınıyor olabilir, fanları temizle gerekirse termal macun yenile. Ram slotlarını boşalt, temizle ve tekrar tak. Hardware Monitör indir ve işlemci ısısını resim ile paylaş, program aşağıda: 

ftp://ftp.cpuid.com/hwmonitor/hwmonitor_1.21-setup.exe

Son Düzenleme: DiamondMines ~ 28 Şubat 2013 23:22
gaddarnahra
28-02-2013, 23:39   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
504 mesaj

çok teşekkür ederim yorum için OC bilgisayarımda yok biosumda suan kontrol ettim ve güncel bir sonraki söyledeğiniz şeyi tam anlıyalım vaktiniz varsa daha ayrıntılı anlatırmısınız

Son Düzenleme: gaddarnahra ~ 28 Şubat 2013 23:44
murat5038
01-03-2013, 02:38   |  #6  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 681
6,682 mesaj

Diamonmines hemen hemen bütün olabilcekleri saymış zaten sıcaklıkdan değil Bios ve AHCI mod ayarını güncelleyip doğrulamak kalıyor ama Ek olarak Bu durumlarda çok rastlanan ve sadece google crome ve skype ta oluyor demeniz Cromede Eklenti oalrka Sadece skype İn olduğunu varsayıp Skypea şüphe çekiyor.Skype ta bu durum 2 sebep olabilir 1. Ses kartı 2. Ethernet kartı driverleri.

Diğeri ise Ekran kartı Msi ve bunun gibi bir çok yan üretici gibi nvidianın değiştiirlmiş yazılımından kaynaklı Bir problem olabilir Çoğunlukla Nvidia Sitesinden kurmuşsunuzdur Driveri :)

Ses kartı ve Ethernet driverini Anakart üreticisinden,Ekran kartını ise MSİ sitesinden İndirmek gerek Ancak MSİ nin o modelin bir kaç tane ürünü olduğu için Modeli ile ilgili tüm bilgileri satışda adı ne şekilde geçiyor PN Sn numarası veya buna benzer üzerindeki etiket bilgileri yazıp doğru driveri verelim ve sonrasında bakalım.Ayrıca NVİDİA nın Tİ süürmleri Kendinden OC li olduğu için Ayrıca MSİ nin OC yazılımı ile Ek olarka OC yapılmış ise Bu tip hatalar ortaya çıkabilir.Diamondun ilk dediği OC gibi.

AİDA64 programından Bilgisayar/Overclock Kısmında "%10" 10 sayısı örnekdir. İşaretli bir aygıt varmı kontrol edin.

Çoğunlukla aşağıda verdiğim driver olcak ama sen yinede modeli verdikden sonra doğru dersem kurarsın.

Son Düzenleme: murat5038 ~ 01 Mart 2013 03:05
gaddarnahra
01-03-2013, 10:21   |  #7  
OP Yıllanmış Üye
504 mesaj

Driverları bana verilen CD ler aracılığı ile kuruyorum yani ekran kartım msi dan motherboardum ise asus un verdiği cd ile kuruldu birde şöyle bir durum beni merak ettiriyor bilgisayarım 1 senedir tıkır tıkır çalışırken bir anda bu saçma şey olmaya başladı 1 senedir aynı driver aynı version ile çalıştı şimdi neden böyle bir şey yapıyor onu anlamadım :(

black_flood
01-03-2013, 13:25   |  #8  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
Driverları bana verilen CD ler aracılığı ile kuruyorum yani ekran kartım msi dan motherboardum ise asus un verdiği cd ile kuruldu birde şöyle bir durum beni merak ettiriyor bilgisayarım 1 senedir tıkır tıkır çalışırken bir anda bu saçma şey olmaya başladı 1 senedir aynı driver aynı version ile çalıştı şimdi neden böyle bir şey yapıyor onu anlamadım :(

sorunun kaynağı aslında Microsoft. 1 ay önce çıkan son güncellemelerden sonra Windows 7 ve Windows 8 ne olduysa hep ses kart ve ekran kartı sürücü sorunu yaşatır oldu. internetten çipset üreticilerinin sitesinde en son çıkan sürümleri kurmadan ayar tutmuyor bir türlü.

realtek ses kartı için realtekin sitesindeki sürücü olan 2.70 sürümü ekran kartı içinde ekran kartı üreticisinin sitesindeki en son sürüm çıkan sürücüyü kurman gerekiyor fakat ben aynı sorunları yaşadığımda en son çıkan sürümleri kursamda nafile çalışmadı format atıp direk en son sürüm sürücüleri kurdum hata vermez oldu. garip olan sıfır ssd disk' i bile bozuk görüyordu sürekli donma mavi ekran disk denetlemesi yapıyordu sürücüleri herşeyi silbaştan ayarlayınca sorun kalktı.

gaddarnahra
01-03-2013, 14:15   |  #9  
OP Yıllanmış Üye
504 mesaj
Alıntı: black_flood  

sorunun kaynağı aslında Microsoft. 1 ay önce çıkan son güncellemelerden sonra Windows 7 ve Windows 8 ne olduysa hep ses kart ve ekran kartı sürücü sorunu yaşatır oldu. internetten çipset üreticilerinin sitesinde en son çıkan sürümleri kurmadan ayar tutmuyor bir türlü.

realtek ses kartı için realtekin sitesindeki sürücü olan 2.70 sürümü ekran kartı içinde ekran kartı üreticisinin sitesindeki en son sürüm çıkan sürücüyü kurman gerekiyor fakat ben aynı sorunları yaşadığımda en son çıkan sürümleri kursamda nafile çalışmadı format atıp direk en son sürüm sürücüleri kurdum hata vermez oldu. garip olan sıfır ssd disk' i bile bozuk görüyordu sürekli donma mavi ekran disk denetlemesi yapıyordu sürücüleri herşeyi silbaştan ayarlayınca sorun kalktı.

yani siz demek istiyorsunuz ki 0 dan format at fakat sana verilen cd lerle değil msi ise msi dan realtek ise realtek den driverları indir öyle kur yanlış mı anladım ?

Son Düzenleme: gaddarnahra ~ 01 Mart 2013 14:17
murat5038
01-03-2013, 14:38   |  #10  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

İstediğim bilgileri verirseniz iyi olur.

black_flood
01-03-2013, 20:46   |  #11  
black_flood avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 152
5,190 mesaj
 yani siz demek istiyorsunuz ki 0 dan format at fakat sana verilen cd lerle değil msi ise msi dan realtek ise realtek den driverları indir öyle kur yanlış mı anladım ?

aynen öyle ve bu son bir kaç aydır sürücü ve symantec ürünlerindeki çekirdek sürücülerine ait sıkıntının kaynağı olan Windows 7 güncellemelerinide buldum sanırım.

Windows 7 çekirdek modu sürücü çerçevesi adındaki yama  var 2 adet Windows 8 de yüklüyor. bunlar yüklü değilken  Windows 8 de 7 de sorun olmadan çalışıyor sanal pcde denedim yükledikten sonra ortalık çorba oluyor.

gaddarnahra
01-03-2013, 22:31   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
504 mesaj

Teşekkür ederim öyle deniyeyim bari Murat bey sizede bilgileri yollardım fakat suan bilgisayarı tekrar vatana verdim herşeyiyle tekrar çözmelerini bekliyorum geldiği zaman size bakıp söliyeceğim eğer sorun devam ederse birde ben windows 7 de güncellemeleri açık kullanmıyorum ki :( 1 senedir güncelleme yapmıyor bilgisayarım

murat5038
02-03-2013, 01:15   |  #13  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj

Ok sorun devam ederse duruma göre ayarlarız.

constantıne49
02-03-2013, 21:20   |  #14  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

Biosa girip sıcaklık ayarını kapat..

gaddarnahra
21-03-2013, 12:08   |  #15  
OP Yıllanmış Üye
504 mesaj

Beyler durumu merak edenler için yazıyorum bilgisayarı 2. kez vatana 01.01.2013 de verdim işlemcisi tamamen değişti ekran kartı ile anakartıda değişicekmiş fakat hala olmadı bu gün 21. gün bu 30 gün içinde vermezlerse iade durumunu soracaktım size iş günü mü o yoksa normal gün mü vede direk para iade hakkı mı nasıl oluyor o iş yardımcı olabilir misiniz

murat5038
21-03-2013, 13:31   |  #16  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
Beyler durumu merak edenler için yazıyorum bilgisayarı 2. kez vatana 01.01.2013 de verdim işlemcisi tamamen değişti ekran kartı ile anakartıda değişicekmiş fakat hala olmadı bu gün 21. gün bu 30 gün içinde vermezlerse iade durumunu soracaktım size iş günü mü o yoksa normal gün mü vede direk para iade hakkı mı nasıl oluyor o iş yardımcı olabilir

Tarihi doğru yazdığına emin misin 01.01 de bırakdı isen 3 ay oldu nerdeyse :D,Ayrıca Tamire 4 den aşağı gitmedikçe çoğunlukla Para iade edilmiyor.30 iş günü içinde yapılması lazım.Bu arada Bilgisayarınızın durumunu sormanız gerekir.

gaddarnahra
21-03-2013, 13:46   |  #17  
OP Yıllanmış Üye
504 mesaj

özür dilerim 01.03 :)) bu ay yani :) birde soruyorum sürekli parça bekliyor servisden diyorlar sadece şubeye gidince biraz daha detaylı bilgi alabiliyorum her seferindede şubeye gitmek zor oluyor 20 gündür parça bekliyor servisden yazıyor delirmek üzereyim :)

ThekT0niC
21-03-2013, 17:06   |  #18  
ThekT0niC avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 21
1,194 mesaj

Banada ara sira mavi ekran geliyor o arada net gidiyor.Bende anlamadim 10 kere format sonuc ayni.

murat5038
21-03-2013, 17:34   |  #19  
murat5038 avatarı
Yıllanmış Üye
6,682 mesaj
özür dilerim 01.03 :)) bu ay yani :) birde soruyorum sürekli parça bekliyor servisden diyorlar sadece şubeye gidince biraz daha detaylı bilgi alabiliyorum her seferindede şubeye gitmek zor oluyor 20 gündür parça bekliyor servisden yazıyor delirmek üzereyim :)

Müşteri hizmetlerine filan telefon edin şikayetinizi bildirin Olmazsa 30 iş günü doldurmasını bekleyin ve almadan bilgisayarı kontrol edin sorun varmı diye sonra düzelmemiş aynı şekilde geri getirirlerse iade edin.