bilgi kaybı

Bu başlık kilitlidir. Yeni mesajlar gönderilemez veya mevcut mesajlar düzenlenemez.
tugrulk
05-05-2005, 10:30   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
16 mesaj

merhaba

arkadaşlar excelde 3-4 kitap açık çalışırken kitap3 ü kapatmak istedim ve X yani kapat butonuna tıkladım,kaydetmek istiyormusunuz sorusuna kitap3 için hayır dememle  birlikte komple çalışma kitaplarım kapandı.Diğer kitaplarımdaki bilgilerimi kaydedemedim.Aslında çözüm ortada, çalışılan kitabı kapatmak için küçük x le sadece o kitabı kapatabilirim, ama el alışkanlığı gereği bazen böyle yanlışlar yapıyorum.Bunun bir çözümü varmı acaba? bilginizi paylaşırsanız sevinirim.

Eyüp Korkusuz
05-05-2005, 10:35   |  #2  
Yıllanmış Üye
2,077 mesaj

Yaptığın son işlemler geçici olarak oluşturulan bir word$ dosyasında tutulur burada kaydetme seçeneği kullanmaz isen otomatik olarak dosyayı kapadığın anda oluşturulan geçici dosyada silinir... Bildiğim kadarı ilede bunun bir geri dönüşü yoktur fakat yeni çıkan programları takip etmek lazım belki son işlemi gösterebilen bir yazılım bulabilirsin ama böyle bir programın olduğunuda sanmam çünkü disk üzerine kaydetmeden dosyayı yazmıyor geçici olarak ram de tutuyor çalışılan sayfayı...

yas
05-05-2005, 17:10   |  #3  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Bir veri kurtarma yazılımıyla silinen geçici dosyayı geri getirmek mümkün sanırsam.

yuci81
05-05-2005, 17:22   |  #4  
Yıllanmış Üye
179 mesaj

veri kurtarma programlarının ne kadar başarılı olduğu hakkında bir bilgisi olan var mı?
(konuya binaen)

lazrailefsanesi
05-05-2005, 18:02   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

gecici dosyaları veri kurtarma programları ile geri getirmek cok zor bildigim kadarıyla.(hatta olmaması gerek ama idda etmeyelim)Ama bircok veri kurtarma programı yanlıslıkla sildiginiz dosyayı geri getirmede basarılı.Burda önemli olan bazı etkenler var.Bunlardaki basarısı zaten programın kalitesini gösterir.Direk sildiginiz bi programi herhangi bir veri kurtarma programi ile geri getirebilirsiniz.Silip o harddisk üzerinde baska islemler yaptıktıntan sonra atıyom iki gun sonra aklınaza geldi o zaman biraz daha iş zorlasıyor birde ustune format attınız o zaman işte epey bi zorlasıyo.Burda yanlıs bilmiyorsam önemli olan kullandıgın dosya sisteminin de etkisi var.Simdi tam hatırlamadıgım icin burayı es geciyorum.Birde format sonrası kurtarabildiginiz dosyalar bazen tabiri caiz ise sapıtıyor.Yani mp3 dosyalarınız ustuste binmis bir sekilde calabilir yada a sarkıcısının bulundugu klasördeki tum parcalar bi parca olabiliyor.Ama suan bircok kurtarma programi basit bir arayüze sahip oldugu icin benim gibi orta seviye bir kullanıcı bile rahatlıkla kullanabiliyor.

yas
05-05-2005, 21:24   |  #6  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Tugrulk arkadaşım yapman gerekenler şöyle:

Excel'in tuttuğu geçici dosyalar "~dfxxxx.tmp" şeklinde oluyor(xxxx yerine rakam dizisi geliyor.). Bir verikurtarma programı ile harddiskini ya da ilgili partisyonu tarat. Bu şekilde bulduğun geçici dosyaların ".tmp" olan uzantılarını ".xls" olarak değiştir ve aç. Şanslıysan yaptığın değişiklikler bakımından kaybettiğin kitap'a yakın bir dosya bulabilirsin. Hatta daha şanslıysan kitabı en son haliyle bile bulabilirsin. Aklında bir veri kurtarma programı yoksa Chip'in bu ay verdiği "PC Inspector File Recovery" programını kullanabilirsin. Netten indirmek için ise: http://download.pcinspector.de/pci_filerecovery.exe

Not: Geçici dosya veri kurtarma programı ile geri getirebilir mi? Evet. Detaylı bilgi için: Kasım (ya da Aralık) Chip, Hedef Noktası, Levent Daşkıran...

yas
05-05-2005, 21:29   |  #7  
Yıllanmış Üye
592 mesaj

Ek: C:\ Documents and Settings\<kullanıcı adı>\Local Settings\Temp klasöründe ismi rakam olan (28.tmp gibi) dosyalara da bir bak.

tugrulk
07-05-2005, 08:10   |  #8  
OP Taze Üye
16 mesaj

arkadaşlar ben sizden şu beceriksiz veri kurtarma programlarından ziyade, excelde şu ayarı yaparsan x yerine yanlışlıkla büyük X e yani tüm kitapları bir anda kapatan X e bastığın zaman veri kaybetmemek için şu işlemi yapman lazım önerilerinizi bekliyorum.X e bastığım zaman sadece o çalışma kitabını kapatabilirmiyim? bunun olduğunu biryerlerdn biliyorum.

lazrailefsanesi
07-05-2005, 17:00   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,393 mesaj

İstedigin bu degil biliyorum ama en azından bir baslangıc olması acısından Exel->Araclar->Secenekler->Kaydet->otomatik kurtarma bilgilerini 10 dakkadan bi dakka ya filan dusur boylece en azından dalgınlıkla hepsini kapatsan 1 dakkalık bi zaman kaybın olur.

ertan
29-03-2006, 01:00   |  #10  
Yeni Üye
24 mesaj

Merhaba,

Window menüsünden "Arrange..." seçeneğini seçip mesela "tiled" dersen açık pencereler ekranı kaplamaz. Ama sağ üst tarafta artık bir tne x butonu durur.

Seni ne kadar yavaşlatır bilemiyorum ama :) En azından faydası olabilir kanaatindeyim.

İyi çalışmalar.