bilgisayar açılmıyor

bahardeniz
16-01-2007, 14:14   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
4 mesaj

elektrik geliyor öndeki kırmızı led ışıkları yanıp sönmüyor... format atmıştım sonra yeni ekran kartı kurdum çok güzel çalışıyordu. önce donmaya başladı sonra resetledi. şimdi de hiç açılmıyor. yani bıos ekranı gelmiyor hiç ses de çıkmıyor.sadece açılışı var

root1907
16-01-2007, 15:18   |  #2  
root1907 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
231 mesaj

eğer kasanın garantisi yoksa kasanın içini aç hem AGP hem onboard ekrankartı varsa makinanda ikisinin çakışmasından bu sorunu verebiliyor AGP slotuna takılı ekran kartını o slottan çıkar ve monitörün kablosunu onboard ekran kartına tak ve çalıştır bilgisayarı eğer bilgisayar o şekilde açılıyorsa AGP ekran kartını tekrar tak ve monitörün kablosunu bu sefer AGP ye tak o zaman çalışıcaktır, eğer çalışmazsa mainboard dun pilini çıkar bir süre bekle ve tekrar tak yine dene, eğer gene olmazsa ramlerin slotlarını değiştir,eğer yine olmazsa işlemciyi sök birdaha tak, eğer yine olmazsa mainboard du sök ve çöpe at çünki yanmıştır:) ama korkma ilk sölediğim şeyi yaparsan çalışıcaktır kolay gelsin.

ozgur_v
16-01-2007, 16:54   |  #3  
Yıllanmış Üye
285 mesaj

Verdiğin öneriden arkadasın kafası karışmıştır eminim.

Öncelikle ekran kartı, ram, işlemci vs türündeki donanımlardan eklediğinizde bilgisayarı formatlayıp yeniden yükleme yaparsanız sisteminiz daha düzgün çalışır sorun çıkarma olasılığı azalır.
  Ama format atmak istemiyorsan bios ayarlarından ekran kartın onbord ise  karşısındaki ifadeye bak 'enabled' ise onu 'disabled' yap.

bahardeniz
16-01-2007, 17:30   |  #4  
OP Taze Üye
4 mesaj

önerilerinize teşekkür ederim. ancak onboard ekran kartı yok daha önce 32 Mb lık bir ekran kartı vardı.. dediklerinizin kısmi olarak yaptım.. ama ben bıstaa çalışmayan ses kartını disabel yapıyorum ama bıos hiç bir şeyi save yapmıyor..şu anda zaten bıos ekranı hiç gelmiyor. bir tek işlemciyi çıkarmadım. o da çıkarmayı denedim ama fanını çıkaramadım.. aslında açtığımda elektrik geliyor ama ekrana hiç bir şey gelmiyor.

eldivanol
16-01-2007, 19:44   |  #5  
Taze Üye
5 mesaj

aynı problem şu anda benim de başımda var. root1907 isimli arkadaşın bütün tavsiyelerini ben zaten yapmıştım. Anakart üzerindeki bütün kabloları söktüm. ekran kartını, işlemciyi, rami çıkarttım, pili de çıkarttım. Sonra tekrar taktım. Ancak bilgisayar açılış düğmesine bastığımda bios ekranı gelmiyor, açılıştaki bip sesi falan hiçbir hareket yoktu. Teknik servis anakart, ekran kartı ve işlemcinin çalışmadığını söyledi. İnanmakta zorlandım. soket 775 celeron, ati 9550 256 mb ekran kartı gigabyte anakart üçü de çalışmıyormuş. Ram çalışıyormuş. Bu vesile ile böyle üçünün birden bozulması görülmüş bir şey mi sormak istiyorum. Cevap yazarsanız, evhamlarımdan kurtulmuş olacağım.

Rebirth
16-01-2007, 20:05   |  #6  
Taze Üye
14 mesaj

eğer sağlam bi elektirik akımı yediyse ewet mümkün. anakartı bir de dısarda calistirmanızı tavsiye ederim

rAjA
16-01-2007, 21:09   |  #7  
Taze Üye
2 mesaj

Aynı sey bana da cok kez oldu genelde fazla ısınmadan oluyor anakartın üstündeki pili çıkarıp takman yeterli fakat anakart cok ısındıysa eski haline gelmeyebilir çünkü yanmış olabilir.

eldivanol
17-01-2007, 09:56   |  #8  
Taze Üye
5 mesaj

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. 15 yıldır bilgisayar kullanıyorum, ilk defa başıma böyle bir iş geldi.