Bilgisayar açılmıyor.

Jorell
21-03-2009, 20:20   |  #1  
Jorell avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
621 mesaj

İyi akşamlar.
Masaüstü bilgisayara sahibim, geçen gün format atıldı , seris paketi 3 yüklendi. Dün eve geldi bilgisayarım. Akşam birkaç kez hatta 15 kez falan olmuştur, reset attı durdu. Bazı resetlerden sonra bir iki dakika beklemek zorunda kaldım açılması için. Daha sonra bu sabah gayet güzel bir şekilde bilgisayar açıldı. Akşam yani yaklaşık 3 saat önce eve geldim. Bilgisayarı açtım her şey yolundaydı, Mozilla Firefox indiriyordum güvenilir bir siteden. Yükleme aşamasında yine reset attı.
Biraz araştırdım acaba toz falan mı var diye, kasayı açtım. İçi , odamdan daha temizdi :) Bir toz zerresi bile yoktu. Soğutuculara baktım temizdi.
Çıkmış bir kablo gördüm. Daha doğrusu takılmamıştı. Çünkü bilgisayarı ilk aldığım sırada daha dandik küçük bir ekran kartı kullanıyordum ve sonra Palit 8800GT ekran kartım gelince, büyüklüğü gayet hoş durumda olan bu kartı taktık ve kasanın kendi soğutucularından birinin kablosu yetersiz kalıyordu ekran kartının büyüklüğünden dolayı. Onu takmamıştık. Sorun olmaz demişti bilgisayarcı.
Zaman içinde bazı sıralar bilgisayar tam açılacakken tekrar başa dönüyor , bilgisayarı tekrar açıyordu ama haftada 3 4 sefer anca oluyordu bu durum. Sonunda da açıyordu ve gerçekten de yüksek özellik isteyen oyunları da oynayabiliyordum.
Neyse kasayı açtım , o soğutucuyu bir şekilde alttan geçirip taktım yerine. Tekrar açmayı denedim açılmadı.

Güç kaynağım 300Watt , bilgisayarın özellikleri ise ;
Asus P5K SE anakart, Intel E6550 2,33GHz işlemci, Palit GeForce 8800Gt ekran kartı , 2 GB bellek , 250 GB sabit disk ve dahası. Birçok kez , aldığım bilgisayarcıya sordum yeter mi , hep araştırdım yetmez diyorlar dedim, yeter yeter dedi.

Açıkcası yeteceğini sanmıyorum ve bu durumun tamamen güç kaynağının yetersiz olduğundan dolayı olduğunu düşünüyorum.

Söylemeyi unuttum , kasam Asus Vento A2. Sizce durum nedir , ne yapmalıyım , kart yanmasını nereden anlayabilirim fiziksel bir görüntüsü belirtisi olur mu ? Kart mı yanmıştır yoksa sadece ve sadece GÜÇ KAYNAĞI mı yetersizdir ?

Elektrik ve prizlerde sorun olabilir mi , 6lı priz kullanıyorum neredeyse hepsine taktım fişi yine de olmadı diğer prizlerde diğer aletler takılı ve gayet de çalışıyor.

Yardım edebilir misiniz ?

DaRWeLL
21-03-2009, 20:31   |  #2  
Yıllanmış Üye
1,851 mesaj

bence deidğin gibi sorun pdu yetmezliği..çünkü fanı takınca güç ihtiyacı arttı ve psu yetersiz kaldı.bundan açılmıyordur.
anakart yanmış olsa bilgisayar bi yere kadar açılır ve bios ince kewsik seslerle uyarı verir.sorun anakartta değil gibi.

Jorell
21-03-2009, 20:45   |  #3  
Jorell avatarı
OP Yıllanmış Üye
621 mesaj

Hemen hemen benim sorunumu yaşamış biri de sorununu paylaşmış araştırırken rastladım da , ona da genellikle güç kaynağı al denmiş.
Sanırım gerçekten sorun güç kaynağında. Gittiğim bilgisayarcı , yıllardır tanırım , ısrarla güç kaynağın yeterli olur diyordu. Ben de hep yetersiz diyordum ama sonuçta güç kaynağı almadım. Asus'un sanırım kendi güç kaynağını kullanıyorum o da 300Wattlık.

O zaman tekrar yazayım sistemimi, buna göre gerçekten tam kalitede, düzgün ve oldukça iyi olacak bir güç kaynağı önerir misiniz?

Asus P5K SE anakart
Intel E6550 2,33GHz işlemci
Palit Geforce 8800GT 512Mb 256bit GDDR3 ekran kartı
Kingston 2 GB DDR2ydi sanırım bellek
250 GB Sabit disk
LG DVD-Rw
Samsung 940NW 19" geniş ekran
Asus Vento A2 kasa

Güç kaynağı önermenizi bekliyorum , teşekkürler.

umut101010
21-03-2009, 21:18   |  #4  
umut101010 avatarı
Yıllanmış Üye
1,672 mesaj

http://www.hepsiburada.com/high- ... 2&productid=bd71375

bu işini görür tavsiyem 400w dan aşağıya düşme almışken bunu al

Son Düzenleme: umut101010 ~ 21 Mart 2009 21:19
Jorell
22-03-2009, 10:47   |  #5  
Jorell avatarı
OP Yıllanmış Üye
621 mesaj

Nasıl garip bir olaydır bu. Bugün sabah bilgisayarı bir umutla açtım , gerçekten açıldı. Mozilla Firefox'u indirdim, biraz bekledim, ısıları falan denetlemek için hangi program ya da site gerekli olnu araştırıyordum dizüstü bilgisayardan.

Daha bulamadan tekrar kapandı bilgisayar.

Demek ki buradan yola çıkacak olursak , kart yanması gibi bir durum kesinlikle yok , çünkü kapanırken bip sesi falan gelmiyor , sanırım anakart yandığında böyle bir durum sözkonusuymuş. Ayrıca ısı olduğunu düşünmüyorum , çünkü bilgisayarın her tarafı herhangi bir duvarla masayla dolapla temas halinde değil , yani ortada bir yerde. Dolayısıyla soğutucular çok rahat soğutuyordur bilgisayarı.

Düşünüyorum acaba elektrik mi yetersiz geliyor prizlerden dolayı diye , sanmıyorum düşük bir olasılık ama başka bir yerde deneyebilirim bilgisayarı akşam.

Son olarak da güçlü bir yüzdeye sahip olan güç kaynağı yetersizliği var. Sanırım gerçekten sorun burada, ancak sizce olağan mı bu durum? Bazen 5 dakikalık açılıp bazen hiç açılmaması?

umut101010
22-03-2009, 12:01   |  #6  
umut101010 avatarı
Yıllanmış Üye
1,672 mesaj

arkadaşım sen ilk önce biyerden bir psu bul dene para verme eğer sorun olmazsa psu değişir  300w psu gerçekten az

Son Düzenleme: umut101010 ~ 22 Mart 2009 12:01