Bilgisayar arada bir 3-4saniyelik donuyo

HPQ-User
18-05-2010, 21:23   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

Pengwen sormuş:
Bilgisayar arada bir 3-4saniyelik donmalar yapıyor belirli bir süre değil yada kasmasıyla ilgili değil internet sayfasında yada oyun oynarken yada müzik dinlerken herzaman olabiliyor.Bilgisayar çok yavaş açılıyor ve açıldıgında en az 5 dakika kendine gelemiyor.Açıldıkdan sonrada yaptıgım işlemlerde çok yavaş oluyor ztn.Belki sorun çözülür diye Windows7 orjinal cdsi aldım format attım ilk başlarda iyiydi 1ay kullandım yine eski haline döndü.Geçen bir forumda okudum windows yardım hizmetlerini kapatınca yada iptal edince düzeldi diye benim gibi bir sorunu olan birine rastlamıştım.Biraz uğraştım Kaspersky2010 kullanıyordum onu kaldırdım windows yardım hizmetlerini kapattım düzeldi 1hafta düzgün kullandım yine aynı şey başladı.Bu sefer yardım hizmetlerini bulamıyorum yada ne yapabilceğim hakkında hiç bir fikrimde kalmadı yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.

Soru Türü: Yazılım
İşletim Sistemi: Windows 7
Sistem Özellikleri:
Q-6600 işlemci
Gigabyte GA-P35-S3G ekran kartı
4gb OCZ RAM 2+2
Sapphire hd 4850 ekran kartı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.1; tr; rv:1.9.2.3) Gecko/20100401 Firefox/3.6.3

infoman
18-05-2010, 22:18   |  #2  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,884 mesaj

Hiren's Boot CD edinin, Hardisk uygulamalarından HDD regenerator' ile Hddnizi scandisk yapın. Bad sektor olma olasılığı çokyüksek

doodLex
18-05-2010, 22:32   |  #3  
doodLex avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
344 mesaj

Bunun birçok nedeni olabilir trojen veya farklı virüsler bulaşmış olabilir. Buna alternatif olarak konfig. yaparak hızlandırma yapabilirsiniz. Şöyle ;

MS-DOS SYS DOSYASI
Bilgisayarım sonra C: (sabit diskiniz) konumundan msdos.sys dosyasına sağ tıklayarak özellikler kısmına gelin alt taraftata salt okunur yazayn yerin yanındaki tik işaretini kaldırın.msdos.sys dosyasını iki kere tıklayarak birlikte aç kısımından NOTEPAD yazan simgeye iki kere tıklayın.şimdi [opsions] bölümüne şu satırları ekleyin
drvspace=0
dblspace=0
BootWarn=0
BootDelay=0
Sonra Dosya bölümünden Kaydet komutunu çalıştırın. Uygulamayı kapatın ve MSDOS.SYS dosyasını tekar salt okunur olacak şekilde ayarlayın artık bilgisayarınız açılırken bu fuzuli sürücüleri yuklemiyecek daha çabuk açılıp daha az bellek harcayacak

GEREKSİZ DOSYALARI SİLİN
Bu değişikliklerin dışında Sabit Diskinizi hızlandırmak için windows'un TEMP yani geçici dosyalar klasöründeki tüm dosyaları rahatlıkla silebilirsiniz bu dosyaların hepsi windows'un ve bilgisayarınıza yüklediğiniz programların artıklarıdır...

+

CCleaner ile bilgisayar temizlemek.
System Advenced Care kullanmak.

mr_salieri
18-05-2010, 23:34   |  #4  
Taze Üye
12 mesaj

Msdos.sys dosyası Windows 9x 'lere mahsustur Windows 7 gibi NT tabanlı sistemlerde bulunmaz örn; Windows NT 3.1-4, 2000, XP, 2003, Vista, 2008 ve 7) olsa bile kullanılmaz içi boş olur. Bunun yerine NT tabanlı işletim sistemlerinde NTLDR yani NT Loader sistemi kullanılır.

Ayrıca Bad sector HDD üzerindeki okunamayan sektörlerdir ve bilgisayarın bir donup bir çalışması gibi bir hataya neden olmaz. Bad sector durumunda pc kendiliğinden restart eder, sistem hataları verir ve inanılmaz yavaşlar mavi ekrana düşer, bazı dosyaların gider vs.vs.

Peki bilgisayarın ısılarını kontrol etmeyi denedinmi birde power supply ının markası modeli ney çünkü sistemin yüksek güç gerektiriyor PSU nun yetersiz olması neden olabilir buna. Ayrıca Kaspersky 2010 çok başarılı bir virüs programı fakat gözden kaçırdığı virüsler olabilir, diğer programlarla da taratmayı denemeni öneririm. Ama özellikle de Power supply üzerine yoğunlaş mesela ekran kartını sök, dahili ekran kartıyla bir dene bakalım ne olacak sistem daha az yük çekince gözlemle.

Ha şimdi diyeceksin ki, 1 hafta kullanıyorum gücü yetiyor ikinci hafta neden yetmiyor, İlk format attığında kullandığın programlar windowsun yaptığı işlemler nerde ikinci üçüncü hafta kurduğun programların işlemciyi ekran kartını yorması nerde. Şunu da unutma yeni nesil islemciler sistem ne kadar gerektirirse okadar çalışırlar. Gerekmedikçe asla high power çalışmaz hiçbir donanım. Bence dene.

Kolay gelsin...

ilker484
19-05-2010, 13:35   |  #5  
Yeni Üye
38 mesaj

Öncelikle ilgileriniz için teşekkürler.Powerim 550wat Zen marka alırken baya araştırmıştım power yeterli demişlerdi. Isınma sorunu vardı bu sitede ekran kartım için çok güzel bir paylaşım gördüm herkezde oluyormuş sanırım Sapphire hd4850lerde ısınma problemi bios ayarlarından fanı hızlandırdım ve düzeldi.Yine hafif bir ısınma var ama yüksek değil.Power yetmeme ihtimalini düşünüyorum bende fakat herkez yeterli diyor anlayabileceğim bir yolu olabilirmi ekran kartını çıkartamadım asıl yerinden çıkarttım ama powera bağlı bi kablosu war onu açamadım fazlada zorlamak istemedim.Harddiskden bir sorun olabilirmi yada ramlerden acaba
MAGIX PC Check & Tuning Free
Wise Registry Cleaner Free
Glary Utilities Portable
Smart Defrag
Nod 32
Kaspersky 2010
CCCleaner
Bu programların hepsini kullandım denedim ama birşey değişmedi.

infoman
19-05-2010, 19:52   |  #6  
infoman avatarı
Yıllanmış Üye
2,884 mesaj

o zaman birsürücü sorunuda olabilir. Buradan söylemek zor oluyor

Mert_06
19-05-2010, 20:58   |  #7  
Mert_06 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,082 mesaj

windows vista ve 7 de, advanced system care, ashampoo win optimizer gibi programları kesinlikle kullanmayın. Bazı sistem dosyalarını silerek pc yi olumsuz etkiliyor(xp de olmuyor). Örnek olarak ashampoo win optimizer ile tarama yapıyosunuz, devam edince bi şeyleri siliyo ve pc performansında hiçbir değişiklik olmuyor. Sonra pc ye res attığınızda ise pc geç açılıyo, performansı düşüyo, bazı uygulamalar açılmıyo ya da çok geç açılıyo, internet çalışmayı durduruyo vs. Sistem geri yüklemeyi kullanarak sorunu çözebiliyosunuz. Bunun yerine vista ve 7 de en iyi ve sorun çıkarmayan araç ccleaner. Ayrıca disk temizleme, birleştirme, dizine ekleme gibi şeyleri düzenleyerek performansı daha da artırmanız mümkün. Şu bağlantıda bunları daha ayrıntılı bulabilirsiniz : https://www.chip.com.tr/forum/win ... uclari_t158791.html