Bilgisayar BIOS'suz çalışıyor

wwheisenberg
26-12-2015, 01:09   |  #1  
wwheisenberg avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

4-5 ay önce yeni bir laptop aldım. 2-3 ay önce de içinde gelen windows 8.1 yanına bir linux dağıtımı kurmuştum. Sonra windows 8'i silmek istedim ve linuxtaki gparted aracıyla linux dışındaki bütün harddisk bölümlerini sildim. yeniden başlattığımda direk linux açılıyordu. Daha sonra tekrar windows'a geçmem gerekti ve o zaman bilgisayarımın bios'u olmadığını fark ettim, hani bilgisayar açılırken çıkan, f2'ye veya bios tuşu her neyse ona basmamız gereken ekran çıkmıyordu. daha önceden açılırken ekranda kırmızı toshiba yazısını görünce f2'ye basarak bios'a girebiliyordum. Neyse bilgisayar yurtdışından geldiği için burada garantisi yok. Ben de bu yüzden internet kafeye götürdüm ve harddiski temizleterek içine windows 8 kurdurdum. Eve gelince de 10'a yükselttim. Ama şu an hala bilgisayar açılırken kırmızı toshiba yazısı çıkmıyor, onun yerine direk windows açılıyor. Bios'u nasıl geri getirebilirim? Google'da, burada birsürü yabancı forumda aradım ama bir çözüm bulamadım.

Bu arada harddiskim 750 gb, ama bilgisayardaki sürücülerin toplamı 647 gb. Konuyla ilgisi var mı bilmiyorum, önceden böyle değildi.

Bilgisayar : Toshiba Satellite P870

Son Düzenleme: wwheisenberg ~ 26 Aralık 2015 23:26 Neden:
ttbpc
26-12-2015, 20:30   |  #2  
ttbpc avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 146
1,448 mesaj

yeniden başlatarak bios'a gir ve quick boot veya fast boot ayarlarını etkinleştir.

ancak milattan öncede kalan legacy bios biçiminde kurduysa uefi modda kurulması gerekir.

ttbpc bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
wwheisenberg
26-12-2015, 23:04   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

bios'a hiç giremiyorum işte. zaten tek sorun bios'a girememem. yeniden başlatırken bütün f tuşlarına basılı tutmayı denedim, del tuşunu denedim ama bios ekranı bir türlü gelmedi. açma düğmesine basınca ekranda ilk çıkan şey mavi windows 10 logosu

ihalilcoban
27-12-2015, 15:19   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
384 mesaj

Bios olmadan normalde sistemin çalışmaz. Senin bahsettiğin konu windows 8 ile gelen hızlı başlatma özelliğidir. Bu windows 10 da da mevcut olduğu için bazı bilgisayarlarda direkt olarak biosa erişemezsin. Biosa girmenin iki yöntemi var;

1. Güç Seçenekleri--->Güç düğmesinin yapacaklarını seçin--->Şu anda kullanılmayan ayarları değiştir. Oradan da hızlı başlatmayı aç seçeneğinin onayını kaldır. Değişiklikleri kaydet ve bilgisayarı kapat. Sonra bilgisayarı aç ve ekranın gelmesini beklemeden birkaç defa F2 tuşuna ard arda bas. Biosa girebilmiş olman lazım.

2. Shift tuşuna basılı tutarak bilgisayarı kapat. Sonrasında F2 tuşuna basılı tutup bilgisayarın güç düğmesine bas. Bios ekranı gelene kadar elini F2 tuşundan çekme.

Bu iki yöntemle de biosa girebilmen lazım. Yok eğer giremezsen son çare olarak bios pilini çıkararak sıfırlama yapman lazım ki bu yöntem laptoplarda biraz zor bir yol.

ihalilcoban bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
wwheisenberg
28-12-2015, 01:58   |  #5  
OP Taze Üye
3 mesaj

Abi sen mükemmel bişeysin yaa.. hızlı başlatmayı kapattım sonra shifte basarak kapatıp f2'ye basarak açtım bi baktım bios'un ortasındayım gözyaşlarımı tutamadım AğlıyorAğlıyor hele o kırmızı toshiba yazısını görünce yıllardır görmediğim annemi görmüş gibi sevindim nickini odamın duvarlarına yazıcam.AşkAşkAşkAşkAşkAşkAşk

ihalilcoban
28-12-2015, 13:12   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 97
384 mesaj
Alıntı: wwheisenberg  
Abi sen mükemmel bişeysin yaa.. hızlı başlatmayı kapattım sonra shifte basarak kapatıp f2'ye basarak açtım bi baktım bios'un ortasındayım gözyaşlarımı tutamadım  Ağlıyor  Ağlıyor  hele o kırmızı toshiba yazısını görünce yıllardır görmediğim annemi görmüş gibi sevindim nickini odamın duvarlarına yazıcam. Aşk  Aşk  Aşk  Aşk  Aşk  Aşk  Aşk

O kadar sevindim diyorsun yani :D . Rica ederim elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.

ihalilcoban bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]