Bilgisayar Boot Ekranından Öteye geçmiyor.

Black-LioN
04-11-2017, 23:04   |  #1  
Black-LioN avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj

Arkadaşlar bir gün önce sorunsuz açıliyordu Masaüstü PC, sonra ki gün fanlardan ciddi bir zorlanma takilma sesi gelmeye başladı ve  siyah arkaplanli beyaz yazili standart boot ekraninda kalıyor orayı aşmıyordu. Bir kaç kere yeniden başlatma sonunda boot ekranini aşmiş ve windows 10 pc sifremi girdigim ekrana kadar gelmişti fakat fanlardan hala  ciddi bi ses geldiği için PC yi kapattim ve tüm fanları tamamen arındırdım.VGA faninida yağladım. PC'yi açtiğimda tüm fanlar tek tek sorunsuz ve sessiz biçimde çalışır oldular. fakat PC hala aynı boot ekranında duruyor. Bir hata iletisi vs de yok. Resmini atacaktim ama yüklemedi. Biosa, f12 boot etme ekranina falan ulaşabiliyorum. Bi tek xper recovery gibi bisey var o acilmiyor. Biosda tüm donanimlar gozukuyor. HDD Markasi kapasitesi, DVD okuyucu aynı şekilde ve none değil auto dalar. ramler, CPU ısısı vs, görunuyor. VGA olsa bootta kalmaz karanliğa gömulurdum diye dusundum. Ramler olsa ses gelirdi yada hiç açilmazdı Cpu da ayni sey. Windows çokse boot ekranini aşar acilma evresinde hata verir yada isletim sistemini kurtar yukle falan derdi. Power olsa zaten donanimlar gorunuyor kablolara elektirik gidiyor. Bende Bios ayarlarindan boot önceliğini HDD sonra Dvd yaptîm yine olmadî. biosdan ve donanimdan dvd yi devre dişı biraktim yine durum ayni. HDD ile DVD nin baglanti kablolarini degistirip denedim. DVD ve HDD yi farkli sata girislerine taktim yine hep ayni yerde kaliyor biosda da donanimlar gozukuyor. Biosdan   gözüksede hard diskte bir arıza olabileceğinden şüphelendim. Kafa vurma ve HDD çalisma prensiplerini araştirdim. Şöyle ki;  Harddiske açılırken kulağimi yapistirip dinliyorum HDD açilirken uzay mekiği gibi standart sesini çikariyor standart devir daim sesi baslayinca  3 posta hizli şekilde yazma veya vurmaya benzer dıp dip dıp dıp geliyor sonra normal devir daim sesi gelmeye devam ediyor bir daha ayni sesler çikmiyor sadece açilişta oluyor. Vurma desem videodakilere göre ses daha yumuşak ve duzenli. Vurma olup olmadigindan da emin olamadim. Okuduğum bir yerde HDD nin açilişta bi anda çok yük aldığı için açılista icinden böyle sesler gelmesinin normal olduğunu söylemiş fakat vurmayada benziyor. HDD icindekiler benim için çok kiymetli mudahale etmeden önce bu işte uzman arkadaşlarin rehberliğine ihtiyacım var. Sorunumu net teşhis edemedim

Sistem Bilgilerim
excel_mustafa
04-11-2017, 23:35   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

hdd yi başka sistemde denemen gerekiyor.yine çalışmazsa kartı yanmıştır (kendiliğinden ya da güç kaynağı arızasından olur).başka sistemde çalışıyorsa sorun anakarttadır.öncelikle reset factory settings yap ve ardından boot sıralaması yap ve sata ayarlarını kontrol et.

-https://www.youtube.com/watch?v=lg9MK6-cXF0

Black-LioN
05-11-2017, 01:18   |  #3  
OP Taze Üye
5 mesaj

Başka pc de denemek dişindaki şeyleri yaptim ama durum hala yukarida bahsettiğim gibi

Black-LioN
05-11-2017, 23:01   |  #4  
OP Taze Üye
5 mesaj

Dediğine denk şekilde başka bir HDD yi benimkini çikarip kasaya bağladım yine ayni boot ekraninda ayni şekilde bekliyor bu hdd de biosda gorunuyor

Black-LioN
05-11-2017, 23:43   |  #5  
OP Taze Üye
5 mesaj

An itibari ile Kendi harddiskimi başka bir sistemde açtim işletim sistemimde sağlam şimdi her ihtimale karşi yedek aliyorum. Ama sorun ne hala anlamadim boyle cozulemeyen enteresan bi sey görmedim ya cok basit bi sey yada anakart veya vga da bi sey var