bilgisayar donması..

amenis
21-06-2009, 11:27   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

öncelikle herkese merhaba. bilgisayarım geçen günlerde, aniden dondu. elimle kapatmak zorunda kaldım. daha sonra açtım scandisk yapmak istedim fakat yine dondu. ardından bilgisayarı açmak istediğimde standby düğmesine bastım ilk önce fanlar vs. kasa 1-2 saniyeliğine çalıştı ardından kendiliğinden kapandı. ve 1-2 saniye sonra yine kendiliğinden açılarak çalışmaya başladı. ama ekrana hiçbir görüntü gelmedi. bekledim bir şey olmayınca tüm fişleri çektim ve yarım saat bekledikten sonra açtım, normal çalışmaya başladı. sıcaklıkla alakalı olabileeğini düşünerek Everest programını kurdum fakat normalin ne olduğunu bilmediğim için yorum da yapamıyorum. bilgisayarı ilk aldığımda bir arkadaş supply'ın yetersiz gelebileceğini söylemişti. Everest bilgileri aşağıdaki gibi. sıkılmadan okuyan ve yardım edenlere şimdiden çok teşekkürler.

--------[ Algılayıcı ]--------------------------------------------------------------------------------------------------

Algılayıcı Özellikleri:
      Algılayıcı Türü                                   ITE IT8718F  (ISA 290h)
      GPU Algılayıcı Türü                               Diode  (NV-Diode)
      Anakart Adı                                       Gigabyte EP31 / EP35 / G33 / P31 / P35 Series
      Kasanın açıldığı tespit edildi                    Hayır

Sıcaklıklar:
      CPU #1 / Çekirdek #1                              34 °C  (93 °F)
      CPU #1 / Çekirdek #2                              29 °C  (84 °F)
      CPU #1 / Çekirdek #3                              30 °C  (86 °F)
      CPU #1 / Çekirdek #4                              27 °C  (81 °F)
      GPU dioda                                         58 °C  (136 °F)
      Seagate ST3250410AS                               38 °C  (100 °F)

Soğutucu Fanlar:
      CPU                                               1430 RPM
      Kasa                                              1929 RPM

Voltaj Değerleri:
      CPU Çekirdek                                      1.12 V
      +3.3 V                                            3.31 V
      +12 V                                             12.59 V
      VBAT Akü                                          3.18 V
      DIMM                                              1.90 V
      Debug Info F                                      01D8 015E FFFF 0000 0000
      Debug Info T                                      201 254 34
      Debug Info V                                      46 77 CF BE BE 00 4A (7F)

cakiciselo
21-06-2009, 22:37   |  #2  
Taze Üye
8 mesaj

öncelikle psu yu yazsaydın. everest programı çok saglıklı ölçüm yapmıyor bunu hatırlatıyım.büyük ihtimalle arkadasın dediğinde haklı gibi.sıcaklık degerlerıne en saglıklı bıos dan bakarsın.pc acılırken del tusuna bas bıos menusu cıkar ordan hardware monıtor gıbı bi secenek olması lazım orada fan hızı ve sıcaklıklar hakkında daha dogru ve net bilgi bulabilirsin ok...

Süleyman.
22-06-2009, 02:36   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 3
16,587 mesaj

Sıcaklık değerleriniz normal. Sorun güç ünitenizde olabilir.

amenis
24-06-2009, 20:06   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

PSU dediğiniz nedir? bilmiyorum. nerden bulurum? bir de geçenlerde GPU ısısını 64 derece olarak gösteriyordu. bu normal midir?

Son Düzenleme: amenis ~ 24 Haziran 2009 20:07
GameRMan
26-06-2009, 16:49   |  #5  
GameRMan avatarı
Yıllanmış Üye
3,045 mesaj

Katılıyorum Güç Kaynağının Yetersiz Kalabilecegine ancak, Şu Var Arkadaş Donanımını Yazmamış Öncelikle Yazmalıki Bakalım Neye Ne Kadar Güç gerekiyor :)

SaMaRRa
26-06-2009, 17:02   |  #6  
Yıllanmış Üye
208 mesaj
amenis
PSU dediğiniz nedir? bilmiyorum. nerden bulurum? bir de geçenlerde GPU ısısını 64 derece olarak gösteriyordu. bu normal midir?
psu--->powersupply(yani güç kaynağı) bunun doğru bir değerlendirme olması için pc nizin parçalarını yazmanız iyi olur. everestle bu bilgileride görebilirsiniz.

gpu nun(ekran kartı çekirdeği)58 yada 64 derece olması bana fazla geldi. sanırım sorun onda. ekran kartında fan varmı(bazı modellerde ekran kartında fan bulunmaz) ve varsa çlışıyormu diye kontrol etmelisiniz.

bunu şöyle yapabilirsiniz: kasanın yan kapağını açın ve pcyi yan kapak açık halde çalıştırın. kesinlikle pc nin içnde bir yere pc fişe takılı iken dokunmayın!! sadece ekran kartının fanına bakın. çalışmıyorsa sorun burada değiştirmeniz gerekiyor.   

-->eğer ekran kartınızda fan yoksa ekran kartı egzos fanı(arka fan) ile soğutuluyor demektir. bu fanın çalıştığındanda emin olun. sorun devam ediyor ise kasanızı elektrikli bir süpürge ile temizleyin. temizlerkende özellikle kasanın hava aldığı gözenekli yerleri temizlemeyi unutmayın.(kasanın ön alt tarafında kasanın hava aldığı bir yer vardır, orayı iyice temizleyin)

temizlikte sadece elektrikli süpürge ve bir bez kullanabilirsiniz.

amenis
27-06-2009, 11:11   |  #7  
OP Taze Üye
3 mesaj

bilgisayrın özellikleri şunlar (galiba istedikleriniz ):

Anakart:
      CPU Türü                                          QuadCore Intel Core 2 Quad Q6600, 2400 MHz (9 x 267)
      Anakart Adı                                       Gigabyte GA-G33M-S2L  (2 PCI, 1 PCI-E x1, 1 PCI-E x16, 4 DDR2 DIMM, Audio, Video, Gigabit LAN)
      Anakart Çipseti                                   Intel Bearlake G33
      Sistem Belleği                                    2048 MB  (DDR2-800 DDR2 SDRAM)
      DIMM1: Kingston KTC1G-UDIMM                       1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (5-5-5-18 @ 400 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
      DIMM3: Kingston KTC1G-UDIMM                       1 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM  (5-5-5-18 @ 400 MHz)  (4-4-4-12 @ 266 MHz)  (3-3-3-9 @ 200 MHz)
      BIOS Türü                                         Award Modular (10/11/07)
      İletişim (COM ve LPT)                             İletişim Bağlantı Noktası (COM1)
      İletişim (COM ve LPT)                             Yazıcı Bağlantı Noktası (LPT1)

Görüntü Birimi:
      Görüntü Bağdaştırıcısı                            NVIDIA GeForce 8600 GT  (512 MB)
      3D-Hızlandırıcı                                   nVIDIA GeForce 8600 GT
      Monitör                                           Samsung SyncMaster 206BW/MagicSyncMaster CX206BW (Digital)  [20" LCD]  (HS6Q200043)

Çokluortam:
      Ses Bağdaştırıcı                                  Realtek ALC662 @ Intel 82801IB ICH9 - High Definition Audio Controller [A-2]

Depolama :
      IDE denetleyici                                   Intel(R) ICH9 2 port Serial ATA Storage Controller 1 - 2921
      IDE denetleyici                                   Intel(R) ICH9 2 port Serial ATA Storage Controller 2 - 2926
      IDE denetleyici                                   Standart Çift Kanallı PCI IDE Denetleyici
      Floppy Sürücüsü                                   Disket sürücüsü
      Disk Sürücüsü                                     ST3250410AS  (250 GB, 7200 RPM, SATA-II)
      Optik Sürücü                                      HL-DT-ST DVD-RAM GSA-H55N  (DVD+R9:10x, DVD-R9:10x, DVD+RW:20x/8x, DVD-RW:20x/6x, DVD-RAM:12x, DVD-ROM:16x, CD:48x/32x/48x DVD+RW/DVD-RW/DVD-RAM)
      SMART Sabit Disk Durumu                           OK

Bölümler:
      C: (NTFS)                                         80003 MB (69094 MB boş)
      D: (NTFS)                                         154.7 GB (115.8 GB boş)
      Toplam Boyut                                      232.9 GB (183.2 GB boş)

Giriş:
      Klavye                                            HID Klavye Aygıtı
      Fare                                              Microsoft USB Wheel Mouse Optical

Ağ:
      Birincil IP Adresi                                192.168.1.20
      Birincil MAC Adresi                               00-1D-7D-9F-D7-7C
      Ağ Bağdaştırıcısı                                 Realtek RTL8168/8111 PCI-E Gigabit Ethernet NIC  (192.168.1.20)

Çevre Birimleri:
      Yazıcı                                            Microsoft Office Document Image Writer
      Kızılötesi denetleyici                            Infrared Port
      USB1 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-2]
      USB1 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB Universal Host Controller [A-2]
      USB2 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller [A-2]
      USB2 denetleyici                                  Intel 82801IB ICH9 - USB2 Enhanced Host Controller [A-2]
      USB-Aygıt                                         Microsoft USB Wheel Mouse Optical
      USB-Aygıt                                         USB Bileşik Aygıt
      USB-Aygıt                                         USB İnsan Arayüz Aygıtları
      USB-Aygıt                                         USB İnsan Arayüz Aygıtları

DMI:
      DMI BIOS Sağlayıcısı                              Award Software International, Inc.
      DMI BIOS Sürümü                                   F1
      DMI Sistem Üreticisi                              Gigabyte Technology Co., Ltd.
      DMI Sistem Ürün Adı                               G33M-S2L
      DMI Sistem Sürümü                                 
      DMI Sistem Seri Numarası                          
      DMI Sistem UUID                                   00000000-00000000-0000001D-7D9FD77C
      DMI Anakart Üreticisi                             Gigabyte Technology Co., Ltd.
      DMI Anakart Ürün Adı                              G33M-S2L
      DMI Anakart Sürümü                                x.x
      DMI Anakart Seri Numarası                        
      DMI Kasa Üretiçisi                                Gigabyte Technology Co., Ltd.
      DMI Kasa Sürümü                                   
      DMI Kasa Seri Numarası                           
      DMI Kasa Fiyat Etiketi                           
      DMI Kasa Türü                                     Desktop Case
      DMI Toplam / Boş Bellek Yuvaları                  4 / 2