Bilgisayar donması

İsmail parçal
05-06-2021, 03:03   |  #1  
İsmail parçal avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba arkadaşlar benim bilgisayarımın yaşı 15. Bu sebepten ötürü sorunun nereden kaynaklandığını bir türlü bulamadım. O bilgisayarcı benim şu bilgisayarcı senin şeklinde dolaştım da dolaştım.Ama ne yazık ki kimi HDD dedi kimi ısınıyor dedi aklınıza ne geliyorsa dediler kaç tanede format attırdım ben bile hatırlamıyorum. HDD'yi değiştirdim yine aynı 1ay sürdü kullanmam. Uzun lafın kısası ben bu PC'min donma sorununu bulamadım. Donmasıda şöyle oluyor. İlk önce Windows Başlatılıyorda kalıyor. 5dk sonra hoş geldinizde sonrada bayağı bir siyah ekranda kalıyor. Sonra açılıyor ve bitti mi? Hayır ne yaparsam yapim yaptığım şey beş Dk sonra geliyor. Delaylı gibi. Bu arada son olarak. HDDye bağlı kabloları hiç değiştirmedim. Yanmış olabilir acaba bununla alakalı bişimi.

excel_mustafa
05-06-2021, 04:26   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

sorunu teşhis etmek için birkaç test yapmak gerek. memtest 64 ile ramları testten geçir. hdd sentinel ile hdd bad sector testi ve sağlık kontrolü yap. sonuç alamazsan ramları çıkarıp slota giren bakır uçlarını silgiyle dikkatlice sil aynı işlemi ekran kartına da yap. onboard ekran kartı varsa harici ekran kartını çıkarıp onboardla dene. ramları farklı şekillerde takarak dene. mümkünse farklı bir psu ile dene. hdd kablosunu değiştirmek de denenebilecek bir yol. anakarttaki hdd girişlerinin bozuk olmadığından da emin ol. bunları yaptığın halde donuyorsa muhtemelen anakart veya işlemci arızalıdır.