Bilgisayar donup kalıyor

sdssxaf
25-06-2019, 20:38   |  #1  
sdssxaf avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3 mesaj

İyi günler,yeni bir sistem topladım

Asus prime a320m-k

Amd ryzen 3 2200g

Corsair 8gb 3000mhz ddr4

230 W psu

windows 10 yükledim fakat bir süre sonra bilgisayar donup kalıyor hiç bir tepki yok, iki üç sefer sıfırdan format attım daha ilk açılışta oluyor driver, windows update vs.. hiçbir işlemi bitiremeden işlemin yarısında donup kalıyor (sadece bios sürümünü başarıyla güncelleyebildim ) sizce bunun nedeni neler olabilir?

zombi
25-06-2019, 20:48   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

donan pc ye de bios güncellemek iyi cesaretmiş.

yaptığınız işlemleri bilemem ama bence çalışan benzer bi sistem bulup parçaları tek tek kontrol etmeli. ya da isterseniz voltaj ve sıcaklık değerlerine bvakın. 230 watt psu yoktur. psu nun marka modelini de verirseniz iyi olur. işlemci çok güç çeken bi işlemci değil ama psu çok eski ya da kıytırık ise anakart kendini korumaya alıyor olabilir. bi de yeni bioslar beta bios. onlar daha da sorun çıkartabilir.

sdssxaf
25-06-2019, 21:24   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

bross atx-230

sdssxaf
25-06-2019, 22:05   |  #4  
OP Taze Üye
3 mesaj

clock watchdog timeout mavi ekran hatasını veriyor

zombi
26-06-2019, 00:37   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj

sürücü hatası o. sanki psu sorunlu gibi. aida 64 yükleyin ya da biostan psu nun gerilim fotolarını çekip buraya yükleyin. bakalım ne durumda psu?

klyglsn
26-06-2019, 07:37   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj
Alıntı: sdssxaf  
İyi günler,yeni bir sistem topladım

Asus prime a320m-k

Amd ryzen 3 2200g

Corsair 8gb 3000mhz ddr4

230 W psu

windows 10 yükledim fakat bir süre sonra bilgisayar donup kalıyor hiç bir tepki yok, iki üç sefer sıfırdan format attım daha ilk açılışta oluyor driver, windows update vs.. hiçbir işlemi bitiremeden işlemin yarısında donup kalıyor (sadece bios sürümünü başarıyla güncelleyebildim ) sizce bunun nedeni neler olabilir?

psunuz çok düşük olmasına rağmen bence enaz 400watt olsun ve anladığım kadarıyla hddnizde sata ıı nin bile eskisinde sata ise yeni anakartınız desteklemiyor olabilir

zombi
26-06-2019, 15:40   |  #7  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
Alıntı: klyglsn  
psunuz çok düşük olmasına rağmen bence enaz 400watt olsun ve anladığım kadarıyla hddnizde sata ıı nin bile eskisinde sata ise yeni anakartınız desteklemiyor

işlemci 65 watt. ram desek 7.5 watt anakart 25 watt hdd 12.5 watt.

fanlara da 5 watt ver.

400 watt psu ları biz gtx960 lı sistemlere takıyoruz. ki nvidia nın tavsiyesi doğrultusunda.

ayrıca arkadaş yine bross alırsa 400 lüğün bundan bi farkı olmaz. trafoları aynıdır. asıl olarak düzgün psu lazım. ayrıca montaj hatası vs olabilir. bi voltaj fotolarını atsın da bize. sonra deriz psu mu başka bi şey mi.

klyglsn
26-06-2019, 19:06   |  #8  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

şimdi zombi bak bir pc alırken herzaman şunu düşün bir hddvarsa birdessd olur  yoksa ekrankartın yarın bir ekrankartı alırsın  belkide birde seskartın olur bir flashınvarsa birde haricidiskin olur yani yarınıda düşünmeklazım psuda önemli düşünkü iş yapıyorsun birde dvdyi açtın yetmedimi hdd lambası kıpkırkırmızı olur dvd boş boş döner durur yada pc çöker öyle kolayda açılmaz

zombi
26-06-2019, 19:34   |  #9  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
psunuz çok düşük olmasına rağmen bence enaz 400watt olsun ve anladığım kadarıyla hddnizde sata ıı nin bile eskisinde sata ise yeni anakartınız desteklemiyor
şimdi zombi bak bir pc alırken herzaman şunu düşün bir hddvarsa birdessd olur yoksa ekrankartın yarın bir ekrankartı alırsın belkide birde seskartın olur bir flashınvarsa birde haricidiskin olur yani yarınıda düşünmeklazım psuda önemli düşünkü iş yapıyorsun birde dvdyi açtın yetmedimi hdd lambası kıpkırkırmızı olur dvd boş boş döner durur yada pc çöker öyle kolayda açı
 bak ben 300 watt psu ile 90 watt işlemci, 6 fan ,3 hdd, 1 cd ,1 dvd ,2 ram slotu kullandım. yani burda psu wattı önemsiz. psu arzaıl ise anca o güçte de olsa sorun yaratır.

sen şimdi arkadaşa 400 al diyorsun. gidip gene bross marka alsa gene başında patlayacask. geçin bu watt olaylarını. 36 amper güç kaynağına 500 watt 32 amper güç kaynaklarına 400 watt ama 22 amper güç kaynaklarına 450 watt yazan firmalar gördüm.

400 watt dediğin psu için en az 120 watt çeken bi ekran kartı falan lazım ki cidden yük oluşssun.

burda arkadaş 300 watt adam gibi bi psu alsa ona her türlü yeter. üstüne zaten böyle işlemcisi olan adam tutuo da rx580 takmaz. anca 1050 ti falan takar. ve o ekran kartı da 75 watt. 300 watt psu da her türlü bu karta bile yeterli gelir. bizzat denemedim. ama kullanan arkadaşlarım var sorun yaşamadılar.

dediğim gibi 400 watt diye kestirip atmadan önce bi arkadaş resimleri göndersin. sonra bakalım cidden psu mu? psu ise de gene 400 demeye gerek yok. çünkü iyi kalite 400 watt psu 300 lüklerden daha pahalı. ve 400 watt dandik alacağına adam gibi 300 alsın her türlü işini görür.

zombi
26-06-2019, 19:36   |  #10  
Yıllanmış Üye
1,026 mesaj
şimdi zombi bak bir pc alırken herzaman şunu düşün bir hddvarsa birdessd olur yoksa ekrankartın yarın bir ekrankartı alırsın belkide birde seskartın olur bir flashınvarsa birde haricidiskin olur yani yarınıda düşünmeklazım psuda önemli düşünkü iş yapıyorsun birde dvdyi açtın yetmedimi hdd lambası kıpkırkırmızı olur dvd boş boş döner durur yada pc çöker öyle kolayda açı
ayrıca sata ve sata ıı nin kitlemesi nasıl bi saçmalıktır onu anlamadım.

bu adamda k8n ya da p4p800 se mi var da sata 2 takında kitlesin? nforce 4 den beri tüm amd ve 945 çipstten beri tüm intellerde sata modu otomatik olarak algılanıyor. ben nforce 4 anakarta sata 3 ssd taktım ve donma olmadı. taş gibi çalıştı. lütfen düzgün bilgi verelim. arkadaşı olmadık yerlere çekip kafasını şaşırtmayalım.

excel_mustafa
27-06-2019, 02:09   |  #11  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

önceki eski sistemindeki psu yu kullandıysan amper yada voltaj uyumsuzluğu olabilir. böyle bir sorun yoksa 64bit windows yükle, anakart ve çipset driverları başta olmak üzere tüm driverları yükle.