Bilgisayar Kaç Günden Beri Çalışmıyor?

omer_6134
20-12-2007, 22:12   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
2,789 mesaj

Bilgisayarım kaç günden beri ya açılmıyor,açıldınmıda hemen kapanıyor.Ama bazen 4-5 saat kadar kullanabiliyorum.Benim sorunum şu;
-Bilgisayar açılırken ikinci ekranda"DİSK BOOT FAILURE,İNSERT SYSTEM DİSK AND PRESS ENTER"yazısı geliyor.ENTER;'e tıklayınca yine aynı yazı çıkıyor.
-Sorunun BİOSTA HARDDİSKLE BAĞLANTILI AYAR YAPILMADIĞINDAN BU SORUN VAR denildi.
Acaba ne yapabilirim.Konuya hemen cevap veremeyebilirim.Çünkü bilgisayar bir daha açılmayabilir.Dil çıkarıyor

XxXDaRKoXxX
20-12-2007, 22:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj

https://www.chip.com.tr/forum/di ... ess-ent_t33836.html
1)
Disket sürücünü çıkar ya da iptal et
2)
XP CD'si varken ne oluyor?
Yani CD'Den boot etmeye ayarla.. XP CD'si koy. Önyükleme için bişeye basın derken hiçbir şeye basma  
Ondan sonra boot etmeye devam ediyor mu?

3)
Diskin data veya power kablosundan olabilir, mesela arkadaşın kafesinde bilgisayar bir açılıyor bir açılmıyor dediğin uyarıyı veriyordu, tabiki disk kablosunda idi sorun, değiştirilince düzeldi, bu tür uyarılar genelde donanımsal olur

CU_GS7
20-12-2007, 22:23   |  #3  
Yıllanmış Üye
6,371 mesaj

Boot yerinde CD Rom seçili sanırım sende.. Onu HDD seç, kaydet, çık..

omer_6134
20-12-2007, 23:12   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
2,789 mesaj
CU_GS7
Evet şuan çalışıyor bir kaç kez yeniden başlattım şimdi çalışıyor ama yarın ne olur bilmem

XxXDaRKoXxX
21-12-2007, 11:11   |  #5  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj
OOOOMMMMEEEERRRR
CU_GS7
Evet şuan çalışıyor bir kaç kez yeniden başlattım şimdi çalışıyor ama yarın ne olur
Benim dediklerimi yaptın mı?

omer_6134
21-12-2007, 15:57   |  #6  
OP Yıllanmış Üye
2,789 mesaj
XxXDaRKoXxX
https://www.chip.com.tr/forum/disk-boot-failure-insert-system-disk-and-press-ent_t33836.html
1)
2)
Yani CD'Den boot etmeye ayarla.. XP CD'si koy. Önyükleme için bişeye basın derken hiçbir şeye basma  

3)
Diskin data veya power kablosundan olabilir, mesela arkadaşın kafesinde bilgisayar bir açılıyor bir açılmıyor dediğin uyarıyı veriyordu, tabiki disk kablosunda idi sorun, değiştirilince düzeldi, bu tür uyarılar genelde donanımsal

1 ve 2'yi anlamadım.Yani ne yapacağımı bilmiyorum.Ne demek istedin anlamadım.
3 de sorun devam ederse en son olarak kablo alacağım.

Son Düzenleme: omer_6134 ~ 21 Aralık 2007 15:58
Blacksmith
30-12-2007, 01:22   |  #7  
Blacksmith avatarı
Yıllanmış Üye
312 mesaj

dotum aynı problemle ust komsumun pcsınde karsılastım.pc yı acıyorsun 2 sanıye sonra kapanıyor.bazen acılıyordu.bırsure calısıyo sonra kapanıoyrdu.bazen baya uzun sure calısıyordu kapanmıyordu.son zamanlarda hıc acılmaz oldu basıyosun hemn kapanıyo basıyosun hemen kapanıyor.sorun power suplyydeydı degıstırdı sımdı sorun yok.

omer_6134
30-12-2007, 10:31   |  #8  
OP Yıllanmış Üye
2,789 mesaj
Blacksmith
dotum aynı problemle ust komsumun pcsınde karsılastım.pc yı acıyorsun 2 sanıye sonra kapanıyor.bazen acılıyordu.bırsure calısıyo sonra kapanıoyrdu.bazen baya uzun sure calısıyordu kapanmıyordu.son zamanlarda hıc acılmaz oldu basıyosun hemn kapanıyo basıyosun hemen kapanıyor.sorun power suplyydeydı degıstırdı sımdı sorun yok.
Şuan çalışıyor bilgisayar.Harddiskin kablosunun yerini değiştirdim.Zaten yine olmazsa hdd kablosunu değişeceğim.Yinne olmazsa artık PSU alırız.Yinde olmazsa KahkahaKahkaha

XxXDaRKoXxX
30-12-2007, 11:44   |  #9  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj
OOOOMMMMEEEERRRR
XxXDaRKoXxX
https://www.chip.com.tr/forum/disk-boot-failure-insert-system-disk-and-press-ent_t33836.html
1)
2)

3)
Diskin data veya power kablosundan olabilir, mesela arkadaşın kafesinde bilgisayar bir açılıyor bir açılmıyor dediğin uyarıyı veriyordu, tabiki disk kablosunda idi sorun, değiştirilince düzeldi, bu tür uyarılar genelde donanımsal

1 ve 2'yi anlamadım.Yani ne yapacağımı bilmiyorum.Ne demek istedin anlamadım.
3 de sorun devam ederse en son olarak kablo alacağım.
Bios'tan Floppy Dick seçeneğini Disable konumuna getir 1. madde onu anlatıyor.

2)Xp CD  ile PC ni başlat ve boot etonu anlatıyor:)