Bilgisayar kapanmıyor ve yeniden başlıyor

Guney86
09-08-2020, 10:16   |  #1  
Guney86 avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
7 mesaj

Merhaba. Birkaç gündür böyle bir sorun yaşamaktayım. Kapat seçeneğini seçince ekran kararıyor ve ardından yeniden başlatma seçilmiş gibi sistem tekrar açılıyor. Kasanın ışıklarında herhangi bir sönme olmuyor bu esnada da. Geçtiğimiz günlerde ekran kartı için uzatma kablosu almıştım ve montajını yapıp ardından oyun ve Furmark testi gerçekleştirdim. Herhangi bir sorun olmamıştı ve birkaç gün sonra kabloyu tekrar takıp kullandığımda bu durumla karşılaştım. Kablo ile bir alakası var mı bilmiyorum tabi. Dün akşam kabloyu çıkartıp kartı normal şekilde taktım yine sorun devam etti.

Denediğim yöntemler;

• Aygıt yöneticisinde bu aygıt bilgisayarı başlatsın tiklerini kaldırdım
  • Kayıt defterinde bazı değerleri değiştirdim
  • Komut satırı shutdown
  • Güç seçenekleri hızlı başlat tiki zaten boşta
  • Kasa güç düğmesini kapat olarak ayarladım
  • BIOS pilini çıkartıp taktım
  • Sistem geri yükleme yaptım
  • En son format atıp güncel yonga seti sürücüsü kurdum.

Format da çare olmadıysa donanımsal bir şeydir diyorum ama durduk yere ne olabilir onu anlamadım. 

Sistem özellikleri;

• Ryzen 5 3600
  • Asus TUF B450-Pro Gaming
  • Sapphire RX 5600 XT
  • Sapphire Pure 625w
  • Windows 10 64 bit

klyglsn
09-08-2020, 14:02   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 90
728 mesaj

biosunuzda(power management setup) PME event wake up diye bir seçenek varsa disabel yaptınızmı tabi anakartınızda böyle seçenekler varmı bilmiyorum

zombi
09-08-2020, 15:40   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

benzer bi problem dün vardı sanırım. onda da demiştim ki sizde de asus marka anakart var. bu epu denen birimi yüzünden oluyo. binlerce sorunu olabilir.

bios sorunlu olabilir. sıfırlamayı, güncelleme ya da downdate deneyebilirsiniz. driverleri güncellemeyi deneyebilrsiniz. ya da psu hatalı olabilr. asus anakartlar psu hatalı ise böyle yapabiliyor.

Guney86
09-08-2020, 17:56   |  #4  
OP Taze Üye
7 mesaj

Burada yazanı çevirebilir misiniz? BIOS sıfırlamayı anlatmış ama tam anlamadım tornavidayı ne yapacağımı.

Son Düzenleme: Guney86 ~ 09 Ağustos 2020 19:31
zombi
09-08-2020, 19:08   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

ben tornavida demedim update güncelleme downdate de bios sürümünü düşürmek demektir.

ancak

bios sıfırlamayı ya da resetleme konusunu bile bilmiyorsanız tavsiyem bilen birinden yardım alın. -aşağılama değildir bu. bilmeden kurcalarsanız pc yi çok daha kötü durumlara sokabilirsiniz. o zaman elinizde pc de kalmaz. -

Guney86
09-08-2020, 19:32   |  #6  
OP Taze Üye
7 mesaj

Hocam resim bir ekleyebilsem... Ne yaptıysam yüklenmiyor. Ne link atabiliyorum ne de resim yükleniyor.

w w w . i m g i m . c o m / a s d a s d . j p g

Boşlukları birleştirin hocam resim açılır.

Bahsedilen power management ksımı BIOS'ta görünmüyor. Her yerine baktım öyle bir ayar yok.

Son Düzenleme: Guney86 ~ 09 Ağustos 2020 20:04
excel_mustafa
09-08-2020, 22:47   |  #7  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,442 mesaj

farklı bios versiyonlarını yükleyip dene. ekran kartını çıkarıp onboardla çalıştır, ramları farklı şekillerde takarak dene. sonuç alamazsan anakart arızalıdır muhtemelen.

Guney86
20-08-2020, 08:51   |  #8  
OP Taze Üye
7 mesaj

Anakartı kasadan çıkartıp çalıştırdım normal şekilde kapandı. Tekrar kasaya taktım şu an bir sorun yok.