Bilgisayar Kendini Kapatır Gibi Oluyor

RoiDesidero
17-11-2018, 02:07   |  #1  
RoiDesidero avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Öncelikle durumdan kısaca ve öz olarak bahsedeyim hemen: İkinci el aldığım bir bilgisayarım var (İlk aldığımda oldukça iyi durumdaydı ve iyi fiyata almıştım.) Geçtiğimiz aylarda 1050Ti alıp eklemiştim ekran kartı yandığı için. Şu aralar daha doğrusu bir hafta önceye kadar bilgisayar arada sırada kendini restartlıyordu. Ben de biraz eskidiği için vs olmuştur deyip geçiştiriyordum.(Gelecek sene içinde büyük ihtimalle yeni bir pc alıcam o yüzden) Bu hafta 1-2 kere daha önce hiç görmediğim bir şekilde PC kendini kapatır gibi oldu. Onu da şöyle özetliyeyim; dün akşam Bf4 oynuyordum arkadaşımla sonra birden ekranım siyah oldu, 2-3 saniye sonra sinyal kesildi uyarısı belirdi ve bu sırada bilgisayarın fanlarından (Hangi fan emin değilim) ufak elektrikli ev süpürgesi şiddetinde ses çıktığını ve o denli hızlı döndüğünü fark ettim. Bilgisayarı ne power tuşundan ne de başka bir yerden kapatamayınca fişi çektim, sonra 10-15 saniye bekleyip geri taktım. Açtığımda hiçbir şey yokmuş gibi normal performansı ile çalışmaya devam ediyordu.

Bilgisayar parçaları konusunda uzman sayılmam ama ekran kartından kaynaklanacağını sanmıyorum ki zaten yeni bir ekran kartı. Güç kaynağı problemlerinde böyle bir durum olduğunu daha önce hiç görmedim duymadım ki diğer parçalara göre olabilecek şeylerin sayısı kısıtlı zaten o yüzden onu da eledim. Geriye Ram, İşlemci veya Anakart kaldı. 

Durumu daha önce yaşayan, duyan, bilen ve sorunun hangi parçada veya nerede olduğunu söyleyecek birisi var mı ?

PC:
i5-4440 3.10Ghz
8gb(4x2) Ddr3 1600Mhz 
MSI B85-G43
MSI Gaming 1050 Ti 4GB
1Tb 7200rpm Seagate + 240Gb SSD Sandisk 
W10 64bit

excel_mustafa
19-11-2018, 22:10   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,445 mesaj

yükteyken hwinfo ile sıcaklıkları kontrol et. aşırı ısınma varsa kasayı temizleyip macunları yenile.