Bilgisayar kendini yeniden başlatıyor

Mert Günok
20-11-2016, 17:38   |  #1  
Mert Günok avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 2
3 mesaj

Bilgisayarım anlamadığım bir sebepten dolayı kenidini sürekli yeniden başlaıyor. Virüs taramasını lisanslı Kaspersky'e yaptırdım bir sorun bulamadı. İnternetteki bu sorun hakkındaki her çözümü denedim onlar da çare etmedi. Bu yeniden başlatma Windows kendini kapatıyor sonra yine çalışmaya başlıyor şeklinde. Yani internet sayfaları geri yüklensin mi şeklinde cevaptan anlıyorum onu da. Bir de çok enteresandır hiç yeniden başlattığı bir ana denk gelmedim. Hep ne zaman ben bilgisayar başında değilsem bunu yapıyor ve internet sayfaları sorusunda zorla kapandığını anlıyorum. Bir diğer enteresan olay da nasıl anlatacağımı bilemesem de deniycem şimdi. Hani alt-tab yapar başka bir programa geçiş yaparız ya, çoğu zaman (yani bunu hiç yapmadığı zaman da oluyor) windows internet sayfasına ya da dosya gezgininde kendi başına alt-tab yapıyor. Başka bir program karşıma gelmiyor ama ona yazı yazmamı birkaç saniye o programda değilmişimcesine engelliyor sonra tekrar alt-tab yapıp o sayfada durmamı sağlıyor. Biliyorum biraz karışık ve saçma oldu ama gerçekten anlatmaya kelime bulamıyorum. Bunu da yazı yazamamakla değil de daha çok şöyle anlayabiliyorum; mesela internet tarayıcısının tepedeki bar kısmı bende siyah ama o programda iş yapmıyorken bar gri rengine dönüyor. İnternet sayfası açıkken de barın renk değiştirmesinden bu sorunu daha net anlayabiliyorum.

Anlaşılır olamadıysam tekrar kusura bakmayın. Yardımlarınızı bekliyorum

padisah
20-11-2016, 20:15   |  #2  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 178
2,190 mesaj
Alıntı: Mert Günok  
Bilgisayarım anlamadığım bir sebepten dolayı kenidini sürekli yeniden başlaıyor. Virüs taramasını lisanslı Kaspersky'e yaptırdım bir sorun bulamadı. İnternetteki bu sorun hakkındaki her çözümü denedim onlar da çare etmedi. Bu yeniden başlatma Windows kendini kapatıyor sonra yine çalışmaya başlıyor şeklinde. Yani internet sayfaları geri yüklensin mi şeklinde cevaptan anlıyorum onu da. Bir de çok enteresandır hiç yeniden başlattığı bir ana denk gelmedim. Hep ne zaman ben bilgisayar başında değilsem bunu yapıyor ve internet sayfaları sorusunda zorla kapandığını anlıyorum. Bir diğer enteresan olay da nasıl anlatacağımı bilemesem de deniycem şimdi. Hani alt-tab yapar başka bir programa geçiş yaparız ya, çoğu zaman (yani bunu hiç yapmadığı zaman da oluyor) windows internet sayfasına ya da dosya gezgininde kendi başına alt-tab yapıyor. Başka bir program karşıma gelmiyor ama ona yazı yazmamı birkaç saniye o programda değilmişimcesine engelliyor sonra tekrar alt-tab yapıp o sayfada durmamı sağlıyor. Biliyorum biraz karışık ve saçma oldu ama gerçekten anlatmaya kelime bulamıyorum. Bunu da yazı yazamamakla değil de daha çok şöyle anlayabiliyorum; mesela internet tarayıcısının tepedeki bar kısmı bende siyah ama o programda iş yapmıyorken bar gri rengine dönüyor. İnternet sayfası açıkken de barın renk değiştirmesinden bu sorunu daha net anlayabiliyorum.

Anlaşılır olamadıysam tekrar kusura bakmayın. Yardımlarınızı

Bilgisayarınızın kaç saattir çalıştığını görev yöneticisinden kontrol ederek yeniden başlayıp başlamadığından emin olabilir misiniz?
Belkide sadece internet tarayıcınız bir hata sonucu çöküyordur siz tekrar açtığınızda da eski sekmelerinizi kurtarmak isteyip istemediğinizi soruyordur. Birde hangi internet tarayıcıyı kullanıyorsunuz?

Alt-Tab sorunu dediğiniz arka planda çalışan bir programdan da kaynaklanıyor olabilir. Buna yol açabilecek şekilde arka planda çalışan bir programınız olmadığından ya da bu olay sırasında Kullanıcı Hesabı Denetimi'nin size bir soru sormadığından (Soru mevcut programın altında kalmış olabilir başlat çubuğundan size bir soru sorup sormadığını fark edebilirsiniz.) emin olun.
---
Ayrıca bilgisayarınızda zararlı yazılım olup olmadığına dair aşağıdaki programlar ile yazdığım işlemleri yapar mısınız?
Emsisoft Emergency Kit programını indirip çalıştırın ve güncelleştirmelere onay verin ardından "Tarama" başlığının altından "KENDİN TARA" seçeneğine tıklayın çıkan kutuda "Evet"e tıklayın ve ayarları aşağıdaki görüntüde olduğu gibi yapılandırıp bilgisayarınızda tarama yapın.
(Sizde sürücü bölümlerinin [C:\, D:\, E\ gibi] adedi daha fazla olabilir hiçbirini silmeyin hepsini taratın. Tek sürücünüz de olabilir.)

İleriye tıkladığınızda tarama başlayacaktır.
Taramanın sonucunda bulunan olduysa silin.

Ardından bilgisayarınızı Comodo Cleaning Essentials (CCE) ile "Full Scan"ı seçerek taratın bulunan olursa silin. (İndirirken 32 bit veya 64 bitden kullandığınız Windows'a uygun olanı seçin indirdiğiniz .zip dosyasını bir klasöre çıkartın.) Comodo Cleaning Essentials (CCE) güncelleştirme sonrası bilgisayarı yeniden başlatacaktır Windows açıldığında CCE'nin isteyeceği çalışma iznini verin.

NOT: Taramaları yapmadan önce programları güncelleştirmeyi unutmayın.

Taramaları ve zararlı bulunduysa temizleme işlemlerini yaptıktan sonra CCE'nin bulunduğu klasörden KillSwitch'i açın ve gösterdiği işlemler içerisinde koyu kırmızı ile işaretlenmiş (zararlı) veya gri olarak işaretlenmiş (bilinmeyen) olup olmadığını kontrol edin.

Son Düzenleme: padisah ~ 20 Kasım 2016 20:18
padisah bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Mert Günok
21-11-2016, 01:32   |  #3  
OP Taze Üye
3 mesaj

Öncelikle teşekkür ederim ilginize. Dediğiniz tarama işlemleri devam ediyor o yüzden sonuca daha henüz vakıf olamadım ama kafama da bir soru takıldı. EMISoft'un programı trojan bulduğunu iddia ederken aynı nesneyi Kaspersky'i ile taradığımda bunun için herhangi bir tehdit algılanmadı diyor. Acaba bu nasıl olabilir?

Edit 1: 18 dosya buldu bunlardan 2 tanesi trojan fakat 1 tanesini silemiyor

Edit 2: Comodo kesinlikle tarama yapmıyor. Bir de Comodo güncelleştirme yüklemek isterken Google Chrome hata veriyor

Edit 3: An itibariyle Windows çöktü. Ne sistem geri yüklemesi yapabiliyorum ne kendini onarıyor. Öyle kaldıkendi kendine

Son Düzenleme: Mert Günok ~ 21 Kasım 2016 12:23
Mert Günok bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
padisah
21-11-2016, 12:35   |  #4  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Öncelikle teşekkür ederim ilginize. Dediğiniz tarama işlemleri devam ediyor o yüzden sonuca daha henüz vakıf olamadım ama kafama da bir soru takıldı. EMISoft'un programı trojan bulduğunu iddia ederken aynı nesneyi Kaspersky'i ile taradığımda bunun için herhangi bir tehdit algılanmadı diyor. Acaba bu nasıl olabilir?

Edit 1: 18 dosya buldu bunlardan 2 tanesi trojan fakat 1 tanesini silemiyor

Edit 2: Comodo kesinlikle tarama yapmıyor. Bir de Comodo güncelleştirme yüklemek isterken Google Chrome hata

Emsisoft'un trojan olarak tanımladığı nesneyi Kaspesky tanımıyor olabilir bundan dolayı temiz diyordur veya Emsisoft hatalı tespitte bulunmuş olabilir. İlgili nesneyi https://www.virustotal.com/ adresine yükleyip tarama sonucunu paylaşabilir misiniz?

Silemediği zararlıyıda VT (Virus Total)'de taratıp sonucunu paylaşır mısınız?

Chrome yerine Firefox (varsayılan olarak ayarlayın) kullanabilir misiniz?

Comodo yerine HitmanPro ve Malwarebytes Antimalware ile aşağıda yazdığım şekilde tarama yapar mısınız?

HitmanPro'yu indirip çalıştırın "İleri" butonunun yanındaki aşağıya bakan ok'a tıklayın ve "Varsayılan tarama (önerilen)"e tıklayın.
Lisans anlaşmasını kabul ettikten sonra aktifleşen "İleri"ye tıklayın.
"Hayır, bu bilgisayarı sadece bir defa taratmak istiyorum" seçeneğini işaretledikten sonra isteğinize bağlı olarak e-posta bildirimi almak isteyip istemediğinize dair olan tiki kaldırın veya işaretli bırakın. E-posta adresi girmeden "İleri"ye tıklayarak taramayı başlatın.

Tarama tamamlandığında tespit edilen olursa tespit edilenleri silmek/temizlemek için "İleri"ye tıklayın HitmanPro sizden deneme sürümünü etkinleştirmenizi isterse e-posta adresi girerek deneme sürümünü etkinleştirin ve temizliği tamamlayın.

Malwarebytes Antimalware'yi indirip çalıştırın. Kurulumu tamamamladıktan sonra deneme sürümünü etkinleştirin.
Programın güncelleştirmeleri yüklemesini bekleyin. Programın ayarlarını aşağıdaki görüntüde olduğu gibi yapılandırın ve  "SCAN" bölümüne giderek önce "Yıldırım Taraması" yapın ve bulunan olursa temizleyin.

Ardından "Özel Tarama"yı seçin ve ayarları aşağıdaki görüntüde olduğu gibi yapıp "Scan Now"a basarak taramayı başlatın. Tarama  sonucunda bulunan olursa silin. (Sizde sürücü bölümlerinin [C:\, D:\, E\ gibi] adedi daha fazla olabilir hiçbirini silmeyin hepsini taratın. Tek sürücünüz de olabilir.)

Son Düzenleme: padisah ~ 21 Kasım 2016 12:49
padisah
21-11-2016, 12:56   |  #5  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Edit 3: An itibariyle Windows çöktü. Ne sistem geri yüklemesi yapabiliyorum ne kendini onarıyor. Öyle kaldıkendi
Aşağıdaki bağlantıda anlatıldığı şekilde onarma yapmayı deneyebilirsiniz.
Eğer önemli dosyalarınız varsa harici bir diske yedeklemenizi öneririm veri kaybı yaşayabilirsiniz! (Windows'a ulaşamıyorsanız yedeklemeyi canlı [kurulumsuz] çalışabilen bir linux dağıtımı ile harici bir disk'e yapabilirsiniz. Örneğin Linux Mint ile bunu yapabilirsiniz.)

http://10.enpedi.com/2015/08/win ... rma-nedir-nasl.html

Son Düzenleme: padisah ~ 21 Kasım 2016 12:57
zazaca
21-11-2016, 14:59   |  #6  
zazaca avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 23
563 mesaj

kolay gelsin birde olay günlüğe bakın ordaki hata kodunu yazarsanız pc neden reset atığını daha rahat cüzebilirz gibi geliyor bana

zazaca bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
Mert Günok
21-11-2016, 21:01   |  #7  
OP Taze Üye
3 mesaj

Çok teşekkür ederim. Attığınız linkte 6. fotoğrafı daha göremedim 5. fotoğraftasa yaklaşık 3-4 saattir duruyor. Onarımlar deneniyor yazıyor. Bekliyorum hala. İçindeki bir kaç dosyayı kurtarma şansım var mı gerçekten çok öenmliler de?

Mert Günok bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
padisah
21-11-2016, 22:37   |  #8  
padisah avatarı
Yıllanmış Üye
2,190 mesaj
Çok teşekkür ederim. Attığınız linkte 6. fotoğrafı daha göremedim 5. fotoğraftasa yaklaşık 3-4 saattir duruyor. Onarımlar deneniyor yazıyor. Bekliyorum hala. İçindeki bir kaç dosyayı kurtarma şansım var mı gerçekten çok öenmliler de?

Eğer dosyalar diskten silinmediyse kurtarmanız mümkün. Onarma işlemi başarılı olamazsa bilgisayarınızı Linux Mint (usb/dvd üzerinden çalışabilen başka bir dağtımda olabilir) ile başlattıktan sonra dosyalarınızı mesela bir flash diske kopyalayarak kurtarabilirsiniz.