Bilgisayar Labaratuvarında Problem...

faruks
10-05-2006, 21:55   |  #1  
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
10 mesaj

Benim kullandığım laboratuvarda 20 tane bilgisayar var... Ve bu bilgisayarlar meb in sağldığı adsl parolası ile internet bağlanıyor.. Ama ben speed test yaptırdığımda 512lik bağlantı hızı 112 gözüküyor.. neyse telekomu arayırum böyleyken böyle diyorum adam bilgisayara virüz bulaşmaştır diyor... ana bilgisayı tek bağlıyorum... yine yavaş... ama şuvarana bilgisayar bağlıyken ping attım bi dalgalnma yoktu diğre bilgisayrlarıda bağladığında ping i tekrar attığımda dalgalnma meydana geldi... Şunu bana açıklayacak bi insan evladı varmı ya... yada bi bilgisayar bu bağlantı hızını engelleyorsa bunu tespit edebileceğim bi program falan varmı...

Caner Güral
11-05-2006, 01:22   |  #2  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

TT'un kişisel kullanımdaki eşi benzeri bulunmayan hizmeti hepimizin dilleride.Kaldi ki bunu birde bedava verince olay nasıl olur.O hızın tam çıkması yani 512 Kbit çıkması imkansız.Dalgalanma derken tam olarak ne söylemek istediğiniz anlayamadım ama size okulumuızdaki internet bağlantısından bahsedebilirim.Lise 3. sınıf bilgisayar (yazılım) bölümü öğrencisiyim.512 Kbit lik bağlantı ile tam 50 bilgisayar internet kullanıyor.Her zaman 50sininde girmesi olanaksız ama tek başına bir bilgisayar bile girdiğini gördüm o bile hiçbir zaman 512kbit hızına erişemedi.Yani bizim evlerde para vererek bile ulaşamadığımız hizmet kalitesine sosyal kurumlarda bedava yoldan ulaşmak imkansız.Virüs vardır sözleri telefonla yardımda size söyleyebileceği en basit çözüm yolu.Oturup saatlerce sizinle beraber sorunu çözebilecek kadar yeterli elemanları da yok.Onun için bu hız konusu dediğim gibi hizmet kalitesinden veya bu virüslerden olabilir.Bir sürü sebebi olabilir şudur demek şu sorunuzla biraz zor...

Herkese iyi çalışmalar dilerim...

dervisahmet
11-05-2006, 08:10   |  #3  
Üye
84 mesaj

selam, ben de bir bilgisayar öğretmeniyim.Telokomu nasıl bir sorun için ararsan ara tek verecekleri cevap virüs var demek oluyor. Bunu standart bir cevap haline getirmişler.Banada aynısını demişlerdi.Ağdaki tüm bilgisayarları söktüm, tek bir bilgisayarı sıfırdan kurup internete bağlandım sonuç yine aynıydı.Senin sorunun Türkiye genelindeki tüm okullarda var.Boşuna çözmeye uğraşma bağlantı ççoook yavaş.Sebebi okulların bağlandığı portlar MEB in kontrolüne verilmiş. Filtre falan olayları , sonuçta böyle olmuş.

faruks
11-05-2006, 23:24   |  #4  
OP Taze Üye
10 mesaj

Eyvallah Beyler aynen dediğiniz gibi... Yok telekomdaki adam çok israrcı olunca insan bazen kendinden şüpheleniyor acaba ben bi yerde yanlışmı yapıyorum diye.. dervisahmet ben bu camiada daha yeniyim o açıdan öğrenecez yavaş yavaş kimlerle nasıl muhattap olmamız gerektiğini...farukssss

ferrarili adam
11-05-2006, 23:34   |  #5  
Yıllanmış Üye
457 mesaj

canim TürkiyemKahkaha

Banned
11-05-2006, 23:49   |  #6  
Banlandı
1,148 mesaj

arkadaşlar başımdan geçen bir olayı anlatayım...
internete başvuru yaptım ve telekomdan gelip modemi kurdular...
modem ethernet ve benim sürekli internet bağlantım kesiliyordu...
aradığım zaman hep aynı şeyler başta tel numaranız her defasında tekrar ediliyor ...ve böylece daha fazla fatura yazıyor...virüs ... siplitır...falan filan ...
yaklaşık 4-5 ay böyle kullandım ...en sonunda işi bilen biri çıktı karşıma
ve bana modem in yanlış bağlandığını söyledi...ben ethernet modem le çevirmeli bağlanıyormuşum ...sonra sırayla tarif etti
atm ile bağlantı kurulması gerekiyormuş....
ve o günden beri rahat rahat bağlantı kesilmeden internete giriyorum...
güya işi biliyorlar...
saygılar...

Caner Güral
13-05-2006, 21:38   |  #7  
Yıllanmış Üye
663 mesaj

Aslında yine de suçlamamak lazım.Ben TT'da staj yaparken bazen bizim bulunduğumuz bölüme de abonelerden telefonlar geliyordu.E haliyle tlefondan ne kadar anlatabilirsiniz ki derdinizi.Onun için oradaki insanlara da hak vermek lazım.Sizi tanımıyorlar, bilgisayar kullanımınızdaki seviyeden haberleri yok, sorunun ne olduğunu tam anlatıp anlatamadığınız da mağlum, vs. vs...Ama bu MEB 'nın port kontrolü olayı doğru.O portlardan hiçbir şekilde  yasak sitelere giremiyorsunuz.Ne diyelim inşallah bir gün okullarda da ADSL gibi ADSL olur da benim gibi lise öğrencileri de işlerini rahatlıkla yapabilirler....

Herkese iyi çalışmalar dilerim...

TuncaBozkurt
13-05-2006, 22:20   |  #8  
Yıllanmış Üye
4,805 mesaj

ücretsiz ya onun içindirKahkaha