Bilgisayar sadece yatay konumda çalışıyor

samuraiksk
24-11-2016, 20:46   |  #1  
OP Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
40 mesaj

herkeze merhabalar sistemim

amd phenom ıı x4 945 

4gb ddr2 800mhz ram

asus m2a vm anakart

gtx 650ti ekran kartı

dual core işlemcimi upgrade edip anakartımın desteklediği en üst işlemciyi aldım ve bilgisayara taktım

fakat bilgisayar dik konumda iken açılıyor 1-2dk içinde donuyordu ve reset atsam dahi ekrana görüntü gelmiyordu 4 5 kez kapatıp açmam gerekiyordu fakat yatay konuma getirdim bu sefer 3 4 saat açık kalıyor fakat arada donuyor masayı sarsınca donuyor ve işin garibi donunca res atıyorum açılıyor dik konumdaki gibi 4 5 kez kapatıp açmama gerek kalmıyor.Dual core işlemcimde bu sorun yoktu onu takıp denediğimde ise dik konumda bilgisayar açılmadı 4 5 kez kapatıp açmama rağmen ve bende phenomu taktım yatay konumda çalışıyor biraz sarsılınca donma yapabiliyor.Birde dikkatimi çekti phenomu aldığımda altındaki pinlere macun değmişti peçete yardımıyla sildim taktım ama 3 5 parça ufak parçalar halinde yine üzerinde kaldı.Buda anakart soketindeki pin yuvasının içine bulaşmış olabilirmi benim tahminim bu fakat nasıl temizleyeceğim hakkında pek bilgim yok.Sizinde çözümlerinizi bekliyorum şimdiden teşekkürler fazla kafa ütülemiş isem affola.

Son Düzenleme: samuraiksk ~ 24 Kasım 2016 20:48 Neden:
Ümit Yasin TAŞMAZ
25-11-2016, 08:59   |  #2  
Ümit Yasin TAŞMAZ avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 18
207 mesaj

Selam anakartın amd sen nasıl intel takabiliyorsun? bu 1.

2. kablolarının tam takıldığından emin ol. elinle soketleri anakrt üzerindekileri yerlerine tam oturt. 

3. ekran kartın var ise  çıkar tekrar dene. Anakartın üzerinde x1250 ekran kartı mevcut.

4. fan dengesiz olabilir -ısınmadan kaynaklı olması muhtemeldir bu donmaların. Donduktan sonra CPU sıcaklığı mutlaka kontrol edilmelidir. İşlemci termal macunu sıvama - incecik sürmen gerekir. 

Bunları kontrol edip haber verirmisin?

samuraiksk
25-11-2016, 10:47   |  #3  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Hocam kasayi kac kez sokup taktim bilesenleriyle birlikte hocam birde bu sorunun isinmadan oldugunu sanmiyorum islemcim full yukte 45 dereceye gelmiyor intel derkende intel deil amd dual core vardi ismini hatirlayamadigim icin direk dual core yazdim birde minimum sekilde uzay montajini deniyecegim dediklerinizide uygulayacagim fakat birde pc calisiyor fakat ekrana goruntu gelmiyor hatasi bas gosterdi pcyi acamiyorum yorumunuz icinde tesekkurler. bu arada unutmadan psum 500w xilence 12cm fanli

Son Düzenleme: samuraiksk ~ 25 Kasım 2016 11:23
samuraiksk
25-11-2016, 14:06   |  #4  
OP Yeni Üye
40 mesaj

Hocam sorunu buldum fakat cok garip uzay montajda islemciyi ve anakarti bulasan macunlardan arindirdim fakat islemci fani  islemcinin ustunden kaldirinca pc aciliyor f1 ekrani geliyor guc kablosunu cikarmiyorum sadece islemcinin ustunden fani kaldiriyorum calisiyor 4 pin ve 3 pin olmak uzere 2 fan denedim sonuc ayni yardimlarinizi bekliyorum

Badsmokin
27-11-2016, 21:35   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
368 mesaj

biosu resetleyip tekrar güncellemeyi deneyebilirsin

samuraiksk
29-11-2016, 19:18   |  #6  
OP Yeni Üye
40 mesaj

hocam internet sıkıntılarım yüzünden giremiyordum sorun hala devam ediyor defalarca biosu sıfırladım.