Bilgisayar sürekli kitleniyor

MustafaÖzçelik
05-01-2021, 14:01   |  #1  
MustafaÖzçelik avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Arkadaşlar, iyi günler. Bilgisayarımda 8*2 RAM mevcuttu. Bir abimiz 4 GB RAM sipariş etti, kendi PC'sinde bazı sebeplerden dolayı çalışmayınca benim bilgisayarımda denemeyi teklif etti. Ben de bunun bir sorun teşkil etmeyeceğini düşünüp bilgisayarıma taktım. Çalıştı, her şey normaldi. Sonra kendi RAM'lerimi taktım. PC yakalaşık 20-30 dk.da bir donmaya ve hiçbir tuşu çalışmamaya başladı, ekranda görüntü var ama hiçbir komuta cevap vermiyordu. Sadece Power tuşuna basılı tutup kapatabiliyordum. Sürekli böyle yapıyordu. Bir abim PC'nin BIOS ayarlarını sıfırlayıp önce bir 8 RAM'i takıp bir süre çalıştırmamı, sonra da 2. RAM'i takıp bir süre çalıştırmamı söyledi. İki şekilde de yaptım, sorun olmadan çalıştı ya da uzun süre takılı bırakmadığım için sorun çıkarmadığını düşünmüş olabilirim. Daha sonra 2 RAM'i taktım, bu sefer 2-3 günde bir donmaya, aynı sorunu yaşamaya başladım. Sizlerin güzel fikirlerine ihtiyacım var. Sizce sebebi nedir? Böyle bir sorun yaşayan var mı?

excel_mustafa
05-01-2021, 15:09   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,445 mesaj

ramların slota giren bakır uçlarını silgiyle dikkatlice sil. ramları söküp takarken ram statik elektrik aldıysa bozulmuş olabilir memtest64 ile testten geçir