Bilgisayar ve internet zekáyı geliştiriyor

Sefa Adak
18-11-2007, 17:51   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,824 mesaj

Bilgisayar kullanımının ve internet orttamının zekayı geliştirdiği ortaya çıktı.

ÇOCUKLARI saatlerce bilgisayar başından ayrılmadığı için ne yapacağını bilemeyen, internette harcanan zamana üzülen, "Bu çocuklar aptal olacak" diye dertlenen annne-babaların boşuna kaygılandığı anlaşıldı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan araştırmalar, 50’lerle kıyaslandığında bugünkü nesillerin çok daha zeki, çok daha kendine güvenli, çok daha sorun çözücü olduğunu ortaya koyuyor. Bunun en temel sebebi ise bilgisayarın ve internetin gündelik hayatımızın bir parçası olması. TUBİTAK tarafından yayımlanan Bilim ve Teknik Dergisi’nde yer alan "Nasıl etkileniyoruz?" başlıklı makaleye göre, zeká testlerinde ortalama puanların yükselmesinin sebeplerinden biri televizyonun evlere girmesi ise, bir diğeri de, düzenli olarak bilgisayar oyunu oynamak. Öyle ki, New York’taki Beth-Israel Tıp Merkezi İleri Tıp Teknolojileri Enstitüsü Başkanı Dr. James Rosser’in yaptığı bir araştırma, haftada üç saatten fazla bilgisayar oyunu oynayan cerrahların, diğer cerrahlara oranla yüzde 37 daha az hata yaptığını gösteriyor.

Alıntıdır..

XxXDaRKoXxX
18-11-2007, 20:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
3,720 mesaj
Sefa Adak
Bilgisayar kullanımının ve internet orttamının zekayı geliştirdiği ortaya çıktı.

ÇOCUKLARI saatlerce bilgisayar başından ayrılmadığı için ne yapacağını bilemeyen, internette harcanan zamana üzülen, "Bu çocuklar aptal olacak" diye dertlenen annne-babaların boşuna kaygılandığı anlaşıldı.

Dünyanın çeşitli ülkelerinde yapılan araştırmalar, 50’lerle kıyaslandığında bugünkü nesillerin çok daha zeki, çok daha kendine güvenli, çok daha sorun çözücü olduğunu ortaya koyuyor. Bunun en temel sebebi ise bilgisayarın ve internetin gündelik hayatımızın bir parçası olması. TUBİTAK tarafından yayımlanan Bilim ve Teknik Dergisi’nde yer alan "Nasıl etkileniyoruz?" başlıklı makaleye göre, zeká testlerinde ortalama puanların yükselmesinin sebeplerinden biri televizyonun evlere girmesi ise, bir diğeri de, düzenli olarak bilgisayar oyunu oynamak. Öyle ki, New York’taki Beth-Israel Tıp Merkezi İleri Tıp Teknolojileri Enstitüsü Başkanı Dr. James Rosser’in yaptığı bir araştırma, haftada üç saatten fazla bilgisayar oyunu oynayan cerrahların, diğer cerrahlara oranla yüzde 37 daha az hata yaptığını gösteriyor.

Alıntıdır..

daha çok mu PC başına geçsemEmin değilEmin değilEmin değilEmin değilEmin değilEmin değilEmin değilGözünü devirmişGözünü devirmişGözünü devirmişGözünü devirmişGözünü devirmiş

Aklımda birşey var sorcam ama forumdan atılırım diye korkuyoSinsiSinsiSinsiSinsiSinsiSinsiSinsi

swordmaster_65
18-11-2007, 20:50   |  #3  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

offff süper bi olaymıs bu bu yazıyı anneme okutmam lazımm:):)
XxXDaRKoXxX senin soru ne yavv bakk merakk ettim:):)

Sefa Adak
18-11-2007, 21:31   |  #4  
OP Yıllanmış Üye
1,824 mesaj
daha çok mu PC başına geçsemEmin değilEmin değilEmin değilEmin değilEmin değilEmin değilEmin değilGözünü devirmişGözünü devirmişGözünü devirmişGözünü devirmişGözünü devirmiş

Aklımda birşey var sorcam ama forumdan atılırım diye korkuyoSinsiSinsiSinsiSinsiSinsiSinsiSinsi

Ben de o yüzden koydum bu yazıyı.Anne babalar "aptal olucaksın" dediklerinde bu yazıyı gösterirsiniz diye..

Bu sorucağın şeyi ben de merak ettim yaa..SoruOnay

swordmaster_65
18-11-2007, 21:59   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,176 mesaj

evet evet kulamıza söyle kimse duymasın aramızda bakKahkahaKahkahaKahkaha

merve06
19-11-2007, 02:13   |  #6  
Yıllanmış Üye
114 mesaj

bu daha çok pc ve internette neler yaptığınıza bağlı
çünkü tam tersine gerizeka da yapabilir

ceryan67
19-11-2007, 02:36   |  #7  
Yıllanmış Üye
527 mesaj
merve06
bu daha çok pc ve internette neler yaptığınıza bağlı
çünkü tam tersine gerizeka da
Evet neler  yapıldığına bağlı, devamlı oyun oynayan bir çocuğun kendisine pek yararı olmaz ama oyunun yanında araştırma alışkanlığı kazandıysa ki bu da interneti olumlu kullanmayı gerektiriyor, faydalı olacaktır.

theironman
19-11-2007, 06:55   |  #8  
theironman avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 63
8,347 mesaj

fındığın da insana çok iyi geldiğini söylediler satışları arttırmak için, ne me lazım paye vermemek lazım bu araştırmalara, kimin için çalıştıkları belli değil.

XxXDaRKoXxX
19-11-2007, 20:30   |  #9  
Yıllanmış Üye
3,720 mesaj
Sefa Adak

Ben de o yüzden koydum bu yazıyı.Anne babalar "aptal olucaksın" dediklerinde bu yazıyı gösterirsiniz diye..

Bu sorucağın şeyi ben de merak ettim yaa..SoruOnay

"Ayıp la ayıp terbiye mi bozmmayın?"

Dersem sorcağım soru için ne düşünürsün

crixallis31
20-11-2007, 02:28   |  #10  
Yıllanmış Üye
596 mesaj

Arkadaş bilim teknik dergisinde okuduğundan yazmış sanırsam orada geçen bir başka şeyde bir kuşak öncesine göre IQ'muz 25 puan daha fazla artık ne kadar güvenilir çünkü çok fazla değişken var...

Sefa Adak
20-11-2007, 13:58   |  #11  
OP Yıllanmış Üye
1,824 mesaj
XxXDaRKoXxX
Sefa Adak

Bu sorucağın şeyi ben de merak ettim yaa..Soru

"Ayıp la ayıp terbiye mi bozmmayın?"

Dersem sorcağım soru için ne düşünürsü

SoruSoruOha!Oha!

Arkadaş bilim teknik dergisinde okuduğundan yazmış sanırsam
Yok.Bir sitede gördüm ve sizinle paylaştım.Oha!