Bilgisayar ve Sağlığınız

PoWeRdArK
08-05-2006, 11:48   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
108 mesaj

Arkadaşlar iki üç gündür telekom'daki kesinti sırasında farkettim ki sanki internet kabloları değil benim atardamarlarım kopmuş.. yani internet gidince fark ettim ki hayatımın büyük bölümü gitti.. !  yani günün 20 saatini bilgisayar başında ve diğer kısmını uyuyarak geçiren biri olarak uzun zaman sonra ilk defa dışarı çıktım çünkü internetim yoktu  sonra da bilgisayarın sağlığım açısından gitgide kötü etkileri olduğunu farkettim ve benden daha genç arkadaşlar için öneriler yazmaya karar verdim ( ne kadar haddime düşmese de )

1. bilgisayarınızı kendinizden en az 30 cm uzağa koyun ( gözler için )
2. mutlaka çok iyi bir koltuk veya sandalye seçin ( beliniz için )
3. bilgisayara direkt bakın bilgisayar masanın sağında veya solunda olmasın (boyun ve konsantrasyon için çok önemli)
4. saat başı mola verin özellikle oyun oynarken..
5. yürüş yapmayı ihmal etmeyin.. ( göbek sorunu için )
6. kızarkadaşınız ve normal arkadaşlarınızı bilgisayar yüzünden aramamazlık etmeyin ben ettim şimdi sadece bilgisayarımla beraber
yaşıyorum   ama mutsuz da değilim   
7. mouse'unuzu ve klavyenizi en rahat kullancağınız şekilde yerleştirin
( kollarınız ve bilekleriniz için )
8. sizi ele geçirmesine izin vermeyin   

ozzo
08-05-2006, 15:14   |  #2  
Yeni Üye
44 mesaj

Arkadaşlar size kendi denegimi bir yeşi yazmak istiyorum
Ben elektronigi severim ve bir gün bir radyo ile pc yi çok yakın yanyana kodum ve klavyeye her bastıgımda radrodan tık tık sesleri duydum demek pc den hala insan saglıgını tehlikeye sokacak kadar sinyaller alınıyor.
Benim gözlerim arasında 1,5 derece fark var ve size şunu söyleyim pc başından kallınca 5 metre önümdeki arabanın plakasını okuyamıyorum.Siz siz olun herşeyin azı karar fazlası zarar sözünü dinleyin

R02I4I5X
08-05-2006, 15:32   |  #3  
Yıllanmış Üye
350 mesaj

evet 2 arkadaşta çok haklı.

Bende de görme sorunu oluştu.PC yüzünden.Hiçbirşey okuyamıyorum.Okuduklarımda ya yanlış okuyorum yada harf yutuyorum.

24saatin büyük çoğunluğu monitor karşısında.Kendi kendimizi bitirdik.

Kalem yerine klavye arıyoruz bişey yazacağımız zaman.

Durum vahim ama boşverin bilgisayarsız bir dünyada gözlerim görse ne olur görmese ne olur.

FOREVER BİLGİSAYAR/İNTERNET/GAMEZ/SOFTWARE

Gülümseme

ferrarili adam
09-05-2006, 17:08   |  #4  
Yıllanmış Üye
457 mesaj

ben şahsen 45 dk oyun oynuyorum pc de sıkıntıdan patlıyorum.yani açmıyor
biraz internet müzik sonra kapat gitsin

PoWeRdArK
09-05-2006, 17:42   |  #5  
OP Yıllanmış Üye
108 mesaj
cococu
evet 2 arkadaşta çok haklı.

Bende de görme sorunu oluştu.PC yüzünden.Hiçbirşey okuyamıyorum.Okuduklarımda ya yanlış okuyorum yada harf yutuyorum.

24saatin büyük çoğunluğu monitor karşısında.Kendi kendimizi bitirdik.

Kalem yerine klavye arıyoruz bişey yazacağımız zaman.

Durum vahim ama boşverin bilgisayarsız bir dünyada gözlerim görse ne olur görmese ne olur.

FOREVER BİLGİSAYAR/İNTERNET/GAMEZ/SOFTWARE

Gülümseme

haklısında pcsız yasamı dusunemıyorum

ufuks
10-05-2006, 11:32   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 6
3,430 mesaj

Gözsaglıgınız için ekran yenileme sıklığını olabildignce fazla yapın.Crt monitörler az da olsa radyasyon yayar.30 cm uzaga koyun.1-1.5 saate bir kalkın gezin evin içinde.