BİLGİSAYARA FORMAT ATMADAN VİRÜSLERİ TEMİZLEMEK..

piRe_
26-09-2008, 02:59   |  #1  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2007

BİLGİSAYARA FORMAT ATMADAN VİRÜSLERİ TEMİZLEMEK

Bilgisayarınıza zararlı bir yazılım bulaştı ve silemiyorsunuz C:\resycled\boot.com geçerli bir Win32 uygulaması değil… gibi uyarı alıyorsunuz veya Trojan, malware, spy, activexdebugger32, amvo, kavo, ckvo vb. zararlılarla başınız derde girdi. Değişik forumlarda farklı farklı çözümler okudunuz fakat sonuç alamadınız. O halde dikkatli okuyun;

Bunlardan kurtulmanın iki yolu var ancak 2.yol biraz daha zahmetli ve uzun, bir o kadar da sinir bozucu. Çünkü 2. yolda CD den çalışan bir sistemle Bilgisayarımızı başlatmamız gerekiyor. Bu yüzden biz aşağıdaki yöntemi uygulayacağız. Gerekli olan yazılımlar.


Yukarıdaki yazılımları internetten temin ettikten sonra,  1. 2. ve 3. sıradaki programları Bilgisayarımıza yüklüyor ve güncelliyoruz. Bu işlemler esnasında Bilgisayarımızı asla resetlemiyoruz aksi halde sil baştan yaparsınız. Bu ve benzeri zararlı yazılımlar değişik yerlere farklı isimlerde dosyalar yerleştirdiklerinden, yerlerine ve isimlerine değinmeyeceğim. Sadece bunları nasıl sileceğinizin temel mantığını anlatacağım.

Şimdi ön hazırlığımızı yapalım;
İlk olarak Araçlar> Klasör Seçenekleri> Görünüm menüsüne gelip alttaki ''Varsayılanı Yükle'' butonuna basıyoruz. Hemen ardından ''Gizli dosya ve klasörleri göster''i işaretledikten sonra bar çubuğunu aşağı kaydırıp ''Korunan işletim sistemi dosyalarını gizle (önerilen)'' işaretini kaldırıyoruz ve tamam diyoruz. Başlat> Çalıştır'a msconfig yazıp enter'lıyoruz. Genel sekmesinden ortadaki Tanımlama Başlangıcını işaretleyip Tamam diyor ve yeniden başlatıyoruz. Bilgisayar açılırken ilk yazıları gördüğünüz anda F8 tuşuna sık aralıklarla basarak güvenli mod seçim ekranından ''Komut istemiyle Güvenli Mod''sekmesini işaretleyerek Bilgisayarı başlatıyor ve çıkan uyarıya evet deyip geçiyoruz. Karşımıza siyah Ms-Dos ekranı gelmiş olması lazım. Buraya kesinlikle Explorer yazıp enter'lamıyoruz. Mümkün mertebe Explorer.exe yi çalıştırmaktan kaçınıyoruz.

Çünkü bazı zararlılar bu dosyaya kendini enjekte etmiş olabileceğinden silmemize engel oluşturacaktır. Şayet böyle bir durumla karşılaşır ve aksi gibi winlogon.exe ye de enjekte olmuş bir zararlı tespit ederseniz, o zaman yukarıda yazdığım gibi CD den çalışan bir sistemle Bilgisayarı açıp, adını önceden tesbit ettiğiniz zararlıyı bulunduğu yerden silebilirsiniz. Şimdi kaldığımız yerden devam edelim…

Ctrl+Alt+Del tuşlarına basarak görev yöneticisini açıyoruz. Burayı iyi kavrayın çünkü tüm işlemlerimizi buradan yapacağız. Dosya bölümünden ''yeni görev çalıştır dedikten sonra ''Gözat'a tıklayıp açılan pencereden alttaki Dosya türü: programlar yazan yeri Tüm dosyalar olarak değiştiriyoruz. Bu arada açılan pencereleri ekranın bir tarafında toplamaya çalışın aksi halde zorlanırsınız. Tüm dosyalar olarak seçtikten sonra Konum yazan yerden yada soldan, C:\Program Files'e giriyoruz. (göz at ekranını iptal butonunun hemen altından tutup çekerek büyütebilirsiniz.)

Buraya kadar her şey tamamsa ihtiyacımız olan programları artık çalıştırabiliriz. Yalnız bu şekilde çalıştıracağımız programın .exe sini seçerek ''aç'' diyeceğiz. Bu sayede normal Explorer penceresini kullanıyormuş gibi HDD içerisinde dolaşacağız.

Gelelim zararlıları tespit edip silmeye;
İlk önce HijackThis'i çalıştırıyoruz. Main menü den ''Do a system scan only'' yapıyor ve sol alttaki ''Save log''a basıp kaydediyoruz. Faydası olmayacağı için şimdilik burada hiçbir işlem yapmıyoruz. Daha sonra karşılaştırma yapacağız.

Şimdi Helios Lite çalıştırıp ''Scan Type'' menüsünden ''Hidden Files''i seçerek Scan yapıyoruz. Bu arada kağıt ve kaleminizi hazırlayın, karşımıza çıkacak olan kırmızı renkli tavşanların isimlerini not alacağız. Yazdık mı.? Devam…

Ardından Startup Control Panel'i çalıştırın ve not aldığınız isimlerden olanları bulun ve işaretleyin. Büyük ihtimalle ona saldıracağız. Denemek için isminin üzerine bir kez tıklayın mavi renk aldığında yukarıdan ''Delete''ye basın sonra ''Refresh'' yapın. Sildiğiniz halde geri geliyorsa hedef doğrudur.

Bu dokümanı C:\resycled\boot.com ve autorun.inf için hazırladım. Fakat diğer zararlılar için de aynı yöntemi uygulayabilirsiniz. Görev yöneticisinden tanıdığınız bazı zararlı uygulamaları sonlandırabilirsiniz ancak, bu konuda hedef olarak belirlediğimiz zararlıyı görev yöneticisinde göremeyeceğiniz gibi değişik antilerle silseniz dahi yine C:\, D:\, E:\ gibi sürücülere kendini kopyalayacaktır.

Sırada Trojan Remover var. Nokta vuruşu en son yapacağız düşmanımızı biraz yormamız lazım, önce dallarını budayalım. Programı çalıştırıyoruz ve ''Scan'' yaptırıyoruz. bir şeyler bulduğunda önümüze gelen seçim ekranından 2. sıradakini işaretleyip devam ediyoruz. Her uyarı için aynı işlemi yapıyor ve bitiriyoruz. Emin olmak için  ikinci kez scan yapıyoruz. Bazılarını silemediğini göreceksiniz. Bu arada tekrar hatırlatıyorum, Bilgisayarı asla resetlemiyoruz. Notlarımızı almayı da ihmal etmiyoruz.

RunScanner'i Expert Mode de çalıştırarak ortadaki ''Scan Computer'' butonuna tıklıyoruz. Malware hunting deki Unrated başlığında bulunan Fitler bölümünden ''files not found''u seçiyoruz. Ekranda gördüğümüz tüm kırmızı renkteki bileşenlerin solundaki kutucuğu çift tıklayarak yada aralık çubuğu yardımıyla işaretliyoruz. Bunu diğer menüler içinde tekrarlıyoruz. Daha sonra ''item fixer''e geçip kırmızı renkte yazan ''fix selected items''e tıklayarak işaretlediklerimizi siliyoruz. Geldik önemli anlara… Şimdi yine aynı işlemleri bu sefer filter kısmından ''All Files'i seçerek daha önce not aldığımız zararlı isimlerini gözden geçiriyoruz. Bulduklarımızı tekrar işaretleyerek (diğer taraflara da bakmayı unutmuyoruz.) yine fix’liyoruz. Şayet menüler arasındaki kontrollerimizde not aldığımız isimler varsa ve işaretleme imkanımız yoksa, o ismin üzerine sağ tıklayarak ''Delete file at next reboot'' seçip bir sonraki resette dosyanın silinmesini sağlıyoruz. ''Malware hunting'' ve ''Extra Stuff''da bulunan tüm başlıklar içinde Aynı işlemler geçerli. Diğer başlıklarla Reboot computer ve start Explorer butonlarına dokunmuyoruz. Uf yazması uygulamasından zormuş yav, paket yarı oldu.Zonk

Eh epey yol aldık. Sıkılan olduysa devam etmesin. Yakınlarda bir yerde teknik servis gibi görünen çakallar hazır pusuda bekliyordur zaten. Götürürsün oraya hiç uğraşmaz bir güzel çakarlar formatı, onu da yarım yamalak yapar sonra forumda başlarsın başlık açmaya. Üstüne üstlük birde paranla rezil olursun. İyisi mi devam et hem bir şeyler kap hem de işini gör. Neyse uzatmayayım… Biraz dokundurduk kusura kalmayın, lafım bu işi hakkıyla yapanlara değildi, onlar kendini biliyor.

Sıra Malwarebytes'Anti-Malware de; dil ayarlarından Türkçe'yi seçip tam tarama yaparak tespit ettiklerini siliyoruz. Bilgisayarı kapatmamızı isteyecek hayır diyerek devam ediyoruz. Hangilerinin silindiğinden emin olmak için tarama işlemini tekrarlıyoruz. Sonuçlarla karşılaştırarak not alıyoruz. Bir iki dosyayı silememiş olması lazım. Bu durumda hemen ayarların yanında bulunan ''Diğer araçlar'' menüsüne geçiyoruz. Dosya silicisi yazan yerin altında ''Aracı çalıştır'' yazan yere tıklayarak silemediği dosyaları bulundukları konumdan işaretleyerek noktayı koyuyoruz. Bu işlemde silinemeyen o dosyaları Bilgisayarınızdan ileri düzey seçeneklerle aramayı denediyseniz bulunamadığını fark etmişsinizdir.

Şimdi Startup Control Panel'i çalıştırarak ilk baktığınızda not aldığınız zararlının ''refresh'' butonuna basdığınızda yerinde olup olmadığına bakın. Hatta sürücülerinize tekrar bakarak resycled klasörünü ve autorun.inf dosyasını arayın. Yerinde olmadığını göreceksiniz.

Son olarak Windows Worms Doors Cleaner'i çalıştırın ve kırmızı işaretli olan yerlere tıklayarak ''Enable'' konumuna getirin. Uyarılara yes yes deyin ama restart yazan uyarıya hayır. Tüm işlemler bittikten sonra  bilgisayarı yeniden başlatıp normal olarak açıyoruz. Ve son kez anti malware ve Trojan Remover ile taratıyoruz. Bir şey çıkacağını sanmıyorum ama garanti olsun.

Ardından başlat>çalıştır satırına msconfig yazarak, ilk başta yaptığımız Tanımlama Başlangıcını Normal başlangıç olarak değiştirdikten sonra bilgisayarı resetliyoruz. Hayırlı uğurlu olsun. Bundan sonrası size kalmış. İsterseniz normal yollardan aynı programlarla tekrar gözden geçirebilirsiniz.

RegSeeker konusunu yazmayı unutmuşum. Onunla da artık kalan çöpleri temizlersiniz. Kullanımı gayet basit ve türkçe.

Umarım bilgiler işinize yarar, akşam bir pc den yazdığım yöntemle temizledim boot.com belasını. O an izlediğim yolu kaleme almak geldi içimden. Sıcak sıcak. Gülüş
Kolay gelsin.

Son Düzenleme: Serkan Karadaş ~ 08 Aralık 2008 11:35
piRe_ bu faydalı başlığı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
OnnuuR
26-09-2008, 19:58   |  #2  
OnnuuR avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,669 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2007

 

Konu çok güzel ama sisteme yüztutmuş virüsler bunları yapmamıza izin verirmiki:D

piRe_
26-09-2008, 20:46   |  #3  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2007
OnnuuR
Konu çok güzel ama sisteme yüztutmuş virüsler bunları yapmamıza izin verirmiki:
orası pc yi kullananın becerisine kalmış artık. Yani, kısacası pc nin durumu ne olursa olsun virüs nedeniyle hangi sorunu yaşarsa yaşasın formatlamadan temizlemek mümkün. Ben sadece temel mantığını yazdım bunları geliştirmek ve zararlının fonksiyonuna göre değişik yardımcı yazılımlar kullanmak mümkün. Şu ana kadar virüs nedeniyle hiç bir pc ye format attığımı hatırlamıyorum.

gelefsane
30-09-2008, 12:09   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
353 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2008

formatsız virüs temizleme ha?!gerçekten çok ilginç ve bir okadar da yaratıcı.ellerine sağlık hocam.gerçi anlattıklarına bakılırsa en az format kadar zor ama olsun.sonuçta formatsız virüs temizlemeyi de öğrendik ya bu da yeter.saolasın ellerine sağlık

waybe
30-09-2008, 13:06   |  #5  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2,377 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Nis 2008

güzel paylaşım olmuş paylaşım içn tşkr

dime
30-09-2008, 18:46   |  #6  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2008

yani eyer ki bu durumda da silemessek nasıl bi beceri ile ole bi virusu kaptıgımızı dusunurum ( sanırım ben ) :D ama saol paylaşım için denicem

karizmAbi
01-10-2008, 17:19   |  #7  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
28 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2007

ben çoğu zaman formatla çözdüm. virüsler sistem dosyalarını silebiliyor.

Banned
01-10-2008, 22:45   |  #8  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
5,024 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

teşekkürler iyi bir kaynak hazırlamışsın.

cemard
06-11-2008, 17:43   |  #9  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
9 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2006

teşekkürler iyi bir kaynak güzel paylaşım .

muztava
15-11-2008, 17:21   |  #10  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 1
28 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2008

çok faydalı bence de. teşekkürler. Ayrıca formatsız virüs silme konusunda şunları da yapabilirsiniz.

1-Trial kaspersky ve trial spyware doctor kurun ve güncelleyin.
2-Sistem geri yükelemeyi kapatın.
3-bilgisayarı güvenli kipte açın.
4-Bu iki antivirüs ile sistemi tarayın. kaspersky bulduklarını silecek ve silemediklerini ise bir dahaki yeniden başlatmada sileceğini size söyleyecek. öte yandan spyware doctor ise hiç bir şeyi silmeyecek ama bulduğu her şeyi size rapor edecek (kayıt defteri kayıtları ve dosyalar olarak). Siz bu silme işlerini elle kendiniz yapabilirsiniz. Kaspersky sizden yeniden başlatma isterse mutlaka yapın ve yine güvenli kipte açın. Bir kaç kez daha tarama yaparak virüslerden kurtulabilirsiniz.

Daha sonra virüslerden kurtulmak için;
1-Bilgisayarına firefox ve bu programın bir eklentisi olan noscript'i kurun. Bu bu sayede girdiğiniz sitelerden bilgisayarınıza virüs atılması ihtimali ortadan kalkar (tabi siz o sitede noscripti devre dışı bırakırsanız yine virüs bulaşır)
2-avg ücretsiz sürümünü yükleyin, klasik virüsleri büyük oranda durdurur.
3-e-posta virüslerine karşı poptray kurun. bu program vasıtasıyla e-posta hesaplarınıza gelen postalarınızı bilgisayarınıza çekmeden görebilir ve zararlı olduğunu düşündükleriniz silebilirsiniz.
4-usb firewall isimli programı kurun. bilgisayarınıza eşinizin dostunuzun usb belleklerinden gelebilecek autorun virüslerini de engellemiş olursunuz.

Ben de bunları önerebiliyorum.

muztava bu faydalı yanıtı için aşağıdaki 1 kişiden teşekkür aldı... [ Göster ]
misty
26-11-2008, 23:28   |  #11  
Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
5 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

Bunlar Muhakkak Windowsa işletim sistemimize bazı dosyaların zarar görmesine sebeb olacaktır.Bunun içinde dert etmeyin.Kendinize Sp3,Office,WMP 11 Vsvsvs. Gibi Son şekilde güncellenmiş temiz bir işletim sistemi cdsi bulun buraya dikkat bu windowsu güzel bir şekilde rarlayıp 700mb küsürlük bir cd ye çekiyoruz ve ne zaman Bilgisayarımıza zararlı birşeyler girdi ve kalıcı hasarlar verdi burdan, Hasar görmüş gerekli dosyaları temin ediyoruz.Elimizdeki Rarlı İşletim Sistemini Mümkün olduğunca Güncel tutarsak o kadar bize faydası olur.

Saygilar.

@piRe_

Eline sağlık ama sigarayı bırakmaya çalışan arkadaşlar da var biraz saygı :)

piRe_
26-11-2008, 23:54   |  #12  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2007

Sigara için mesaj attım orayı silsinler diye ama... :)

arasad
03-12-2008, 16:43   |  #13  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
367 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

ARKADAŞLAR ŞİDDETLE TAVSİYE ETMİYORUM BOŞA ZAMAN KAYBI VE SONUÇTA SİSTEMİNİZ ÇÖKÜYOR BEN TÜM DOSYALARIMI KURTARDIM SORUN YOK AMA Bİ KAÇ ARKADAŞINDA BAŞINA GELMİŞ BLOK SAYFASINDA YAZIYOR. ORDADA O ARAKADAŞA SEN YAPMAYI BİLMİYOSAN BEN NAPIYIM GİBİ BİR CEVAP VERMİŞ. 10 SENELİK TECRÜBEMLE YAPTIĞIM BU HATAYI BAŞKA ARKAŞLARINDA YAPMASINI İSTEMİYORUM.....

Son Düzenleme: arasad ~ 03 Aralık 2008 17:14
Barış
03-12-2008, 16:45   |  #14  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,971 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2008

Dostum önce basına gelen bi olaydan kurtulmak için bunları dene ve sonuça ulaşıp ulaşmadıqı kontrol et olmadı dön 1sayfadaki yorumları oku...
senin 10senelik tecrüben var ise onun 2katı tecrübesi var ve konunun silinmeside çok mantıksız...

isteyen bu kaynaktan faydalanır ister faydalanmaz

ama önce bi dene sonuça ulaş ondan sonra yorumu yap okey ?

arasad
03-12-2008, 16:56   |  #15  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
367 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

Sistemim çöktü orada yazılanları harfi harfine uyguladım. Yedek winden dosyalarımı kurtardım ve yeniden sistemi yükledim.

Sende de virüs olsaydı onca saat uğraşıp sonuca ulaşamıyınca + sistemin çöküp tekar kurman gerektiğinde.. Sende böyle bi tavırla hakkını sanunurdun..

Barış
03-12-2008, 16:57   |  #16  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,971 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2008

10yıllık tecrüben vardı neden bunları uyguladın ki ?

kendi yöntemlerini denemedin ?

arasad
03-12-2008, 17:21   |  #17  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
367 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

Son kısmını sildim onu yöneticelere bırakıyorum.

Nete giremiyordum yavaşlıyordu ve erişim yapmamı engelliyordu. Diğer pcden daha önce bu konuyu kaydetmiştim hemen buraya girip bu küçük programlarla halledebilceğimi düşündüm ama olmadı. Onları indirip bu çöken pc ye attım işlemleri ordan takip ederek uyguladım ama en son kullandığım 2 programdan biri sistemi çökeltti.

  Evet kendi farklı yöntemimi izlemeliydim daha önce kendi yazdığım virusleri(deneme amaçlı,sadece kendi pc'm üzerinde) kendim hallediyordum sağlık olsun..

Son Düzenleme: arasad ~ 03 Aralık 2008 17:23
piRe_
03-12-2008, 21:13   |  #18  
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,183 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: May 2007
arasad
ARKADAŞLAR ŞİDDETLE TAVSİYE ETMİYORUM BOŞA ZAMAN KAYBI VE SONUÇTA SİSTEMİNİZ ÇÖKÜYOR BEN TÜM DOSYALARIMI KURTARDIM SORUN YOK AMA Bİ KAÇ ARKADAŞINDA BAŞINA GELMİŞ BLOK SAYFASINDA YAZIYOR. ORDADA O ARAKADAŞA SEN YAPMAYI BİLMİYOSAN BEN NAPIYIM GİBİ BİR CEVAP VERMİŞ. 10 SENELİK TECRÜBEMLE YAPTIĞIM BU HATAYI BAŞKA ARKAŞLARINDA YAPMASINI İSTEMİYORUM.....
arasad kardeş endişenizi anlıyor anlayışla karşılıyorum ancak yaptığınız hatanın sorumlusu olarak gösterilmekten hoşlanmadığımı belirtmek zorundayım.

Verdiğim yazılımlar doğru kullanıldığında sisteme zarar vermesi asla mümkün değildir. Ben yazımda sadece bu tür zararlıların nasıl temizleneceğine dair işin mantığını anlattım, bunu geliştirmek sizin tecrübenize ve yeteneğinize bağlı. Ve ısrarla yazıyorum şimdiye kadar hiç bir pc ye virüs nedeniyle format atmadım. Zaten bu kadar yol denenen bir pc için yapılan işlemler komadaki hasta için ameliyat anlamına gelirki, onu öldürmek veya yaşatmak yukarıda yazdığınız on yıllık tecrübenizin karnesidir. Demekki karneniz iyi değil ve hep oyun oynuyorsunuz. Ağustos 1991 doğumlu birinin nasıl on yıllık tecrübeye sahip olduğu ayrıca muamma. Demekki bu hesaba göre siz üç yaşında iken ben pc tamiri yapıyormuşum bunuda ayrıca hatırlatırım. Birde program yazdığınızı belirtmişsiniz ilginç. Program yazmaktan GTA ya nasıl zaman ayırdığınızı açıkcası merak ettim.

Gelelim sonuca;
En son uyguladığınız yazdığınız Startup Control Panel:
msconfig ile hemen hemen aynı işleve sahiptir. Msconfigden sildiğiniz bir kaydı pasifleştirilmiş olarak yine orada görebilirsiniz fakat bunda sildiğinizde regedit kayıtlarından da kaldırılır. Yanlış bir silme yaptığınızda pc de sorun yaşarsınız.
Windows Worms Doors Cleaner: ile açık olan ve virüslerin sıkça kullandıkları bazı portları kapatmaya yarar ki sisteminizin çökmesiyle uzaktan yakından alakası yoktur.

Sonuç olarak anlaşılan o ki, siz önerilen adımları uygularken ya bir yerlerde hata yaptınız yada sildiğiniz dosyalara dikkat etmediniz. Buda sizin beceriksizliğinizi gösterir, hiç boşuna sağa sola taş atmayın.

Bundan sonraki uygulamalarınızda satır aralarındaki hatırlatmalara dikkat etmenizi öneririm.

Genelde zararlılar için hep aynı yöntemi kullanırım ve bir Bilgisayardan boot.com zararlısını yazdığım yöntemle temizledim. O an izlediğim yolu kaleme almak geldi. Umarım işinize yarar.

Hatırlatma: Eğer yukarıdaki yöntem size karışık geliyorsa ilk önce ComboFix'i indirin ve güvenli modda çalıştırın, işlem uzun sürebilir telaşlanmayın ve hiç bir şey yapmadan bekleyin. Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra sorun hala devam ediyorsa diğer adımları uygulayın.
frkncyr
03-12-2008, 21:38   |  #19  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
83 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008

konu hakkında pek bilgim yok ama şunu söylemeliyim piRe_ nin sistemin çökmesine neden olcak yanlış bir anlatım ve bilmediği bir programı önermeyecek biri olduğuna eminim.ayrıca yine pire_nin dediği gibi startup control panel ve wwdc nin sistemi çökertttiğini iddia ediyorsanız  size 10 yıllık tecrübenizi bi kenara atıp baştan oluşturmanızı tavsiye ederim...

Barış
03-12-2008, 22:43   |  #20  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,971 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2008
arasad
ARKADAŞLAR ŞİDDETLE TAVSİYE ETMİYORUM BOŞA ZAMAN KAYBI VE SONUÇTA SİSTEMİNİZ ÇÖKÜYOR BEN TÜM DOSYALARIMI KURTARDIM SORUN YOK AMA Bİ KAÇ ARKADAŞINDA BAŞINA GELMİŞ BLOK SAYFASINDA YAZIYOR. ORDADA O ARAKADAŞA SEN YAPMAYI BİLMİYOSAN BEN NAPIYIM GİBİ BİR CEVAP VERMİŞ. 10 SENELİK TECRÜBEMLE YAPTIĞIM BU HATAYI BAŞKA ARKAŞLARINDA YAPMASINI İSTEMİYORUM.....
gerçekten 10senelik bi deneyim

Doqum tarihi : 6 Ağustos 1991

ve 10yıllık bilginin sorusu :

yetermi bu kadar???

physfg
03-12-2008, 23:53   |  #21  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,687 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eki 2008
es-low
gerçekten 10senelik bi deneyim

Doqum tarihi : 6 Ağustos 1991

ve 10yıllık bilginin sorusu :

yetermi bu kadar???

olm ajan gibisin yauwww...

arasad kardeş veri kaybın varsa norton ghost12 yada ubuntu(linux) u cd den boot edip kurtarabilirsin...zaten bi pc cide olması gereken 10 temel cd den 2 si bunlar...yok üstüne su içecem dersen sen bilirsin...

ama pire ye sonuna kadar güveniyorum bu konuda bi hata varsa ya sisteminden yada senden kaynaklanıyor olabilir...

arasad
04-12-2008, 00:31   |  #22  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
367 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

1) Vistada yereldiskte ilk defa öle bişeyle karşılaştım tane up diye bi prog. önermiş arkadaş ona gerek kalmadan regeditten kendim hallettim.

2) Ram konusunda 32bit işlemcili vista servise pack 1de 4gb sadece görmekle kalmayıp görev yönetecisi performans kısmında 3333 gösteren yeri 4 gb 32bitte göstermeyi başardım.

Bunları kendim yaptım...

Benim tecrübem bilgi alışverişi yapmayacağım anlamına gelmez. Neyse son 2 program sistemimin çökmesine neden oldu sadece bunu söylüyorum,ilerde sizinde başınıza gelirse o zaman burda tekrar tartışırız.

Son Düzenleme: arasad ~ 04 Aralık 2008 00:32
hayro46
04-12-2008, 09:25   |  #23  
Üye
Teşekkür Sayısı: 0
62 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

bence cozum format atmak

Barış
04-12-2008, 16:18   |  #24  
Barış avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 4
1,971 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Eyl 2008
hayro46
bence cozum format
yazının uzunluquna bakıp format atmak yersiz...

başlıqı biraz daha iyi oku

BİLGİSAYARA FORMAT ATMADAN VİRÜSLERİ TEMİZLEMEK..

arasad
04-12-2008, 18:18   |  #25  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
367 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008
es-low
gerçekten 10senelik bi deneyim

Doqum tarihi : 6 Ağustos 1991

ve 10yıllık bilginin sorusu :

yetermi bu kadar???

Tecrübeliğim size düşmez ki üstte bu 2 şeyin açıklamasını yaptım...

Evet format atmak daha kısa ve çok daha sağlıklı bir yol Kamçı