Bilgisayarda Basit Güvenlik Yöntemleri

samsat86
13-12-2008, 23:15   |  #1  
samsat86 avatarı
OP Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
307 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ağu 2008

 

Bu yazıda bahsedilenler, e-posta veya mesaj panosu üyeliği gibi internet üzerindeki hesaplarda, programsız ve basit bir şekilde korunmayı sağlar. Uygulamak için yazılım veya donanım gerekmemektedir.  

1. İnternet Hesaplarını Şifreleme


Genelde internetteki hesaplarımıza şifre verirken kişisel bilgilerimizi kullanırız ancak bu eylem hiç te güvenli değildir. En azından sizi tanıyan kişilerin, sizin hesabınıza girmesine resmen izin verirsiniz. Bu nedenlerde şifrelerde kişisel bilgi kesinlikle kullanılmamalıdır. Şifrelemeye bir örnek vereceğim.  
Yanlış şifreleme: expert1991
Doğru şifreleme (Xler harf, Yler rakam şeklinde düşünerek yazılan bir örnek) : XXYXYXXYYYXYX

Şifreler olabildiğince uzun ve alfanümerik tutulmalıdır. Örneğin, bir hesap açacaksınız; şifreniz için en fazla kaç karaktere izin veriliyorsa hepsini anlamsızca doldurun ve bir yere not alın. Kısa bir süre sonra şifrenizi ezberleyeceksiniz. Şifrenizin anlamsız ve uzun olması, birçok kişinin işini zorlaştıracak ve belki de imkansız hale getirecek ancak bu sizin tamamen güvende olduğunuz anlamına gelmez.  


2. Şifremi Unuttum!


İnternet hesaplarında, şifrenizi unuttuğunuzda gizli soru veya e-mail adresiniz yardımınıza koşar ancak; güvenlik açısından önemli olan “Gizli Soru ve Cevap” sistemi için güvenliği ele alacağım.  
Gizli Soru ve Cevap: Gizli sorular, şifrenizi unuttuğunuzda, soruyu doğru yanıtladığınız takdirde şifrenizin size gönderilmesi için tasarlanmış ve hazırlanmıştır. Genelde gizli sorularda okul, arkadaş ismi, anne kızlık soyadı, ilk öğretmeninin ismi gibi sorular yazılır veya site tarafından belirtilen kalıplarda bunlar vardır. Eğer soruyu siz yazıyorsanız, gizli sorunuza “Şifre?” yazıp, cevabına da “sevdiğiniz filmin adı_takımınız_doğum yılınız_doğduğunuz il” gibi bir cevap yazabilirsiniz. Gizli sorunuza “Şifre?” yazıp, cevabını da şifrenizle vermeniz, şifrenizi öğrenenlerin soru ve cevabı da değiştirmesi açısından pek sağlıklı olmayabilir. Eğer sorular site tarafından belirlenmişse; ilk öğretmeninizin adını seçip “telefon numaranız_okuduğunuz okul_en sevdiğiniz ders” gibi bir cevap verebilirsiniz. Bunların dışında gizli cevabınızı alakasız kelimeler veya karakterler ile doldurmak mümkün. Şimdi de gizli soru ve cevap için bir örnek verelim.  
Yanlış gizli soru-cevap: ”Doğum yeri”-”Ankara”
Doğru gizli soru-cevap: ”Şifre?!”-”johnny½english_ankara-*20beshocakh*” gibi şaşırtıcı şeyler olabilir.  


3. İleti Hesaplarında Güvenlik


İleti hesaplarına verebilinecek en kolay örnek, e-posta hesaplarıdır. E-posta hesaplarını heryere dağıtmamak gerekir. Gerekli gereksiz her yere bırakılan e-mail adreslerinizin olması, hesabınızı riske atar.  
Bu konuda da yapılabilecek şeyler var. Örneğin her ortam için bir e-posta adresi almak ve sadece aldığınız ortam için kullanmak. Örneğin, arkadaş çevreniz için e-posta adresi alın ve bu e-posta adresinizi sadece arkadaşlarınıza bildirin. Bu e-posta hesabınızı sadece belirlediğiniz topluluk için kullanın. Bu işin kolaylığı şurada ki; eğer bir gün e-posta adresinizi açtığınızda iletileri göremezseniz, bunu sadece üç etkene bağlayabiliriz.  

1) Topluma açık bir bilgisayarda şifremi kaydettim veya çıkmayı unuttum.  
2) Bu e-posta adresini bildirdiğim topluluk arasından birisi.  
3) Bilgisayarıma giren bir cracker.  
Ayrıca şunu da unutmayın ki, e-posta hesaplarında yapılan ayarlar sonucunda, e-postanın gönderildiği bilgisayarın IP adresi, iletinin header kısmında görüntülenebilir. Bu nedenle, asla bilmediğiniz e-posta adreslerini deneyerek spam mail yapmayınız. Bu sadece size zarar verir ve spam posta göndermek, suç teşkil eder.  

Kısacası e-posta hesabınızı en basit şekilde korumanın dört yolu şudur:  
1) Tanımadığınız veya güvenliğinden emin olmadığınız e-posta adreslerine posta göndermeyin.  
2) Mesaj panoları gibi topluma açık olan yerlere e-posta adresinizi bırakmayın.  
3) İnternet kafe gibi sizden başka kişilerin kullandığı bilgisayarlarda mümkünse hesaplarınıza girmeyin. Eğer girmeniz şartsa, girerken şifreyi kaydetmemeye ve çerezleri (cookies)  silmeye özen gösterin.  
4) Tanımadığınız adreslerden gelen e-postaları veya beklemediğiniz e-postaları kesinlikle açmayın. Biliyorsunuz ki, bazı siteler, messenger sohbet ortamınızdaki kişilerin adreslerini alır ve sizin tarafınızdan gönderiliyormuş gibi reklam gönderirler. Bu tür e-postaları açmamanız, e-posta hesabınız dışında, bilgisayarınızın güvenliğine de katkı sağlar.  


  

Son Düzenleme: samsat86 ~ 14 Aralık 2008 19:15
Banned
14-12-2008, 19:27   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 1
181 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2008

saol

numanb
14-12-2008, 19:29   |  #3  
Yeni Üye
Teşekkür Sayısı: 0
41 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Ara 2008

paylaşım için teşekkürler

Son Düzenleme: numanb ~ 14 Aralık 2008 19:29
trinity
14-12-2008, 19:30   |  #4  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
2,103 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Kas 2008

paylaşım içi teşekkürler

alierenerdal
14-12-2008, 19:39   |  #5  
alierenerdal avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
361 mesaj
Kayıt Tarihi:Kayıt: Haz 2008

Bilgi paylaşımın için teşekkürler!!!