Bilgisayarda takılmalar, donmalar oluyor

HPQ-User
30-10-2008, 12:24   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

baristanbul sormuş:
bilgisayarımda müzik ya da video dosyaları oynatırken takılmalar oluyor. Ayrıca bilgisayar çok vasat. İnternet explorer sürekli yanıt vermeme sorunu yaşıyor. Dosyaları çok uzun sürede açıyor ve açarken harddiskten sesler geliyor. Servise verdim harddisk sorunlu olabilir dedim. Harddiski kontrol ettiler sorun yok dediler virüs taraması yapmışlar birkaç virüs tespit edip silmişler. Yani viürsten kaynaklandığını söylediler. Fakat eve geldiğimde sorun yokken aynı sorun 1 2 saat sonra yeniden ortaya çıktı. Ayrıca NOD 32 virüs programı kullanıyorum ve sık sık güncelleyerek bilgisayarı taratıyorum. Sorunum virüsten mi yoksa harddiskteki bir arızadan mı kaynaklanıyor.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
beko marka intel core2 duo T8300 2.40 işlemci 2GB ram 160 GB harddisk

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506)

onlineTR
30-10-2008, 12:37   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,947 mesaj

bılgısayarına cok eskı dıyecem ama ozellıklere bakılırsa degıl.2 gb ram harıka
bır temızlık programına ıhtıyacın var.defrag yap.vırus taraması yap drıver larını guncelle
gereksız kayıt gecmısını sıl ccleaner yukle.bırde tam aklımda degol harıka bır program bılıyorum dıger pcmde kaldı hatırlarsam yazarım kolay gelsın

sticker
30-10-2008, 12:54   |  #3  
Yıllanmış Üye
669 mesaj
onlineTR
bılgısayarına cok eskı dıyecem ama ozellıklere bakılırsa degıl.2 gb ram harıka
bır temızlık programına ıhtıyacın var.defrag yap.vırus taraması yap drıver larını guncelle
gereksız kayıt gecmısını sıl ccleaner yukle.bırde tam aklımda degol harıka bır program bılıyorum dıger pcmde kaldı hatırlarsam yazarım kolay gelsı
arkadaş olabilecek herşeyi yazmış...BeğendimBeğendim

Banned
30-10-2008, 13:00   |  #4  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

bilgisayarın gerçektende ortalama sayılır ama bazı düzenlemelerle hızlandırabilrsin.önce bilgisayarına KİS 2009'u indirip kur ve pc'i komple bir tarat.ardından sana vereceğim programlarla hem tarama hem sistem temizliği hemde optimizisyonunu yap.Başlat<çalıştır<mscofig yazarak tamam de<başlangıçtan ilk açılışta çalışmasını istemediğin programların tikini tıklayarak kaldır.ayrıca StartupRun programını kullanarak sana tanıdık gelmeyen yabancı programları silebilirsin,tabi silmeden önce dosya üzerinde sağ tıklayıp üretici firma kontrolü yapman yerinde olur.bunların yanında disk birleştirmede yapman iyi bir etki yapar.tüm bu işlemlerden sonra sorun genede düzelmezse temiz bir format at ve tüm sürücülerini güncelle.aslında hdd'den ses gelmesi normal sayılmaz hdd'de boot sektörde oluşmuş olabilir.

Son Düzenleme: Kylie ~ 30 Ekim 2008 13:03
onlineTR
30-10-2008, 13:18   |  #5  
Yıllanmış Üye
1,947 mesaj
sticker
arkadaş olabilecek herşeyi yazmış...BeğendimBeğendim
teşekkurler sticker..Beğendim

kalamarr
30-10-2008, 17:37   |  #6  
Yıllanmış Üye
561 mesaj

arkadaşların dedikleri uygulayın ve harddiskin kapanma süresini ve dizinlemeyi kapatın. dizinleme yaparken bilgisayarın harddiski çok fazla çalışıyor ve hardiskiniz güç ayarlarınıza göre harddiski kapatmak için kısa süre verildiyse bilgisayar kullanmak sizin için bir eziyete dönüşür.

Bunlara ek olarak:

ben size internet explorerdan çok daha iyi bir tarayıcı olan firefox kullanmanızı öneririm. Firefox açık kaynaklı, internet explorerdan çok daha hızlı ve ücretsiz eklentileriyle bir tarayacıdan beklenilenden çok daha fazlasını yapabiliyor. denemek isterseniz:

http://www.mozilla-europe.org/tr/firefox/