Bilgisayarda yaşadığım teknik sorunlar için yardım

Darkboycc
01-05-2019, 10:38   |  #1  
Darkboycc avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1 mesaj

Merhaba

Öncelikle teknolojiden pek anlamıyorum o yüzden en basit şekilde problemimi anlatmaya çalışacağım yardım edebilirseniz çok sevinirim.

Ben hp i5 işlemci win 10 laptop kullanıyorum.
Problem 1
Benim harici kutuya taktığım hdd yi pc`ye bağladım bugün yedek almak için,  klasörün üst kısmında paylaş kısmında iki kullanıcı hesabım gözükünce korktum neden gözüküyor acaba hdd onlarla mı paylaşılıyor diye sonra kurcalayınca yanlışlıkla paylaşıma açtım insan figürü çıktı hdd sürücülerinin üzerinde daha sonra erişimi kaldır vb dedim sonra özellikler paylaşımdan kapattım paylaşımı

benim merak ettiğim
onun içindeki bilgileri kimler görmüş olabilir bir yerlere kopyalanmış olabilir mi açıkken içinde iş belgeleri vb var korkuyorum o yüzden
Problem 2
bilgisayar sağ tık yönet te paylaşılan klasörler  altındaki paylaşımlar dosyasında hdd içindeki bazı klasörler ve laptop ve harici  hddleri`nin adı falan gözüküyor harici hdd de olan bazı gözüken klasörleri tek tek gidip özellikler paylaşımdan kapattım sadece harici ve laptop hdd nin   adları kaldı laptop c d harici g ve h onlara tıklayınca direkt o kısımdaki klasörler anasayfasına yani ilgili diskin genel sayfasına gidiyor onları nasıl kaldırabilirim bir sorun teşkil eder mi?
Problem3
benim PC iki hesap var ama Windows  c sürücünden  sağ tıklatıp özellikler güvenlik kısmında 5 gözüküyor d sürücüsünde 4 gözüküyor aşağıdaki gibiler 
-Administrators
-SYSTEM
-Users
-Authenticated users
-Authenticated users  bunları erişim izinlerini kapatmama gerek var mı ?bu 5 ve 4 neden var
Bazılarının erişimi kapatınca harici hdd m ntfs oldu okumadı o yüzden tam yetki verdim
Problem 4
Bilgisayarımda son 2-3 gündür aniden kapanma şarj bitiminde uyarı vermeme vb gibi problem meydana geldi bilgisayarımdada aşırı yavaşlama söz konusu 1 tb hdd nin 800 gb boş alanı var içerisinde hiçbir oyun vb bulunmuyor sadece maillerimi ve google aramalarım ve yedek almalarım için kullanıyorum
Bilgisayarı daha alalı yeni 2 yıl olmasına rağmen bu kadar problem neden olmaktadır acaba hp kalitesinden ödün mü veriyor

zombi
01-05-2019, 13:39   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 106
1,026 mesaj

1. 2 sene laptop pilinin zaten kanuni ömrü.

2. paylaş kısmında ne gözüktüğü önemli değil. siz diske sağ tık özellikler paylaşım sekmesindeki paylaş seçeneklerini işaretlememişseniz hele pc nin ağ ayarlarından dosya paylaşımını açmamışsanız öyle bi şeyin imkanı zaten yok.

excel_mustafa
02-05-2019, 22:56   |  #3  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,443 mesaj

paylaşımdaki dosyayı aynı ağda ve gruptakiler görür. grup kurmadıysan sorun olmaz. c de kullanıcı hesap dosyaları, driver uzantı dosyaları vs olması doğaldır. virüsten şüpheleniyorsan bitdefender free ile tarama yapabilirsin. pil boşalıp kapanma sorunu çoğu laptopta vardır. özellikle bataryada belli bir süre yatınca 20 de 30 da kapanabilir pat diye. 1tb lık hdd 1000gb diye gözükmez 900gb civarı gözükmesi lazım.

Son Düzenleme: excel_mustafa ~ 02 Mayıs 2019 22:57