bilgisayarda yavaşlama,donma

HPQ-User
04-07-2008, 01:27   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

kirpikral123 sormuş:
vaktinizi alıyorum ve buraya yazacaklarım biraz uzun olucak bilgisayar konusundada pek bir bilgim olmadığı için yukarıdan bana en uygun gelen sorununuzun konusu başlığı altındaki seçeneklerden birisini seçtim.Sorunlarım saymakla bitmez bilgisayarım ilk aldığımda çok daha hızlıydı ancak şimdi yavaşladı defalarca format atmama rağmen ilk hızını yakalayamadım.Bunun nedeni ne olabilir?

1)Blgisayarımın  fanı bilgisayarım yuksek performasn seçiliyken aşırı çalışıyor ve beni delie diyor,süpürge gibi ses çıkarıyor bunu neden yapıyor olabilir?Diğer güç seçeneklerinde bu kdar ses çıkarmıyor

2)Bilgisayarım açılırken yada kapanırken aşırı zaman harcıyor.Örneğin sadece açılması 3 dakikayı buluyor.Bunun nedeni ne olabilir?

3)Bilgisayarımda media center,quick play gibi uygulamalara girmek bir ölüm gibi.Uygulamaın açılamsı dakikalar sürüyüro.Süre tuttum en fazla 1dakika bu kadar yavaş açılmasının nedeni ne oalbilir?Ve ben bilgisayarda bu programı tıkladığımda bilgisayarım o program açılana kadar donuyor.Kapanırkende daha doğrsu programı kapat dedğimdede aynı sorunlar ortaya çııyor.

4)B tarz özellikleri olan bir bilgisayar şu anki teknolojiye göre nerededir?Satıcıya kanıp büyük bir teknoloji marketten aldık ama sizce bu özellikte bir bilgisayarda film montajı vb uygulamalar yapıalbilirmi?

5)Piyasaya yeni çıkan oyunlar özellikle crysis gibi oyunlar bu bilgisayarda rahat rahat oynanabilirmi?

6)Ekran kartı diriverı nedir?Daha önceki driver silinmeden yüklenirse bir sorun olurmu?

7)Bilgisayarımın ses kartını net üzerinden sanırım sürümünü kendim elimle güncelledim ve şimdi ses çok az çıkıyor bunun nedeni ne olabiir hemde bilgisayarımda bulunan güğncel sürümün bir üstüydü yüklediğim...

8)Bilgisayarımın windows vistadan aldığı puan 3.3tür.Benim aldığım puan neden daha düşük performanstaki bir biligsayarla aynı olabilir?Yani şunu demek istiyorum bilgisayrımın ekran kartı masaüstü performansı için verdi bunu vista puanlama sistemi  ama intel gma x300 içinde aynı puanı verdi yani onlar bu durumda masa üstü performasında eşitmi oluyorlar?

9)Windows vista service pack 1 yüklediğimde bilgisayrım çalışmıyor,daha doğrusu açılmıyor.Kamera ve benziri bir aygıt takmışsınız gibi bir hata lıyorum masaüstü pcmde.(amd sempron 3400 1.8ghz işlemci 1.5gm ddr 2800mhz ram ve nvidia geforge 7300 ekran kartı var 512 kadar çıkıyor paylaşımla.)Bilgisayarımın ekranı söktüğümde windows açılıyor sonra windows açılınca ekranın kablosunu kasaya geri takıyorum ama bu bazen işe yaramıyor.Bu neden olabilir?

10)Bilgisayarımda aşırı ısınma sorıunu olduğunu nasıl anlarım?Dha doğrusu laptobumu biraz kullandıktan sonra bilgisayrın sol tarafı diğer tarafa göre daha fazla ısınıyor bunun nedeni ne olablir?

11)Bilgisayarımda internet üzerinden ücretsiz oynanan oyunlardan bir yada bir kaçını download ederek oynadım.Çoğunda sorun yaşamdım.ancak bazen işte atıyorum intel p3te çalışr yazan ve intel gma x300 ekran kartlı laptopta çalışan bir oyun bende donmalarlar yavaşlamalar nedeniyle oynanmaz hale geliyor?Bunun nedeni ne olabilir?Örneğin bir oyun adı vermek gerekirse womens murdered.(Reflexive arcade)

12)Bilgisayarıma windows vistanın oyun için verdiği puan 4.6 ancak intel gma x300 ekran kartı olan 3.3 puan alıyor?Sizce benim onun çalıştırabildiği oyunları iki kat daha hızlı çalıştırabilmem gerekmiyormu?Ve sadece bu taraz oyunlarda yaşanan bir durum bu..

13)Bilgisayarım ekranının boyutunu 1024 x 800den daha aşağı bir ayara çekersem daha hızlanırmı bilgisayarım?Aeroyu kapatsam ne olur performans bakımndan?

14.)Bilgisayarıma overlock yapsam sorun olrmu?

15)İşlemciden daha fazla performans almak istiyorum overlock yerşine başka ne yapabilirm?

Çok soru sordum biliyorum ama ben daha yeni bilgisayar kullanmaya başaldım ve aklımda bir sürü soru işareti var ve belkide bu sorunların hepsini cevaplayamıycaksanız ama olsun yinede sizi tebrik ediyorum siteniz çok aydınlatıcı kursunuza katıldım,sitenizde bulunan yazıları okudum ve bir çok şeyi anladım.Soğolun çok teşekür ederim artık sitenizin ykın takipçisiyim...

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
hp pavilion 6725 et intel core 2 duo t5550 işlemci 667mhz 1.83ghz
2gb ram (markasını bilmiyorum) ddr2 667mhz
nvidia geforge 8400m gs ekran kartı
160gb harddisk(fujitsu sanırım markası)
intel anakart
windows vista home premium 32bit

İnternet Tarayıcı: Mozilla/5.0 (Windows; U; Windows NT 6.0; tr; rv:1.9) Gecko/2008052906 Firefox/3.0

Five-Tech
04-07-2008, 01:42   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
690 mesaj

Yüksek performans ta seçiliyken aşırı ses çıkarması normal bi şey çünkü işlemciye aşırı yük bindiriyor ve böylece işlemcinin sıcaklığı yükselip fanın devrini arttırıyor
Bilgisayarınız şu an ki teknolojiye göre orta seviye bir bilgisayar oyun oynamak için ideal değil(hele dizüstüyse)
Bilgisayarın aşırı ısındığı için yavaşlıyor olabilir bu yüzden altında biriken tozlar varsa onları temizle ve laptop unu havadar bir yere koy
Bilgisayarına overclock yapma derim çünkü overclock yapınca fan daha gürültülü çalışır ve sıcaklık artar
bunun dışında ccleaner, disk birleştirici , regcure gibi bakım araçları kullan arada sırada da çalıştıra girip %temp% yazıp çıkan herşeyi sil böylece bilgisayarın hızlanacaktır

Bu arada kusura bakma sorularının hepsini cevaplayamadım diğer arkadaşlarım sana yardımcı olacaklardır

Koray Kocaman
04-07-2008, 02:23   |  #3  
Koray Kocaman avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 2
1,876 mesaj

Aynı konuyu tekrar açmışsınız!

Anladığım kadarı ile notebook kullanıcısınız sisteminizin yavaşlamış olmasından şikayetçisiniz ki bunu hemen hemen her Pc kullanıcıları aynı sorunu yaşıyor.İlk günkü aldığınız gibi performs istiyorsunuz fakat defalarca format attım demişsiniz.Format atmak bir nevi temizlik sayılıyor ama işlevi aslında tam olarak bu değil.Bunun için BIOS update,HDD Cleaner,Cpu fan'ı ve genel anlamda temizlik olsun bunlar aslında ufak ama önemli adımlar.Hemen hemen her bilgisayar kullanıcısı performs ister ama bilgisayarında stabil çalışmasını istiyorsanız ona biraz özen göstermeli ve bakımını ihmal etmemeniz gerekiyor.
Programlara giriş çıkış sürelerinin geç olmasından bahsetmişsiniz, bunu bir çok nedeni var HDD bakımınızın olması gerek.Yazılımın ilk start halinde kullanmak istediği bellek miktarını alamaz ise daha geç açılmaya neden olabilir.Bilgisayarınızın açılış zamanını kısmanız sizin elinizde bunu ufak ama önemli program sayesinde düzenliyebilirsiniz.
Bu ay CHIP dergisinde "Recep Baltaş" arkadaşımızın "İlk Günjü Gibi Temiz Ve Roket Kadar Hızlı" konu başlıklı bir makalesi mevcut.Dergiyi alma şansınız olursa bu makaleyi okumanızı ve oradaki yapılması gereken uygulamaları bilgisayarınıza uyguluyabilirsiniz.Bilgisayarınızda kullanmak istediğiniz PhotoShop ve AdobePrimier yazılımları EKRANKARTI VE BELLEK kapasiteleri olarak biraz üstün özellikli bilgisayarlarda daha hızlı çalışırlar.PhotoShop'da yaptınız bir Save veya Efect, Primier uygulamasında yaptığınız bir export işlemide bilgisayarınızı yorabilir.Ekran kartınız ve bellek'leriniz bu işlem için uygun fakat bu yazılımları kullanırken farklı bir işlem yapmayın ki uygulamanızda daha performanslı çalışmasını sağlarsınız.Crysis oynamak bu özelliklerdeki bilgisayar için çok zor.Fanınızın çıkartmış olduğu ses ise tamamiyle içersinde birikmiş toz'dan kaynaklanır.

Size şunu diyebilirim;
Cihazın genel olarak bir bakıma ihtiyacı var.
Bunu yetkili servisine başvurarak tam donanımlı bakımını istiyebilirsiniz.Veya cihazında altında bulunan ufak vidaları çıkartıp(Eğer Garanti Dşı İse)temizleme işleme yapabilir ve yukarda belirtmiş olduğum makale'yi okuyarak'da bilgisayarınızda performas artışı sağlıyabilirsiniz.

MatematikCanavarı
04-07-2008, 02:50   |  #4  
Yıllanmış Üye
320 mesaj

Bilgisayarın ilk günkü gibi hızlı olsun istersen:
Advanced Windows Care Personal ve CCleaner yükle.İkiside Türkçe ve kullanımı kolay programlar.Çok kolay nasıl kullancağını çözersin.Ccleaner ı yüklediğinde solda Cleaner ve Kayıt Defteri temizlemeleri görcen ikisinide çalıştır.Advanced da ise taratmadan önce üstte seçenek i tıkla ve güncelle sonra tarat.Tarama bittikten sonra onar ı tıkla.Bu programları kullanırken korkma bilgisayarına zarar vermezler.Bilgisayarın hızlanır.Ayrıca program kaldırırken Revo uninstaller ile kaldırmanı tavsiye ederim ki bilgisayrında kalıntı kalmasın.Disk birleştiricide çok önemli AusLogics Disk Defrag bunu tavsiye ederim .C veya D hangisini birleştirmek istersen seçiyon ve next diyon,o gerekeni yapıyor.Buda hızla ilgili önemli.
Hepsini www.tamindir.com dan indirebilirsin.Hepside freeware yani beleş :)

Gelelim bilgisayarın geç açılmasına,bu bilgisayarına zaman içerisinde yüklediğin programlarla alakalı.Bazı programlar kendilerini otomatik olarak bilgisayar  açılırken başlatırlar.Pek çoğununda başlangıçta başlaması gereksizdir,zaten lazım oldumu kişi onu kendisi başlatır.Peki ne yapabilirsin.Advanced windows care ile tarama yaptıktan sonra onarı tıklamadan Başlangıç Yönetimini tıkla.Burada başlangıçta çalışan programları görürsün.Hangileri başlamasın istersen sağındaki  onayı kaldır ve sonra  alttaki uygula yı tıkla.Bu kadar.

kirpikral123
16-07-2008, 13:11   |  #5  
Yıllanmış Üye
772 mesaj

bilgisayarımdaki bir çok sorun yazdıkalrınız sayesinde çözüldü.Hepinize ayrı ayrı vakit ayırp sorularımı cevapladığınız için teşekkür ederim.

kirpikral123
16-07-2008, 13:14   |  #6  
Yıllanmış Üye
772 mesaj

Şimdi yeni bir sorum olucak sizlere.Benim bilgisayarım amd sempron 3400 1.8ghz işlemci 64bit,1512 ddr2 800mhz ram asus mv2-mx anakart ve geforge 7200tc ekran 512(256mb payaşımlı)bu bilbisayara windows server 2008 yuklemek istediğimde kurulum yapılamıyor bilgisyar kurulumun tam ortasında donuyor bu neden oluyor oalbilir?

delfoi
02-06-2009, 22:08   |  #7  
Taze Üye
1 mesaj

Merhabalar,
  Benim sizelere bir konuda sorum olacak,
  2 GHz hızda,120 GB,896 MB'a kadar ATI Mobility Radeon,2 Gb DDR2
vista yüklü bilgisayar kullanıyorum, C++ yüklemeyi düşünüyorum fakat programı çalıştırıp, kullanma konusunda bilgisayarım yetersiz kalır mı yani yavaşlama ya da kapasite gibi sorular yaşar mıyım bilemiyorum.  
   Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

MMühendisbey
23-09-2016, 12:03   |  #8  
Taze Üye
1 mesaj

Merhaba Forumda Yeniyim ve bayağı araştırdıktan sonra forumda konu açma yolunu bulamadım donma hakkında bir problemim var ve buraya yazayım dedim ''HP Pavilion 15-bc001nt i7 (W10) Gaming W7R26EA Intel® '' bu bilgisayarı geçen hafta satın aldım satış danışmanı satarken muhteşem bir hızlı bilgisayar mühendislik programlarında kasma yaşamazsın demişti ve beni ikna etmişti bende aldım fakat aradan bir hafta geçti laptopta bir müzik açıyorum ve internette dolanıyım diyorum internete girdiğim anda müzik kasmaya başlıyor yavaşlıyor keza bilgisayarda aynı şekilde kasıyor ekran donuyor bir süre sonra düzeliyor bunun nedeni nedir çözümü garantiye vermek mi?

bu arada bilgisayarda sadece trend micro security antivürüs programı ve league of legends oyunu yükle geriye kalan herşey mağaza çıkışlı programlar yardım edermisiniz?

Enes Yalçın
03-10-2016, 13:52   |  #9  
Taze Üye
1 mesaj

bendede var konu nasıl açıcam buraya

maskot87
11-10-2016, 10:31   |  #10  
Taze Üye
9 mesaj

ramlerin çakışması olabilir veya iç bakım temizliğinin vakti gelmiş olabilir.

Kapalı Hesap (285767)
12-10-2016, 11:08   |  #11  
Kapalı Hesap
13 mesaj

Merhaba;

Zamanla her bilgisayar eskisi performansı gösteremeyebilir. Bunun bir çok sebebi olabilir. Örneğin; kullandığımız yazılımlar sürekli güncelleniyor. Eski nesil bilgisayarlar bundan olumsuz etkilenebiliyor. Ancak en önemli sebeplerden biri ise bilgisayar donanımlarının eskimesi, bunu içinde bakıma ihtiyaç var.

menglanfen
26-10-2016, 08:08   |  #12  
Taze Üye
3 mesaj

quieres saber más fut packs sobre estas nuevas características pulsa. Overhau providing competitors to generally be even more bricks-and-mortar as you may conflict meant for closet together with job all through games during the match. Any video tutorial illustrates Eden Hazard, among the many competitors shown during the match, proving what precisely most of you can try. FIFA 17’s different  FIFA 17 coins bricks-and-mortar execute modernize will let you undertake numerous details mainly because details get more bricks-and-mortar all through matches. Pushback systems allows for competitors so as to always keep your stabilize more effective anytime they’re delivered or simply shoved by just many other competitors.