Bilgisayardan gelen vızıltı sesi

Gamze Biçen
04-10-2017, 19:10   |  #1  
Gamze Biçen avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Bilgisayarım'da sadece oyunlarda yüksek çözünürlükte sinek vızıltısı gibi bir ses alıyorum gece özellikle kulaklık takmıyorken bu ses çıldırtıyor ayarları düşürünce ses'de gidiyor yeni farkettim monitörü kapatınca kasadan gelen ses yok oluyor, eski monitörüm 19 inch bi monitördü yenisi 21 inch yeni aldığımda bu ses daha fazla 1920x1080 monitörüm.

Sistemim:
high power plus 500w 80+ aktif pfc güç kaynağı
Gtx 950 Ekran kartı
i5 6400 işlemci

düzenli bakımını yapıyorum haftada bir temizliyorum kasayı toz vs yok.

excel_mustafa
04-10-2017, 23:20   |  #2  
excel_mustafa avatarı
Genel Denetmen
Teşekkür Sayısı: 545
4,445 mesaj

kasayı açıp dinleyerek sesin tam kaynağını bul.muhtemelen ekran kartının veya anakarttaki işlemcinin çevresindeki kondansatörlerden geliyordur.kullanımda sıkıntı çıkarmaz.illaki ses kesilsin istiyorsan biostan işlemci frekansını düşür,mümkünse turbo boost u kapat.işlemtim sisteminden güç seçeneğini dengeli seç.ekran kartı yazılımından performans ayarını orta ayarlara getir.

Gamze Biçen
04-10-2017, 23:38   |  #3  
Gamze Biçen avatarı
OP Taze Üye
Teşekkür Sayısı: 0
2 mesaj

Bilgisayarıma zarar vermiyorsa böyle kalsın forumlarda güç kaynağından geliyor o ses ekran kartını karşılamıyor gibi yorumlar gördüm yada Gtx serisi ekran kartlarında o ses sorunu var yeni kartlarda yok diyenlerde oldu , performans olarak bi sıkıntı çekmiyorum ama o vızıltı sesi oyunlarda bilgisayarımın bi arızası varsa erken müdahale etmek istiyorum.