Bilgisayarı güç düğmesinden kapatma

HPQ-User
28-12-2008, 01:36   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

halithan sormuş:
Bilgisayarı güç düğmesinden kapatmak bilgisayara  zarar verir mi

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
vestel promega dizüstü xp

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 6.0; Windows NT 5.1; SV1)

Banned
28-12-2008, 01:54   |  #2  
Banlandı
Teşekkür Sayısı: 2
5,024 mesaj

evet çok zararı olur bilgisayardan gücü birden çektiğin için hem psu'na hemde hdd'ne zarar verirsin.

01apachi
28-12-2008, 02:17   |  #3  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
1,618 mesaj

bişey olmaz..

trinity
28-12-2008, 02:21   |  #4  
Yıllanmış Üye
2,103 mesaj

kapatacan da nasıl kapatacan power düğmesine basınca kapanmazki uzun basman lazım buda elektrik devrelerinde gerilmeye neden olabilir dikat edin olur demiyorum olabilir diyorum herşeyin bir yolu var düz yoldan kapatmak varken eğri yoldan kapatmak elbette zararlı

trinity
28-12-2008, 12:20   |  #5  
Yıllanmış Üye
2,103 mesaj
AdRaMiTi
Tek tık ile kapanır...

bende de aynı seçenek seçili ama gel gör ki tek tık ile kapanmıyor mecbur kaldığımda o seçeneği kullanıyorum ve uzun süre basmam gerekiyor(5 sn filan)

ozanaab
28-12-2008, 12:39   |  #6  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,434 mesaj

kardeş benbaşlat menüasümden pc yi kapadığımı hatırlamıyorum. kasa düğmesine bi kere basar çekerim kasa otomatik olarak başlat-bilgisayarı kapat-kapat komutunu verir.
diğer tğrlü 5saniye basılı tutarak ta direk kapatabilirsiniz.
sisteme hiç bi zararı olmaz.
kullanmakta olduğunuz bi program var sa save almamışsanız o ana kadar yaptığınız bilgiler uçar sadece o kadar. direk fişi çekerseniz ancak zarar verebilirsiniz pc ye.

qazx
28-12-2008, 14:41   |  #7  
Yıllanmış Üye
560 mesaj

Evet hiçbir şey olmaz.Ben de çok kapattım güç düğmesinden..

Banned
28-12-2008, 14:55   |  #8  
Banlandı
5,024 mesaj

ya arkadaşlar bir şey olmaz diyorsunuzda o zaman adamlar niye başlat bilgisayarı kapat düğmesini yapmışlar direk düğmeye basın kapatın derlerdi ayrıca bizim bilgisayar hocası bile başlattan kapatın çok gerekli olmadıkça düğmeden kapatmayın derdi.arkadaşım bence sen genede normal bir şekilde kapat kendini riske atma illa bir şey olmayacak diye bir kural yok.

uGuR.uK
28-12-2008, 15:08   |  #9  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 1
8,316 mesaj

o durum şöyle, şimdi arkadaşın dediği gibi ayarlarsan(resimdeki gibi) güç düğmesine bir kere basıp bırakmanla windows otomatik olarak kapanmaya başlar ve bu başlat menüsündeki kapat komutu ile aynı işlemdir, zararı olmaz. ama güç düğmesine basılı tutarak gücü birden kesersen kylie'nin dediği gibi zarar verebilirsin sisteme. belki ilk sefelerde olmaz yada hemen gözle görülür birşey yaşamayabilirsin ama donanımların ömrü kısalabilir yada çeşitli işlemlerde bozulamalar olabilir.

Ozan Can
28-12-2008, 18:11   |  #10  
Yıllanmış Üye
913 mesaj

o neden biliyormusunuz benim eski pc de güç düğmesine basınca direk gücü kesiyodu o yüzden kullanmıyordum ama artık öle

cemkala
28-12-2008, 18:14   |  #11  
Üye
93 mesaj

zararı olur ama devamlı öle yaparsan ama ndn öle yapasınki onu basılı tutacağına başlattan kapat daha ii hem bilgisayar zarar görmez hemde uğraşmana değmez...

mrc_1984
28-12-2008, 18:19   |  #12  
Yıllanmış Üye
147 mesaj

kapatma düğmesi genelde açmak için kullanılır, şimdi; bilgisayarın elektronik sisteni ile işletim sistemini karıştırmayalım.
1 ) "kapat" düğmesi kapatmak bilgisayara zarar vermez, işletim sistemine zarar veir
2 ) işletim sistemi menüsünden "kapat" demek hem bilgayar sistemi için hemde işletim sistemi için faydalıdır

3 ) bilgisayarda sizin , hangisi ile kapatmak isteme seçimide sizin

kolay gelsin , yazımı okuyanlara teşekkür ediyorum

ozanaab
28-12-2008, 18:30   |  #13  
Yıllanmış Üye
1,434 mesaj
kendimden
kardeş benbaşlat menüasümden pc yi kapadığımı hatırlamıyorum. kasa düğmesine bi kere basar çekerim kasa otomatik olarak başlat-bilgisayarı kapat-kapat komutunu verir.
diğer tğrlü 5saniye basılı tutarak ta direk kapatabilirsiniz.
sisteme hiç bi zararı olmaz.
kullanmakta olduğunuz bi program var sa save almamışsanız o ana kadar yaptığınız bilgiler uçar sadece o kadar. direk fişi çekerseniz ancak zarar verebilirsiniz pc ye.
arkadaşlar biraz daha dikkatli olsaydınız ne yazdığımı anlardınız.
1 kere basıp çekersen sistem başlat bilgisaarı kapat komutu verir ve bilgisayarı kapatır. eğer arkada bi uygulama varsa önce onu direk kapatır ve o anki bilgilerinizi yedeklemediyseniz kaybedersiniz.. sonra kendini kapatır. hiç bi zararı olmaz.
eğer 5sn basılı tutarsanız şayet o zaman zarar verirsiniz.

trinity
28-12-2008, 18:31   |  #14  
Yıllanmış Üye
2,103 mesaj

bence powe düğmesinden direk kapatmak yaprakları açık bir gülü elinle büzüştürüp kapatmak gibi bişey o yapraklara ne kadar zarar verirse buda pc o kadar zarar verir adamlar kapatmanın yolunu bu şekilde yapacaksın demişler farklı yollar denemek zararlı olur araba motorunuda stop etmeden önce rolantide bir dakka çalıştırmak lazım ama hiç kimse bunu yapmıyor çoğu zamanda sorun çıkmıyor sorun çıktığındada motoru rektefiyeye sokmaktan başka çare kalmıyor

arasad
28-12-2008, 18:34   |  #15  
Yıllanmış Üye
367 mesaj
elazigli
o durum şöyle, şimdi arkadaşın dediği gibi ayarlarsan(resimdeki gibi) güç düğmesine bir kere basıp bırakmanla windows otomatik olarak kapanmaya başlar ve bu başlat menüsündeki kapat komutu ile aynı işlemdir, zararı olmaz. ama güç düğmesine basılı tutarak gücü birden kesersen kylie'nin dediği gibi zarar verebilirsin sisteme. belki ilk sefelerde olmaz yada hemen gözle görülür birşey yaşamayabilirsin ama donanımların ömrü kısalabilir yada çeşitli işlemlerde bozulamalar olabilir.

Aynısını yazcaktım ama yazmışsın zaten katılıyorum bu bi gerçek sonuç bu yani... Beğendim

Ben mesela genelde uykuya alırım o yüzden de güç düğmesine bastığımda uykuya geçer kaç senedir böyle.. Gülümseme

Son Düzenleme: arasad ~ 28 Aralık 2008 18:35
alito
28-12-2008, 21:10   |  #16  
Yıllanmış Üye
317 mesaj

(1.)güç düğmesine elinizi basıp çekerseniz windows normal kapanışa geçer (2.)ama basılı tutarsanız windows sistem kaydı yapılmadan bilgisayarın elektriğini kesmiş olursunuz. bu durumda 2. seçenek önerilmez ama pek bir zararıda yoktur sadece oturumunuzun son durumu kaydedilmeden bilgisayar kapanır. win98 gibi işletim sistemlerinde 2. seçenek çökmelere yol açabiliyordu ama xp ve vista gibi işletim sistemlerinde böyle bir durum söz konusu değildir.

Son Düzenleme: alito ~ 28 Aralık 2008 21:12
arasad
28-12-2008, 21:42   |  #17  
Yıllanmış Üye
367 mesaj
elazigli
....ama güç düğmesine basılı tutarak gücü birden kesersen kylie'nin dediği gibi zarar verebilirsin sisteme. belki ilk sefelerde olmaz yada hemen gözle görülür birşey yaşamayabilirsin ama donanımların ömrü kısalabilir yada çeşitli işlemlerde bozulamalar olabilir.
Doğru olan bu Göz kırpma

CHİP den açıklama bekliyoruz, kesin böyle bana göre de yinede diğer arkadaşları ikna edebilelim.. Gülüş

Son Düzenleme: arasad ~ 28 Aralık 2008 21:48
alito
28-12-2008, 23:33   |  #18  
Yıllanmış Üye
317 mesaj

saçmalamayın windows sistem dosyalarında oluşan hatalar (yazılım kaynaklı değilse), hdd 'de meydana gelen güç dalgalanmalarından oluşur. güçü birden kesmek sistem dosyalarına zarar vermez, faal durumdaki windows'un, elektrik dalgalanması sonucu zarar görmesi farklı bir durumdur. bu gibi durumlar güç kaynağı kullanmama ve kalitesiz psu kullanma gibi nedenlerden oluşur. sağlam bir donanım kullanarak ve bilgisayarın güç düğmesine basılı tutarak bilgisayarı kapatmak sadece oturumdaki değişikliklerin kaydedilememesine neden olur. normal şartlarda bu önerilmeyen bir durumdur ama windows'un çökmesine neden olmaz. araştırmadan yorum yapıp insanları yanlış düşüncelere sokmayın.

Son Düzenleme: alito ~ 28 Aralık 2008 23:36
Banned
28-12-2008, 23:42   |  #19  
Banlandı
5,024 mesaj

herkesin donanımı senin kadar sağlam değil arkadaşım asıl sen saçmalama.

viking20
28-12-2008, 23:53   |  #20  
viking20 avatarı
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 141
7,681 mesaj

"Başlat > Ayarlar > Denetim Masası > Performans ve Bakım > Güç Seçenekleri > Gelişmiş" sekmelerine gir, açılan pencerede "Bilgisayarımın güç düğmesine bastığımda" seçeneğine "Bilgisayarı kapat"ı eşleştir, düğmeye basılı tutmadan bir defa basarsan windows otomatik kapanır.Senin yaptığın basılı tutma yöntemi yerine bunu kullanman daha faydalı olacaktır.
Güç düğmesi ayarlarını değiştirmek için:
1. Başlat düğmesi , Denetim Masası, Sistem ve Bakım ve ardından Güç Seçenekleri'ni tıklatarak Güç Seçenekleri'ni açın.
2. Seçili olan güç planı altında, Plan ayarlarını değiştir'i tıklatın.
3. Plan Ayarlarını Düzenle iletişim kutusunda, Gelişmiş güç ayarlarını değiştir'i tıklatın.
4. Güç Seçenekleri iletişim kutusunda, listeyi genişletmek için Güç düğmeleri ve kapak seçeneğinin yanındaki artı işaretini (+) tıklatın.
5. Listeyi genişletmek için Başlat menüsü güç düğmesi seçeneğinin yanındaki artı işaretini (+) tıklatın.
6. Masaüstü bilgisayarda, Ayar listesinde, bir Güç düğmesi ayarını tıklatın.
– Ya da –
Kişisel bilgisayarda, Pil devrede ve Takılı listelerinde, Güç düğmesi ayarlarını tıklatın.
7. Tamam'ı tıklatın.
Bir ağ etki alanı'na bağlıysanız, ağ yöneticiniz tarafından yapılan ayarların (Grup İlkesi ayarları) yukarıdaki adımları tamamlamanızı engellemesi olasıdır.
Güç düğmesinin alabileceği bir biçim daha vardır. Bilgisayarınızı, güncelleştirmeler'i otomatik olarak alacak şekilde ayarladıysanız ve güncelleştirmeler yüklenmeye hazırsa, düğme üzerinde bir kalkanla görünür:
Güç düğmesi (güncelleştirmeleri yükle ve kapat)
Bu biçimdeki düğmeyi tıklattığınızda, Windows güncelleştirmeleri yükler ve yükleme tamamlandığında bilgisayarınızı kapatır.
Not:Kapatıldıktan sonra bilgisayarınızın başlatılması uyku modundan uyandırmadan daha uzun (bilgisayarınızın hızına bağlı olarak genellikle 30 saniye veya daha fazla)sürer.
----
(veya)
1. Masaüstüne sağ tıklayıp "Yeni/Kısayol"u seçin.
2. Çıkan program seçme kutusuna " SHUTDOWN -s -t 01 " yazın.
3. Bir isim girerek kısayol yaratma işlemini tamamlayın.
Yarattığınız kısayola çift tıkladığınızda sisteminiz kapanacaktır.

Son Düzenleme: viking20 ~ 29 Aralık 2008 00:08
alito
28-12-2008, 23:54   |  #21  
Yıllanmış Üye
317 mesaj
kylie
herkesin donanımı senin kadar sağlam değil arkadaşım asıl sen saçmalama.
bak arkadaşım bunun kalitesiz donanımla ilgisi olmadığını savunanlar var burda onlara itafen açıklama yaptım aynı zamanda kullandığım donanım hakkında bilgide vermedim burası kavga etme platformu değil. gerekli bilgiyi verdim okadar bu gibi çökmelerin donanım yetersizliğinden meydana gelmediğini savunan varsa buyursun açıklasın. tekrarlıyorum xp ve vista gibi işletim sistemleri bu gibi sistem çökmelerini yıllar önce bir kenara bıraktılar win98, winme, 2000 gibi işletim sistemlerinde sağlam donanımla bile güçü birden kesmek çökmelere sebep olabilir ama xp ve vistada bu sözkonusu değildir ve ancak kalitesiz psu kullanma ve ups kullanmama gibi durumlardan oluşur. ancak, sistemi kararsız hale getiren yazılımlar kullanmakta çökmelere sebep olabilir fakat bu durumun güç düğmesi ile bir bağlantısı yoktur saygılar.

Banned
29-12-2008, 00:02   |  #22  
Banlandı
5,024 mesaj

iyi ya bende kavga etmiyorum zaten ama kalkıpta saçmalama gibi bir lafta kullanma şimdi çünkü bende buna karşı çıkanlardanım ve aksini savunanlara olumsuz bir kelime yazmadım ayrıca bu senin dediğin ancak güç seçeneklerinden ayarlanırsa olacak bir şey o da hemen basıp kapatabilirsen ama düğmeye biraz uzun basarsan tıpkı fişi birden çekmişsin gibi etki ediyor bu da tamamen zararsız sayılmaz.

alito
29-12-2008, 00:06   |  #23  
Yıllanmış Üye
317 mesaj

peki arkadaşım "saçmalamayın" dediğim için özür dilerim ama dediğim gibi sağlam bir güç donanımıyla elektriği birden kesmenin işletim sistemine yani sistem hard diskine bir zararı yoktur sadece oturumda kullanıcı tarafından yapılan ayarların kaydedilememesine yol açar. saygılar.

Banned
29-12-2008, 00:10   |  #24  
Banlandı
5,024 mesaj

tamam arkadaşım önemli değil bende biraz alıngan davrandım galiba.

alito
29-12-2008, 00:17   |  #25  
Yıllanmış Üye
317 mesaj

önemli değil benim hatam :)