Bilgisayarım 1 saat arayla resetleniyor

HPQ-User
01-01-2009, 23:01   |  #1  
OP CHIP Online
Teşekkür Sayısı: 29
30,996 mesaj

plat sormuş:
Selamlar,
Bilgisayarım 1 saat arayla (ki saniye geçirmiyor) resetleniyor.
Bu resetlenme bilgisayar boş iken de gerçekleşiyor. Herhangi bir program yada oyun çalışmazken de reset atıyor.

Reset atacağını değişen fan sesinden anlayabiliyorum. Sanıyorum ekran kartının fanından geliyor bu ses. Devir hızı artıyor ve 5-10 sn kadar sonra reset geliyor. Kart ısındığı için oluyor diyeceğim ama sıcaklık değerlerini kontrol ettiğimde normal düzeyde görüyorum.

* İşletim sistemini değiştirdim. Xp yada vista farketmiyor.
* Windows güncellemeleri sorun oluyor diye düşündüm fakat yeni kurulmuş ve hiç güncelleme yapılmamış sistemde de aynı sorun devam etti.
* Virüs şüphesi ile çeşitli antivirüs programları ile taramalar yaptım. Herhangi bir virüsü rastlamadım.
* Kurduğum programları uninstall ettim sonuç değişmedi.
* Isınma sorunu olabilir diye düşündüm fakat sıcaklık değerleri makul düzeyde idi.
* Son olarak ekran kartını çıkardım (Nvidia 8600) onboard ekran kartı ile devam ediyorum. Şu an için sorun yok.
Bu durumda ekran kartım sorun oluyor diye düşünüyorum, ama 1 yıldır bu bilgisayarı kullanıyorum, son 3-4 aydır bu resetlenme ile boğuşuyorum.
Nvidia sürücü versiyonunu güncel tutuyorum. Sorun sürücüden kaynaklanıyor olabilir mi?
Açıkçası bir sorunla hiç bu kadar uğraşmamıştım. Bu duruma hala bir sebep bulmuş değilim.

Teşekkürler.

Soru Türü: Donanım
İşletim Sistemi: Windows Vista
Sistem Özellikleri:
Intel Frostburg Anakart
Intel Core2Duo E6550 İşlemci
Seagete 320GB SATA Disk
Maxtor 40GB IDE Disk
LG DVD-RW Sürücü
1.44 Floppy
2 GB Kingston Ram Non-ECC
Leadtek Nvidia 8600 GTS TDH 256 Mb Ekran Kartı
Skystar2 Tv Kartı
500 Watt Güç kaynağı

İnternet Tarayıcı: Mozilla/4.0 (compatible; MSIE 7.0; Windows NT 6.0; SLCC1; .NET CLR 2.0.50727; Media Center PC 5.0; .NET CLR 3.0.04506; .NET CLR 1.1.4322)

Raxx36
01-01-2009, 23:16   |  #2  
Yıllanmış Üye
Teşekkür Sayısı: 0
1,706 mesaj

Dediğiniz gibi fan ın sesinden kaynaklandığını söylüyorsunuz ekran kartı sanırım fan ın belli bir rpm'inde düşüş ya da bir anormallik yaşadığında pc ye reboot yapıtırıyor ve 0 dan tekrar başlatıyor...